Ubuntu kurduktan sonra sürücü yüklenir mi?

Görüyor diye biliyorum ancak biraz uğraşmanız gerekiyor.
Yazılım temelli kullanmak için kurdum bugün ve ne yalan söyleyeyim Hackintosh kurulumunda bile bu kadar yorulmamıştım :) Terminal'e dayalı bir sistem var ve rahat bir işletim sistemi. Kod yazmayı seviyorum veya öğrenmek istiyorum dersen tavsiye ederim ancak yazılım desteği kısmını araştır.
Terminal ile aram iyi, Os X kurulumu Windows'tan bile daha kolay bence, bir haftaya yakın kullanıyorum ve Os x veya Windows'tan farklı bir şey yapmadım, ayni geldi diyebilirim.

Kullandigin donanima gore degisir. GPU icin proprietary surucu kurmak performansi arttirir ama zaruri degil. Driverlari genelde Windows hedef kitlesine gore gelistirdikleri icin Kernel implementasyonuna muhtacsin biraz Linux dunyasinda. Yine de cogu standart donanim icin ekstra driver yuklemene gerek kalmiyor.

Ubuntu'yu kurduktan sonra sürücü kurmak gerekiyor mu, gerekiyorsa nasıl kuruluyor?

Kullandığınız sisteme göre ve amacınıza göre değişir. GNU/Linux dağıtımları işlemciyi ve grafik kartını çalıştırabilen açık kaynak sürücülerle beraber gelir. GNU/Linux ile en uyumlu sistemler Intel sistemlerdir. Çünkü Intel firması işlemcisi ve içinde ki dahili grafik yongası için sürücülerini açık kaynak olarak yayınlar ve Intel´in kendi geliştirdiği sürücüler sistemle beraber kurulu gelir. Resmi üreticisinden geldikleri için en iyi performansı alırsınız.

Harici ekran kartlarında durum farklı. Sistemle beraber resmi olmayan açık kaynak sürücüler yüklü gelir. Bunlar gönüllü programcıların tersine mühendislik yöntemleri ile geliştirdikleri sürücüler oldukları için oyunlarda, 3D grafik işleyen programlarda tam performans veremezler. Hem NVIDIA, hem de AMD firması yeni kartları için kapalı kaynak kodlu sürücüleri yayınlarlar. Daha iyi permormans için bunları kendiniz ayrıca kurabilirsiniz. Ancak ekran kartınızın yeni olması, güncel ve desteklenen bir GNU/Linux dağıtımı kullanmanız gerekir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı