Ubuntu kurulumu

Başlangıç için hangi Linux dağıtımını kullanmalıyım sizce ?

• Debian

Oy: 0 0,0%
  • Fedora

• Linux Mint

• Mageia

• openSUSE

• Red Hat

• Oy verenlerin toplamı
    4
  • Anket kapandı .

Kutay SAN

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Ubuntu kurucağım bilgisayarıma ama birkaç tane sormak istediğim sorum var lütfen bilginiz varsa cevaplayın sağdan soldan duyulma şeyleri yazmayın ynalış yönlendirilmek istemem teşekkür ederim...
Not: Tamamen Ubuntu kurulu olucak bundan eminim yani Windows + Ubuntu yapmaycağım.
1. Ubuntuyu kurduktan sonra Laptobumdaki sürücülerin Linux tarafından desteklenip desteklenmediğini nasıl anlayacağım? ( Aşağıya Laptopumun özelliklerini iliştirdim. :) )
2. Sürücülerim destekleniyor diyelim; Güncelleştirme mevzusu Ubuntuda nasıl işliyor? Örneğin ekran kartıma güncelleştirme geldiğinde yine Windows da olduğu gibi Nvidia GeForge Exp otomatik tarayıp bana güncelleştirmen var diye haber mi vericek?
3. Aşağıda özelliklerini verdiğim laptopumun Ubuntuyu kurduktan sonra performansında bir düşüş yaşanır mı ?
4. Son olarak biri bana usb den nasıl Ubuntu OS'i yükliyeceğimi anlatsın lütfen ):
Laptop un özellikleri :
* 4.Nesil Intel® Core i5-4210U Çift Çekirdekli işlemci
* 1.7 GHz Turbo Boost ile 2.7 GHz'e kadar
* İşlemci Cache 3MB
* Nvidia2 GB ( Paylaşımsız ) GeForce GT750M GDDR5 128BIT
* Sistem Belleği 6GB
* Bellek Tipi 1600 MHZ DDR3
* Disk Kapasitesi 500 GB

1- Ubuntu senin için otomatik olarak buluyor driverları, o konuda rahat ol. :)
2- Ubuntu otomatik olarak güncellemeleri "Windows Update" mantığı önüne sürüyor. Ancak şöyle bir fark var, Windows Update sadece Microsoft uygulamaları içinken Ubuntu bütün uygulamalarını güncel tutuyor.
3- Yaşanmaz.
4- Kurulum - Ubuntu Türkiye Wiki

Anket ile ilgili... Debian biraz daha tecrübeli kullanıcılar işi, zaten ki Ubuntu Debian tabanlı. Fedora az bir şey sıkıntı yapabilir, ancak driver konusunda pek çok dağıtımdan üstün. Linux Mint ile Ubuntu arasında neredeyse fark yok. Mageia köklü bir dağıtım, ben olsam onu kullanırım. OpenSuSE henüz adam akıllı kurabilmiş değilim, her seferinde hata verdi. :D Red Hat paralı, Fedora onun ücretsiz versiyonu. Slackware'i geçiyorum, yeni kullanıcının işi değil o. Ama ankette ona oyumu atıyorum, merak ette Linux'tan soğu diye... :D

Son düzenleyen: Moderatör:
1- Ubuntu senin için otomatik olarak buluyor driverları, o konuda rahat ol. :)
2- Ubuntu otomatik olarak güncellemeleri "Windows Update" mantığı önüne sürüyor. Ancak şöyle bir fark var, Windows Update sadece Microsoft uygulamaları içinken Ubuntu bütün uygulamalarını güncel tutuyor.
3- Yaşanmaz.
4- Kurulum - Ubuntu Türkiye Wiki

Anket ile ilgili... Debian biraz daha tecrübeli kullanıcılar işi, zaten ki Ubuntu Debian tabanlı. Fedora az bir şey sıkıntı yapabilir, ancak driver konusunda pek çok dağıtımdan üstün. Linux Mint ile Ubuntu arasında neredeyse fark yok. Mageia köklü bir dağıtım, ben olsam onu kullanırım. OpenSuSE henüz adam akıllı kurabilmiş değilim, her seferinde hata verdi. :D Red Hat paralı, Fedora onun ücretsiz versiyonu. Slackware'i geçiyorum, yeni kullanıcının işi değil o. Ama ankette ona oyumu atıyorum, merak ette Linux'tan soğu diye... :D
Bilgilendirmen mükemmel oldu ve içime opuk sular döktü çok sağolasın adamım ya..Yalnız merak ettim ya ilk onu indirip Linuxdan kendimi soğutucam sanırım :)

Bilgilendirmen mükemmel oldu ve içime opuk sular döktü çok sağolasın adamım ya..Yalnız merak ettim ya ilk onu indirip Linuxdan kendimi soğutucam sanırım :)
Denemeyin, denemeyin. Slackware öyle basit bir oyuncak değil. Kalitelidir ama Ubuntu, Mageia, Manjaro gibi herşeyi hazır sunan dağıtımların yanında pek cazip bir seçenek değil. :) (Yakında ben kurabilirim o ayrı mesele.)

Denemeyin, denemeyin. Slackware öyle basit bir oyuncak değil. Kalitelidir ama Ubuntu, Mageia, Manjaro gibi herşeyi hazır sunan dağıtımların yanında pek cazip bir seçenek değil. :) (Yakında ben kurabilirim o ayrı mesele.)
Yok yahu şaka yaptım. Şimdilik önerilerinizden yola çıkarak Mageia yada Ubuntudan birini seçip kurucağım. Hayırlısı olsun bakalım. :)

Yok yahu şaka yaptım. Şimdilik önerilerinizden yola çıkarak Mageia yada Ubuntudan birini seçip kurucağım. Hayırlısı olsun bakalım. :)
Size söylemem gereken, Linux dağıtımları arasında son kullanıcının çok az fark bulunur. Sonuç olarak bir dağıtımda elde ettiğiniz arayüzü başka bir dağıtımda da bulabilirsiniz. Çünkü pek çok Linux dağıtımı geliştiricisi arayüz tasarlamakla uğraşmaz ve direkt sistemin temeli ile uğraşır. (Ubuntu, ElemantaryOS, Linux Mint gibi bol destekli veya bütün farkı arayüzde olan dağıtımlar hariç.)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı