Ubuntu kurulumu "Completing the ubuntu installation" da bekletiyor

JetWarker

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, bir süredir Windows'dan farkı bir işletim sistemi kurmaya çalışıyorum bilgisayarım kötü öldüğü için. Önce Android tabanlı işletim sistemlerini denedim, hiçbiri olmadı. Sonra olmayınca o kadar heves ettim bari düşük sistem gereksinimli, güzel arayüzlü bir işletim sistemi kurayım dedim. Önce Xubuntu denedim, olmadı. Sonra zorinos denedim, o da olmadı. En son dedim bari ubunutu kurayım, en popüleri o. Sıkıntısız kurarım herhalde diye düşündüm. Bu sefer ümitliydim olacağına çünkü sistem açıldı, ubunutu arayüzü içerisinde sistemi kurmayı başladı. Öncekiler ya introda takılıyordu ya düz terminal açılıyordu fakat olmuyordu ya da açılırken bilgisayar kapanıyordu falan. Bunda da iyi güzel yükleme devam etti. Sonra geldik gene siyah ekranda 3 satır bir koda. 1 saattir bekliyorum fakat herhangi bir ilerleme olmadı. Bir sorun mu var yoksa bayağı bir beklemek mi lazım? Not: ESC'ye basınca herhangi bir şey olmuyor.

1598356288061493083470634689375.jpg

İnternet üzerinde araştırmama göre arayüz/performans olarak (garip bir oranlama ama grafik tasarımla da yakından ilgili olduğumdan kötü arayüze dayanamıyorum) bulabildiğim en iyisi ZorinOS. Bahsettiğiniz İşletim sisteminin ne gibi özellikleri var acaba? Linux işletim sistemine geçmemin tek sebebi az çok bir yatkınlık kazanmak ve daha hızlı olmasını istemem. Şu anda 12. sınıf olduğumdan Linux öğrenmeye vakit ayıramam ama normal kullanım olarak kullanabilirim diye düşünüyorum. Zaten derslerden dolayı çok fazla bilgisayara giremiyorum, yani az çok bir yatkınlık kazanmak amacım ve cidden hiç bilgim yok. Tek bildiğim sudo yazınca yönetici olarak çalıştır gibi bir şey oluyor. :) Basitçe neden Fedora kullanmam gerektiğini söyleyebilir misiniz? Bilgisayar özelliklerimi de söyliyeyim daha açıklayıcı olması için. 4 GB RAM Intel Pentium E5300 Ekran kartı yok. Harddiskte de yaklaşık 25 GB alan var bu işletim sistemine ayırabileceğim. Son olarak belirtmek istiyorum ki sadece şimdilik performansın çok önemli olduğu bir işletim sistemine ihtiyacım var. Üniversiteyi kazanınca babmın bilgisayar sözü var. O zamana gelince bu seçeceğim performans odaklı işletim sistemini büyük bir ihtimal değiştireceğim.

Ubuntu'dan daha sağlam olduğunu iddia birçok insan gördüm ben şahsen kullanmıyorum. Uzun süredir aynı dağıtımı kullanıyorum seviyorum diğer dağıtımlara tahammül edemiyorum. Eskiden Ubuntu denediğim için çıkaracağı sorunların sizi Linux'tan soğutmasından korkuyorum açıkcası. Zaten ilk denemenizde hem zorin hem Ubuntu ile sorun yaşamışsınız ikisi de aynı dağıtım zaten.

Ubuntu'dan daha sağlam olduğunu iddia birçok insan gördüm ben şahsen kullanmıyorum. Uzun süredir aynı dağıtımı kullanıyorum seviyorum diğer dağıtımlara tahammül edemiyorum. Eskiden Ubuntu denediğim için çıkaracağı sorunların sizi Linux'tan soğutmasından korkuyorum açıkcası. Zaten ilk denemenizde hem zorin hem Ubuntu ile sorun yaşamışsınız ikisi de aynı dağıtım zaten.
Yaşadığım sorunlar USB kullanmamamdan kaynaklı muhtemelen. Çabuk soğuyan bir insan değilim açıkçası. Örneğin ben ilk başta Linux ile başlamadım işletim sistemi denemelerine. Ondan önce 4 farkı AndrodOS işletim sistemi denedim ve gene hiçbiri açılmadı. 😅 Performans/Arayüz olarak önerdiğiniz en iyi işletim sistemi Fedora anladığım kadarıyla. Kendim de incelemek için soruyorum, Fedora haricinde başka hangi işetim sistemlerini önerirsiniz? Dürüst olmak gerekirse arayüzü pek hoşuma gitmedi. Bahsettiğiniz Ubuntu altyapısı konusunda hiçbir fikrim yok o yüzden çok bir şey diyemiyorum ama gördüğüm kadarıyla ZorinOS Lite hem arayüz bakımından hem de performans bakımından daha iyi. Ubuntu altyapısı bu ikisi faydadan feragat etmeme neden olacak kadar önemli midir yani?

Yaşadığım sorunlar USB kullanmamamdan kaynaklı muhtemelen. Çabuk soğuyan bir insan değilim açıkçası. Örneğin ben ilk başta Linux ile başlamadım işletim sistemi denemelerine. Ondan önce 4 farkı AndrodOS işletim sistemi denedim ve gene hiçbiri açılmadı. 😅 Performans/Arayüz olarak önerdiğiniz en iyi işletim sistemi Fedora anladığım kadarıyla. Kendim de incelemek için soruyorum, Fedora haricinde başka hangi işetim sistemlerini önerirsiniz? Dürüst olmak gerekirse arayüzü pek hoşuma gitmedi. Bahsettiğiniz Ubuntu altyapısı konusunda hiçbir fikrim yok o yüzden çok bir şey diyemiyorum ama gördüğüm kadarıyla ZorinOS Lite hem arayüz bakımından hem de performans bakımından daha iyi. Ubuntu altyapısı bu ikisi faydadan feragat etmeme neden olacak kadar önemli midir yani?
Ubuntu'nun performasının iyi olduğunu düünmüyorum açıkcası. Ubuntudan türeyen bir dağıtım ne kadar iyi performans verir bir fikrim yok. Fedoranın tonla spini var sanırsam tek masaüstüyle gelmiyor. Beğendiğin bir tanesini kullanabilirsin. Fazla da ısrar etmiyim sonuçta dediğim gibi kullanmadım daha önceden.

Ubuntu'nun performasının iyi olduğunu düünmüyorum açıkcası. Ubuntudan türeyen bir dağıtım ne kadar iyi performans verir bir fikrim yok. Fedoranın tonla spini var sanırsam tek masaüstüyle gelmiyor. Beğendiğin bir tanesini kullanabilirsin. Fazla da ısrar etmiyim sonuçta dediğim gibi kullanmadım daha önceden.
Anladım hocam, MX Linux hakkında bir fikriniz var mıdır peki? Anladığım kadarıyla çoğu linux işletim sistemine özel temalar varmış. İlk hali çok hoşuma gitmedi ama anladığım kadarıyla bayağı performanslıymış. Bir de en çok kullanılan falan dediği için dikkatimi çekti.

Anladım hocam, MX Linux hakkında bir fikriniz var mıdır peki? Anladığım kadarıyla çoğu linux işletim sistemine özel temalar varmış. İlk hali çok hoşuma gitmedi ama anladığım kadarıyla bayağı performanslıymış. Bir de en çok kullanılan falan dediği için dikkatimi çekti.
En çok kullanılan değil aslında. Ama iyi bir dağıtım bence.

En çok kullanılan değil aslında. Ama iyi bir dağıtım bence.
1. sırada olduğunu söylemişlerdi youtubede 4 civarı videoda gördüm. İnanmayanlar da var tabii ki de bir sitenin yaptığı araştırmaya göre 1. sıradaymış. Şu anda MX Linux'a karar kıldım. Yarın USB alınca kurmaya çalışacağım. Bu sefer sıkıntı olmayacak inşallah. 😅

1. sırada olduğunu söylemişlerdi youtubede 4 civarı videoda gördüm. İnanmayanlar da var tabii ki de bir sitenin yaptığı araştırmaya göre 1. sıradaymış. Şu anda MX Linux'a karar kıldım. Yarın USB alınca kurmaya çalışacağım. Bu sefer sıkıntı olmayacak inşallah. 😅
Ben redditteki hesap sayısına göre bir çıkarımda bulunmaya çalıştım en son baktığımda mx linux'un subscriberları 8000~ iken arch linux 140000~ di.

MX Linux distro olarak oldukça hafif ve lite bir dağıtım. Yani, düşük sistemlerde dahi performansı hedefliyor. Yansı doğru yazılırsa sorunsuz bir kurulum olacağı kanısındayım. Kurunca gelişmeleri paylaşırsınız. :)

Geri
Yukarı