Ubuntu neden kötüleniyor?

Ubuntu kurmayacağım. Lütfen açın. Sadece Pop!_OS! da ubuntu olduğu için Pop!_OS da kötü mü diye ilişki kurmaya çalışıyorum.
Şöyle diyeyim. Ubuntu bir temel, sen Ubuntu'yu kullanarak başka bir şey yapıyorsun. Ama sen gereksiz şeyleri kaldırıp, optimize edersen senin dağıtımın kötü olur mu? Ona bakarsan Mint'de Ubuntu tabanlı.

Snap Store, Cloud Sync falan.

Diğer dağıtımlarda gereksiz yazılım bulunmuyor mu? Örneğin Manjaro'da HP yazıcı ile ilgili uygulamalar yüklü geliyor ama çıkıp kimse Manjaro gereksiz yazılımlarla geliyor demiyor. Veya neredeyse tüm dağıtımlarda gelen HexChat programını buradaki kimse kullanmıyor.

Birkaç kişiden duyduğunuz şeyler ile Ubuntu buglu demek biraz saçma oluyor.

Gereksiz yazılım galiba bunun anlamı. Gereksiz yazılımdan kasıt ne ama?

Ubuntu da kurulumdan sonra otomatik 2500 paket kurulu gelirken örneğin Manjaro da 750-900 paket kurulu gelmekte Ubuntu'da ki ortalama 750-800 paket bence gereksiz. Manjaro da gereksiz paket yok mu? Var tabiki de.

Ubuntu başlı başına bir hata zaten. Açık kaynak kodlu Xorg sürücülerinde bile hata olduğu tespit edildi. Düşünsene yüklüyorsun bir hevesle, ekran birbirine geçmiş, hiç bir şey yapamıyorsun. Daha bunların nicesi var.

Pop!_OS çöp değil, sadece biraz boş. LFS(Linux from Scratch) falanda olmadığı için gereksiz görülüyor. Configler ile biraz uğraşılmış, oyun için hazır ve kolay kullanışlı son kullanıcıya hitap eden bir dağıtım aslında.

Gelişmiş bir kullanıcıysan zaten Ubuntu ve onu baz alan dağıtımları tercih etmezsin, sana hitap etmezler. SystemD kullanıyor ayrıca.

Ağırdır. Bilgisayarı zorlar. Ubuntu kullanmam için bir sebep yok. Bana daha geçerli bir sebeple gelemediler.

Ve cidden çok fazla Bloatware bulunuyor.

Bilgi toplaması, nonfree depolar bulundurması GNU politikasına aykırı, nonfree pek önemli gelmiyor ama bilgi toplaması yıkıcı gözüküyor bana.

Diğer dağıtımlarda gereksiz yazılım bulunmuyor mu? Örneğin Manjaro'da HP yazıcı ile ilgili uygulamalar yüklü geliyor ama çıkıp kimse Manjaro gereksiz yazılımlarla geliyor demiyor. Veya neredeyse tüm dağıtımlarda gelen HexChat programını buradaki kimse kullanmıyor.

Birkaç kişiden duyduğunuz şeyler ile Ubuntu buglu demek biraz saçma oluyor.
İnsanlar deneyimlemeden başkalarından duydukları söylentileri yayıyorlar, haklısınız.
O zamana Arch kurmak lazım.
Neden olmasın? Avatarıma bakmadınız galiba;
341202.gif

Yeni konular

Geri
Yukarı