Uçaklar neden kara kutular ile aynı yapılmaz?

Kara kutuların malzeme yapısı uçaklarda bulunan bildiğim kadarıyla Karbonfiber ile eş tutulamaz.
Karbonfiber demeyelim, kompozit diyelim. Günümüzde modern uçakların %80'nine yakını kompozitten oluşuyor olsa da hala havada olan uçakların büyük bir kısmı alüminyum, magnezyum, titanyum malzemelerinden yapılma.

Hadi oldu da kara kutu malzemesinden uçak yapıldı, o uçak düşerse parçalanmaz kırılmaz çok sağlamlıktan sanki uçak değil de normal şekilde paraşütsüz düşmüş etkisi yaratırdı.
2. yanlış bilgi daha.

Lise fiziği yani momentum bilen bir kişi hayatta böyle bir yorum yapmaz. O kadar yüksek bir momentumla karşılaşıp ''normal şekilde paraşütsüz düşmüş etkisi'' yaşayacak (bu da nasıl bir tanımsa, onu da çözemedim, normalden kastın ne, paraşüt ne alaka) bir mühendislik eseri günümüzde yok, şu anki bilgilerimize göre de yapılamaz.

Uçak mühendisliğinin temelini bilmediğiniz için bu şekilde yorumlar yapıyorsunuz. Birazcık aerodinamik şekil verip, kontrol yüzeyleri takıp, motorunu yerleştirdiğin bir boru bile uçar. Uçak yapmak zor iş değil, asıl mesele ''performanslı ve verimli'' bir uçak yapabilmekte yatıyor.

2.'si de ilk mesajımda dediğim gibi, uçak mühendisliği ''artık bu uçağın kurtuluşu yok, düşecek'' şeklindeki senaryolarda uçağın içindekileri kurtarmaya çalışmaz. (savaş uçağı pilotu değilseniz) Direkt olarak uçağın normal şartlarda düşmemesi üzerine çalışır, bir sistemin 3-4 tane yedeğine çalışır, minimum hatalı sistemler tasarlamaya gayret gösterir.

Kara Kutu'ların dayanıklı olduğunu kim söyledi ki bir kere? Kara Kutunun dayanıklı değil darbe emici olması gerekir. Zaten yüzey alanı küçük ve kompleks bir yüzeyi yok. Yekpare parçalardan yapılabiliyor. Ki, yeni kara kutular artık SSD tarzı cihazlara kayıt yapıyorlar. Bu da daha dayanıklı yapıyor onu.

@Yararsız Üye'un dediği gibi, bir şeyin boyutunu, yüzey alanını büyütürseniz ve bir sürü ek yeri yapmaya başlarsanız, o şeyin dayanıklılığı zaten azalacaktır. Hatta uçakların daha sert bir malzemeden yapılması tehlikeli bile olabilir bana göre. Zira benim bildiğim, malzemelerin belirli bir esnekliğinin olması gerektiği yönünde.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı