Uçak mühendisi ve uçak gövde motor bakım bölümü arasında hiyerarşik bir fark olur mu?

Merhaba, ben uçak mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Yakın arkadaşım ise motor gövde bakım 3. sınıf öğrencisi. Sürekli aramızda dönen bir konu var. Okuduğumuz iki bölümden mezun iki kişi aynı iş yerinde veya hangarda çalışıyor olsa, hiyerarşik olarak aralarında bir fark olur mu? Benim bildiğim kadarıyla uçak mühendisi, uçak teknisyenlerinin üstüdür. Yapılan işlemler genellikle en son mühendisin imzasından geçer. O ise tamamen ayrı iki farklı pozisyon olduğunu ve birinin birine etki edemediğini söylüyor. Henüz meslek hayatına atılmadığımız için de bu bilgiye birinci elden ulaşamıyoruz. Havacı olan meslekteki abilerim ablalarım bu konuyu aydınlatabilir mi acaba?

Uçak mühendisliği senin üst branşın. Sektörde ise Uçak Mühendisi olarak nasıl istihdam olacağını süreç ve sen belirleyeceksin. Motor mu tasarlayacaksın, yazılımında mı bulunacaksın yoksa sahada mı bulunacaksın, belirsiz.

Biraz oksimoron olacak ama diyelim ki aynı anda aynı yerdesiniz tabi ki sen onun üstüsün. Sen uygulatıcı birimsin. O uygulayıcı birim. Oksimoron diyorum çünkü hangarda yan yana oturmazsınız. Mühendis olan birimin her zaman ofisi daha izoledir. Kendi odan ve masan olur. Ortak oda dahi olsa o odayı mühendislerle paylaşırsın.

Aynı mantıkla bakarsak o halde lisede meslek lisesine gidip yine aynı bölümü okuyan kişi de aynı işi mi yapar? Hayır tabi ki. İmza yetkisi anlamında ise şirket içerisinde imzaya dayalı bir durum oluştuğunda da ne yazık ki senin Makina Mühendisleri odasında bir karşılığın yok. Bu yetkileri makine mühendisleri elinde tutuyor. Diğer bölümlere bu yetkiler verilmiyor. Makina Mühendisleri Odası'nın sitesinden imza yetkilerine bakarak söylediklerimi teyit edebilirsin.

Sonuç olarak sektörde mühendis olan kişiyle teknisyen olan kişi bir olamaz. Bu durum işin doğasına aykırıdır. Hiyerarşik bir düzen olması gerekir. Bu düzeni de sektörel tecrübe değil ünvan sağlar.

Uçak mühendisliği senin üst branşın. Sektörde ise Uçak Mühendisi olarak nasıl istihdam olacağını süreç ve sen belirleyeceksin. Motor mu tasarlayacaksın, yazılımında mı bulunacaksın yoksa sahada mı bulunacaksın, belirsiz.

Biraz oksimoron olacak ama diyelim ki aynı anda aynı yerdesiniz tabi ki sen onun üstüsün. Sen uygulatıcı birimsin. O uygulayıcı birim. Oksimoron diyorum çünkü hangarda yan yana oturmazsınız. Mühendis olan birimin her zaman ofisi daha izoledir. Kendi odan ve masan olur. Ortak oda dahi olsa o odayı mühendislerle paylaşırsın.

Aynı mantıkla bakarsak o halde lisede meslek lisesine gidip yine aynı bölümü okuyan kişi de aynı işi mi yapar? Hayır tabi ki. İmza yetkisi anlamında ise şirket içerisinde imzaya dayalı bir durum oluştuğunda da ne yazık ki senin Makina Mühendisleri odasında bir karşılığın yok. Bu yetkileri makine mühendisleri elinde tutuyor. Diğer bölümlere bu yetkiler verilmiyor. Makina Mühendisleri Odası'nın sitesinden imza yetkilerine bakarak söylediklerimi teyit edebilirsin.

Sonuç olarak sektörde mühendis olan kişiyle teknisyen olan kişi bir olamaz. Bu durum işin doğasına aykırıdır. Hiyerarşik bir düzen olması gerekir. Bu düzeni de sektörel tecrübe değil ünvan sağlar.
Teşekkür ederim hocam.

MRO şirketleri ve uçak bakım sektörü konusunda yazdıklarının hiçbir karşılığı yok.

Uçak bakımında yetki ve mühür yetkili teknisyenin elindedir. Uçağı yetkili teknisyen çıkarır, CRS verir, uçuşa gönderir. Mühendisler; teknisyenin döküman, üretici yazışmaları vs. gibi teknik konularda yardımcı olur.

Dışarıda herhangi bir sanayide işler dediği gibin işleyebilir ama uçak bakımında kral mühendis değil, teknisyendir.

Uçak bakımcı olarak söylüyorum, uçak bakımcı herkesten de aynı şeyi duyabilirsin :)

Geri
Yukarı