Ubuntu slax görevi görüyor

Makaleler
1
Dün Linux'a geçmek istediğim için bir konu açtım ve Linux hakkında az da olsa bilgi aldım. Ve Ubuntu yüklemeye karar verdim. Bunun sebebi Ubuntu'nun daha güvenli olması, kolayca özelleştirebilmesi, en önemlisi ücretsiz olması, ve istediğiniz sürümü desteği kesilse bile kullana bilmeniz. Neyse uzatmadan söyleyeyim. Dual Boot yapacaktım ama C diskimde yer olmadığı için D diskine kurmayı denedim kabul etmeyince USB'yi en başa çekip(bios'dan),kullanmaya başladım. Yani PC'ye USB taktığım zaman Ubuntu'ya geçiyor, USB takmadan çalıştırdığım zaman Windows 10'a geçiyor. Bu beni rahatsız etmiyor tek sorun her seferinde Ubuntu'nun sıfırlanması. Windows aynı kalıyor ama Ubuntu her seferinde sıfırlanıyor. Nasıl çözeceğim?

@Dengesiz Kokarca.

YUMI ile imajı yazdırırken persistent seçeneğini seç ve flash bellekte ayrılacak kalıcı alanı seç. 8 GB ise bellek, tavsiyem 4 ayırman. 16 ise 10 GB olabilir. Ama 8 yetersiz gelir bilgine.

Bu adımlardan sonra belleği bilgisayara takıp boot edip Ubuntu'yu live başlatabilirsin. Yaptığın değişiklikler bilgisayarı kapatıp belleği çeksen bile kaybolmaz, daha sonra takip tekrar kullanırsın.

Dün Linux'a geçmek istediğim için bir konu açtım ve Linux hakkında az da olsa bilgi aldım. Ve Ubuntu yüklemeye karar verdim. Bunun sebebi Ubuntu'nun daha güvenli olması, kolayca özelleştirebilmesi, en önemlisi ücretsiz olması, ve istediğiniz sürümü desteği kesilse bile kullana bilmeniz. Neyse uzatmadan söyleyeyim. Dual Boot yapacaktım ama C diskimde yer olmadığı için D diskine kurmayı denedim kabul etmeyince USB'yi en başa çekip(bios'dan),kullanmaya başladım. Yani PC'ye USB taktığım zaman Ubuntu'ya geçiyor, USB takmadan çalıştırdığım zaman Windows 10'a geçiyor. Bu beni rahatsız etmiyor tek sorun her seferinde Ubuntu'nun sıfırlanması. Windows aynı kalıyor ama Ubuntu her seferinde sıfırlanıyor. Nasıl çözeceğim?

@Dengesiz Kokarca.
Grub'u kurmamış. Bilgisayarınız Acer mi?.
Düzelityorum siz kurmamışsınız galiba zaten Linux'u

Yumı ile imajı yazdırırken persistent seçeneğini seç ve flash bellekte ayrılacak kalıcı alanı seç. 8 GB ise bellek, tavsiyem 4 ayırman. 16 ise 10 GB olabilir. Ama 8 yetersiz gelir bilgine.

Bu adımlardan sonra belleği bilgisayara takıp Boot edip Ubuntu'yu Live başlatabilirsin. Yaptığın değişiklikler bilgisayarı kapatıp belleği çeksen bile kaybolmaz, daha sonra takip tekrar kullanırsın.

Hocam Rufus isimli bir programdan yaptım ve USB belleğimi Ubuntu'ya dönüştürdüm. USB belleğimin boyutu 32 GB.
Grub'u kurmamış. Bilgisayarınız Acer mi?
Düzelityorum siz kurmamışsınız galiba zaten Linux'u.

Bilgisayarım Exper.

Hocam Rufus isimli bir programdan yaptım ve USB belleğimi Ubuntu'ya dönüştürdüm. USB belleğimin boyutu 32 GB.
Belleği temizle ve dediğim yöntemle tekrar yap. 32 GB bellek ise 22-23 ayırabilirsin YUMI üzerinden persistent ayarlarken.
Arkadaş depolama aygıtına kurmamış Linux'u.
Olayı anlamadınız herhalde. Ben de USB bellekten live sistemi kalıcı hale nasıl getireceğini anlatıyorum. Arkadaş belleği çekince tekrar taktığında dosyaları gitmesin, sistem sıfırlanmasın istiyor.

Geri
Yukarı