Uçak mühendisliği vs. Yazılım mühendisliği

JessePinkMan09

Picopat
Sınav senemdeyim. Hep bilgisayar/yazılım mühendisi olmayı istemişimdir. Programlama dilleriyle uğraştım ve bu işi severek yapacağımı düşünüyorum. Uçak mühendisliğini de araştırdım ve biraz ilgimi çekti, ilk defa yazılımdan başka bir meslek düşündüm. Aslında bilgisayara daha meraklıyım ve daha çok seviyorum ama uçak mühendisliği düşünme sebebim ülkenin durumu. Zibilyon tane bilgisayar/yazılım bölümü var ve mezunları BiM'de çalışıyor. Tabii en iyi üniversiteler hariç. Uçak mühendisliği ise 3-5 üniversite var ve kontenjanları az, ülkenin ihtiyaç duyacağı bir meslek. Yazılım da geleceğin mesleği ancak maalesef ülkemizin durumu işte. 4 sene okuyup da kasiyer olmak, müşteri hizmeti olmak, bilgisayarcıda çalışmak istemiyorum. İki gündür düşünüyorum uçak mı yazılım mı? Diye. Sizin de görüşlerinizi merak ettim, iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazılım mühendisi olursan dünyanın her herhangi bir yerinde çok rahat çalışabilirsin. Seçeceğin alanın sınırı yok neredeyse. Web sitesi de yapabilirsin yapay zekada da çalışabilirsin, bankada da çalışabilirsin, THY'de de çalışabilirsin, freelance olarak evden de para kazanabilirsin, veritabanı sistemlerinde de çalışabilirsin. Çalışabilirsin de çalışabilirsin yani. Uçak mühendisliğinde bu kadar geniş bir yelpaze var mı emin değilim. Bilen biri yazarsa öğreniriz hep beraber.

Dostum senin bahsettiğin kasiyer olan kişiler, Sütçü imam üniversitesinden mezun, kendini 1 gram geliştirmemiş, bırak üçüncü dili, ikinci dil olarak İngilizceyi bile A2 üzerine taşıyamamış veya hiç bilmeyen insanlar oluyor, şöyle güzel bir üniversitede kendini hakikaten geliştirerek bu işi yaparsan seni emin ol havada kaparlar.

İlginizin olduğu alandan devam etmek daha mantıklı olacaktır. Yada uçak mühendisliğiyle ilgili bilgi seviyenizi arttırmalısınız. Nihayetinde ömür boyu yapacağınız meslek ve seçimi siz yapmalısınız. İşini iyi yapan birisi uçak mühendisi de olsa yazılım mühendisi de olsa uygun bir iş bulur. Ciddi paralarda kazanır.

Yazılım mühendisi olursan dünyanın her herhangi bir yerinde çok rahat çalışabilirsin. Seçeceğin alanın sınırı yok neredeyse. Web sitesi de yapabilirsin yapay zekada da çalışabilirsin, bankada da çalışabilirsin, THY'de de çalışabilirsin, freelance olarak evden de para kazanabilirsin, veritabanı sistemlerinde de çalışabilirsin. Çalışabilirsin de çalışabilirsin yani. Uçak mühendisliğinde bu kadar geniş bir yelpaze var mı emin değilim. Bilen biri yazarsa öğreniriz hep beraber.
Yazılım daha geniş evet ama ortalık bilgisayar mühendisliği mezunu dolu çoğu asgari ücretle geçiniyor. Bu konuda endişeleniyorum açıkçası üniversite için çok çalışıp, kazanıp 4 yıl da okuyup sonucunda kasiyer olmak çok kötü gerçekten.

İTÜ bazında konuşayım, bir hocamız otomatik pilotlar hakkında kendini geliştirmişti. Yani uçak ve yazılım- bilgisayar mühendisliğini harmanlamıştı. Bu şekilde bir yol izlenebilir. Yani uçak- uzay mühendisliği okuyup ilgili sektörün yazılım birimlerinde de çalışabilirsin.

Mezunların BİM'de çalıştığını unut. İşini iyi yapana her zaman iş vardır.
Yazılım ve Uçak mühendisliği mühendisliğini kısıtlayabilir üstteki arkadaşların dediği gibi. Ayrıca Yazılım müh. Bilgisayar mühendisliğinin kısıtlanmış-özelleştirilimiş hali.
Tavsiyem bilgisayar mühendisliğidir. Çalışma alanı geniş.
Uçak mühendisliği hakkında bir şey söyleyemem, fakat bana Türkiye'de iş bulma olasılığı zor dendi çünkü sadece devlette çalışabilirsin. Kendi özel şirketini ve işlerini oluşturmazsın vs. dendi. Belki de yanlış bilgi verildi. Bu konuda @Jira aydınlatırsa sevinirim.

Geri
Yukarı