Uçaklardaki Tuvalet Atıklarının Gittiği Yer

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 24
  • Görüntüleme 2B
Business ayri yere mi kakasini yapiyor yani? Bak buna uzuldum :)
Yer aynı da, kalite farkı var :)
Sacma bir muhendislik sorusu daha var aklimda. Kabin basinci dustugu zaman, o depo ile kabin arasi basinc farki da artacagindan ucagi b*k basma ihtimali de olusuyor olmali. Var mi hic boyle bir durum yasanan ? Sonucta o zimbirti basinc farkiyla calisiyor.
Kabin basıncı take off'dan itibaren her zaman dengelendiriliyor. Bu sebeple mümkün değil.
Pilotlar cok tuvaleti gelince birakip yapiyorlar mi yoksa molalarinda mi giriyorlar, nasil organize ediliyor o is?
Uçuş başlamadan önce zaten bir giderler. Uçuşta da sıra sıra gidiyorlar bildiğim kadarıyla. Bir sıkıntı çıkarmaz zira zaten uçak düz irtifasında giderken 2 pilota birden ihtiyaç duymuyor.

Çok saçma bir şey söyleyeceğim ama buna ne gerek var? Zaten o yükseklikten düşen bir şey sürtünme ile oluşan ısıdan yanıp kül olmaz mı?

Çok saçma bir şey söyleyeceğim ama buna ne gerek var? Zaten o yükseklikten düşen bir şey sürtünme ile oluşan ısıdan yanıp kül olmaz mı?

Havada parcalara ayrilirsa her parca hava surtunmesinden dolayi yavaslar. Kar tanesi gibi. Insan diskisinin yogunlugu sudan dusuk olabiliyor bazen. O yuzden de yere yanmadan duser.

Ben daha cok o tuvaletlerin calisma prensibini merak ediyorum. Fsuup diye emiyor ya, nasil oluyor da tikanmiyor meraktayim. Simdiye kadar bir kac tane babayigidin tikamasi gerekirdi onu.
Bence aspirasyon cihazlarındaki mantıkla çalışıyor. Atık tankındaki hava basıncı düşürülür ve bu düşüşün yarattığı güçlü bir vakumun etkisiyle fsuup diye çeker :) Hastanede merkezi sisteme bağlı aspirasyon cihazları vardı, onlar bile vakum vanasını tam açtığında kara delik görevi görüyor :)

Herkes gökten bir damla gelince uçaktan gelir sanar dimi:) Eskiden cidden öyleymiş fakat güncel uçaklarda kendi vakum, pompa ve tank sistemleri bulunur. Bir de her uçuştan sonra bunları tahliye eden ekipler vardır. Mobil lağımcı gibi düşünülebilir:)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı