Uçakta Telefonla Video Kaydı Almak Tehlikeli Midir?

Utku Demir 86

Hectopat
Daha fazla  
Şimdi ben bir yurt içi uçuş yapacağım ve kullanacağım havayolu da ya THY olacak ya da Anadolu Jet olacak(belki sorunun cevabına etki eder kim bilir, bu yüzden yazıyorum bu bilgileri). Bir video kaydı yapacağım ve uçağa bindiğim andan uçaktan inene kadar bu kayıt durmayacak (Full flight videoları gibi düşünün.), ardından bir timelapse için kullanacağım bu görüntüleri. Neyse, konumuz bu değil.

Uçuş yaklaşık apron + havada kalma süresi falan derken 2 saati bulacaktır, daha önce bu konunun 5 saat kadar uzun bir araba yolculuğu ile ilgili olanını da Konu Dışı'nda açmıştım, bilenler bilir, bu arada o kaydı da yaptım ve telefona bir şey olmadı, yani patlayacağından korkmuyorum ya da bunu test ettim diyelim.

Araba camına sabitlediğim bir telefon tutucu var ve ben bunu da uçağa el bagajıyla sokmak istiyorum ki birinci sorumuz bu telefon tutucu rahatça kabine sokulabilir mi(gayet basit ve vakum oluşturuyor sadece, lavabolarımızda havluyu duvara asmamıza yarayan askı benzeri bir şey yani, kesici veya delici bir parçası da yok). 2. sorumuz ise ilkinden daha önemli bence çünkü bu sorumuz kabin görevlileri ile ilgili, telefonun uçak modunda olması bile kayıt sırasında onları mutlaka rahatsız edecektir ve video kaydına illa ki karşı çıkacaklardır(galiba aldıkları mesleki emirlerden dolayı ve buna yapacak bir şey yok ne yazık ki), yasakla ilgili duyduğum söylentiler arasında sadece halkımız telefonla konuşurken çok saygısız davranıp deli gibi bağırdığı için sadece bizde yasak olmasından tutun uçağın pat diye düşmesine sebep olabileceğine kadar ki buna inanmıyorum, en fazla elektrikle çalışan uçuş enstrümanlarına(sistemlerine) etki eder ki en kötü senaryo ile oto pilot devre dışı falan kalır diye düşünüyorum, yani hidrolik sistemleri küçücük bir elektronik cihazla nasıl mahvedebilirim ki? İmkansız gibi.

Buraya gelmeden önce interneti de güzelce bir süzdüm de geldim hatta bu konuyla alakalı. Sonuç olarak nasıl cümlelerle kendimi savunmamı önerirsiniz eğer böyle uyarı tarzı bir olay yaşanırsa? Ayrıca bu telefonun yasaklanma nedeni ile ilgili görüşlerinizi de dile getirebilirsiniz, güzel olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Havacılık kuralları katıdır. Bir olay olduktan sonra koyulan kurallar ve bazı olayların yaşanma ihtimalleri üzerine koyulan kurallar vardır. Yapılan testlerde, sistemlerin çalışmasına ufak bile olsa etki ettiği görülmüş. En ufak bir etki bile önlenmeye çalışılır. Telefonlar hayati önem taşıyan cihazlar olmadığı için kısıtlama getiriliyor. Olur da başka olumsuz bir etkisi havada öğrenilirse, bedeli çok ağır olacaktır. Bu sebeple riske girmiyorlar. Yani benim telefonumdan uçak düşmez gibi bir düşünce kabul görmez. Yeri gelir ve bütün olasılıklar bir araya gelirse, küçük bir cep telefonu bile uçağın düşmesine sebep olabilir.

Kayıt olayı sorun yaratabilir. Firma ile iletişime geçmenizi öneririm. Kesin cevabı size verebilirler. Telefonunuz uçak modundayken, çekim yapmanızın teknik olarak bir sorun yaratacağını sanmıyorum ayrıca. Kişilerin görüntüleri veya seslerinin kayıt altına alınması sorun olabilir. Kullanmayacak olsanız bile, kayıt almanız yasal olmaz bana kalırsa. Benzer bir şekilde, diğer yolcular da buna tepki gösterebilir. Bunlar yaşanmasın diye kayıt almanıza izin vereceklerini sanmıyorum.

Öncelikle şimdiden iyi yolculuklar size. Eğer yapacağınız kaydı GoPro veya benzeri bir cihazla yapsaydınız sorunsuz şekilde defalarca yapabilirdiniz. YouTube bunun örnekleriyle dolu zaten:)

Telefonlar uçuş modunda kullanılabiliyor fakat bazı firmalar özellikle Pegasus, kalkış ve inişlerde tamamen kapalı olması konusunda anons yapıyorlar. Kapatan yok gibi bir şey zaten:) Sizi elinizde telefonla içeri girerken ve etrafı çekerken görmeleri ve sizi izlemeleri gayet doğal bir durumdur fakat uçak hareket etmeye başladığında ve yolcuları kontrol etmeye başladıklarında sizi telefonla görünce uyarma ihtimalleri çok yüksek. Açıkçası bu birazda kabin görevlisine bağlı bir durum kimisi bir şey demeden geçip gidebilir kimisi de en sondan geri gelip kapatmanızı isteyebilir. Ayrıca yaptığınız kaydı eğlence amaçlı değil de inceleme gibi zanneden olursa sizi mutlaka uyarırlar.

Hatırlarsanız zamanında şehirlerarası otobüslerde telefonların kapatılmasını isterlerdi devamlı. Gerekçesi otobüsün ABS'si ve elektronik sistemlerini etkiliyordu. Mercedes firması bunu bütün yolcular aynı anda cep telefonu kullanırken, internete girerken, arama yaparken, mesaj yazarken vb. koşullarda defalarca test etti ve raporlarını yayınladı. Hiç bir şekilde hiç bir etkisi yoktu. Sonrasında bu uygulama otobüslerden kalktı.

Uçakların elektronik donanımları çok daha fazla ve hassas olduğu için durum biraz değişiyor tabi. Ayrıca otobüs gibi arızalanınca hadi bir benzinlikte duralım imkanı olmadığı için durum ciddi bir boyut alıyor. Havacılıkta bütün kurallar kanla yazılmıştır bunu unutmayalım. Yani bir kural, bir kaza veya yaralanma gerçekleştikten sonra ortaya çıkmıştır diyebiliriz. Uçaklar yüksek ve alçak seviye olmak üzere bir çok radyo frekansı ile yönlerini ve rotalarını bulabilmektedirler. Cep telefonları da bu frekans aralıklarına girebiliyorlar. Boeing firması da Mercedes firması gibi bir çok test yaptı ve sonuçları kısmen benzer çıktı. Fakat işin içinde bir de havacılık otoriteleri (FAA, EASA) olunca maalesef durum çok fazla karmaşıklaşır:) Bu raporları henüz FAA'e kabul ettiremedikleri için hala telefon olayı yasaktır uçaklarda.

Şahsi görüşüm ve fikrim, bir cep telefonu bir uçağı düşüremez. En uç doğa koşulları (fırtına, şimşek, yıldırım) yaşansa bile uçaklar bağlantılarını kaybetmezler. Bir cep telefonu bunlarla boy ölçüşemez bile bence. Etken koşul mudur derseniz, belki. Yıldırımların yarattığı manyetik dalgalanmadan bile bir uçak kendini kurtarabilir. Uçaklara yıldırım isabet edebiliyor ama bu uçağı düşürmüyor mesela.

Birsey olmaz ancak iniş de ils ile indiği için ils frekansını karıştırabilir gopro falan ile çekim yapabilirsiniz ama yinede havayolu şirketleri izinvermeye bilir şahsen ben askeri uçakta kalkarken video kaydı almıştım sorun yok yani

THY veya AnadoluJet firmasıyla uçacaksanız, uçak modunu açtığınız sürece hiç bir sıkıntı olmaz. Ben kalkışlarda ve inişlerde defalarca telefonla çekim yaptım ama telefon tutucusu olmadan.

Havacılık kuralları katıdır. Bir olay olduktan sonra koyulan kurallar ve bazı olayların yaşanma ihtimalleri üzerine koyulan kurallar vardır. Yapılan testlerde, sistemlerin çalışmasına ufak bile olsa etki ettiği görülmüş. En ufak bir etki bile önlenmeye çalışılır. Telefonlar hayati önem taşıyan cihazlar olmadığı için kısıtlama getiriliyor. Olur da başka olumsuz bir etkisi havada öğrenilirse, bedeli çok ağır olacaktır. Bu sebeple riske girmiyorlar. Yani benim telefonumdan uçak düşmez gibi bir düşünce kabul görmez. Yeri gelir ve bütün olasılıklar bir araya gelirse, küçük bir cep telefonu bile uçağın düşmesine sebep olabilir.

Kayıt olayı sorun yaratabilir. Firma ile iletişime geçmenizi öneririm. Kesin cevabı size verebilirler. Telefonunuz uçak modundayken, çekim yapmanızın teknik olarak bir sorun yaratacağını sanmıyorum ayrıca. Kişilerin görüntüleri veya seslerinin kayıt altına alınması sorun olabilir. Kullanmayacak olsanız bile, kayıt almanız yasal olmaz bana kalırsa. Benzer bir şekilde, diğer yolcular da buna tepki gösterebilir. Bunlar yaşanmasın diye kayıt almanıza izin vereceklerini sanmıyorum.
İnsanların seslerinin çıkacağını pek zannetmiyorum çünkü uzak sesi çok kısık kaydeder benim telefonum, ayrıca daha önce kalkış ve iniş esnasında bunu denemiştim ve bir sıkıntıyla karşılaşmamıştım. Ayrıca başka bir yerde bu ihtimallerin aynı anda tutma ihtimalleri oldukça düşük ve telefon yüzünden hiç böyle bir kaza yaşanmamış deniyor ama haklı da olabilirsiniz, bilemem. Ayrıca uçak modu da açık olacak hatta şarj gitmesin diye ULTRA Stamina modunu bile açacağım(belirli uygulamalar dışı herşeyi kapatıyor bu mod). :)
Öncelikle şimdiden iyi yolculuklar size. Eğer yapacağınız kaydı GoPro veya benzeri bir cihazla yapsaydınız sorunsuz şekilde defalarca yapabilirdiniz. YouTube bunun örnekleriyle dolu zaten:)

Telefonlar uçuş modunda kullanılabiliyor fakat bazı firmalar özellikle Pegasus, kalkış ve inişlerde tamamen kapalı olması konusunda anons yapıyorlar. Kapatan yok gibi bir şey zaten:) Sizi elinizde telefonla içeri girerken ve etrafı çekerken görmeleri ve sizi izlemeleri gayet doğal bir durumdur fakat uçak hareket etmeye başladığında ve yolcuları kontrol etmeye başladıklarında sizi telefonla görünce uyarma ihtimalleri çok yüksek. Açıkçası bu birazda kabin görevlisine bağlı bir durum kimisi bir şey demeden geçip gidebilir kimisi de en sondan geri gelip kapatmanızı isteyebilir. Ayrıca yaptığınız kaydı eğlence amaçlı değil de inceleme gibi zanneden olursa sizi mutlaka uyarırlar.

Hatırlarsanız zamanında şehirlerarası otobüslerde telefonların kapatılmasını isterlerdi devamlı. Gerekçesi otobüsün ABS'si ve elektronik sistemlerini etkiliyordu. Mercedes firması bunu bütün yolcular aynı anda cep telefonu kullanırken, internete girerken, arama yaparken, mesaj yazarken vb. koşullarda defalarca test etti ve raporlarını yayınladı. Hiç bir şekilde hiç bir etkisi yoktu. Sonrasında bu uygulama otobüslerden kalktı.

Uçakların elektronik donanımları çok daha fazla ve hassas olduğu için durum biraz değişiyor tabi. Ayrıca otobüs gibi arızalanınca hadi bir benzinlikte duralım imkanı olmadığı için durum ciddi bir boyut alıyor. Havacılıkta bütün kurallar kanla yazılmıştır bunu unutmayalım. Yani bir kural, bir kaza veya yaralanma gerçekleştikten sonra ortaya çıkmıştır diyebiliriz. Uçaklar yüksek ve alçak seviye olmak üzere bir çok radyo frekansı ile yönlerini ve rotalarını bulabilmektedirler. Cep telefonları da bu frekans aralıklarına girebiliyorlar. Boeing firması da Mercedes firması gibi bir çok test yaptı ve sonuçları kısmen benzer çıktı. Fakat işin içinde bir de havacılık otoriteleri (FAA, EASA) olunca maalesef durum çok fazla karmaşıklaşır:) Bu raporları henüz FAA'e kabul ettiremedikleri için hala telefon olayı yasaktır uçaklarda.

Şahsi görüşüm ve fikrim, bir cep telefonu bir uçağı düşüremez. En uç doğa koşulları (fırtına, şimşek, yıldırım) yaşansa bile uçaklar bağlantılarını kaybetmezler. Bir cep telefonu bunlarla boy ölçüşemez bile bence. Etken koşul mudur derseniz, belki. Yıldırımların yarattığı manyetik dalgalanmadan bile bir uçak kendini kurtarabilir. Uçaklara yıldırım isabet edebiliyor ama bu uçağı düşürmüyor mesela.
Uçak modunda kullanacağımdan ve inceleme gibi olmayacağından bir sıkıntı oluşturacağını düşünmüyorum ama bu yorumunuz için teşekkürler, döktürmüşsünüz. Bu arada en fazla Trabzon'dan İstanbul'a değil de Antalya'ya falan gitmiş oluruz haksız mıyım. :D
Birsey olmaz ancak iniş de ils ile indiği için ils frekansını karıştırabilir gopro falan ile çekim yapabilirsiniz ama yinede havayolu şirketleri izinvermeye bilir şahsen ben askeri uçakta kalkarken video kaydı almıştım sorun yok yani
Tabiki, zaten öyle küçük bir frekans karışması sebebinden pat diye düşmüyor uçaklar (Tenerife olayını saymazsak tabi ki ama orada hava sisliydi de, unutmamak lazım). :D Ben de daha önce de deneyimledim bu video olayını ama gopro'ya gömecek para olmadığından onu da eski telefonumla yapmıştım. :)
Cep telefonu sinyali ILS frekans bandına karışmaz tahminimce. Yani frekans aralıkları birbirinden farklı diye biliyorum. Ama tabi önceki mesajımda dediğim gibi etken durum belki olabilir.
Bilemeyiz, zaten olursa pilot kabine bildirirmiş bunu ve tüm elektronik cihazlar kapatılırmış, bu bir kaç kez yaşanmış, hatta bir yolcunun DVD Player'ı yüzünden olmuş ve kapatılınca tüm rota normale dönmüş. Ama umarım bu bende de yaşanmaz. :)
THY veya AnadoluJet firmasıyla uçacaksanız, uçak modunu açtığınız sürece hiç bir sıkıntı olmaz. Ben kalkışlarda ve inişlerde defalarca telefonla çekim yaptım ama telefon tutucusu olmadan.
Ben de THY'de 2 kez çekim yaptım ama bende de tutucu yoktu, bu kez tutucuyla deneyeceğiz, bakalım nasıl olacak. :)
Hatta size hazırlayacağım video türlerine ait bir kaç referans video linki vereyim, bir videodan 2-3 içerik çıkarma amacım da olabilir belki, bilemiyorum. :D
İlki:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İkincisi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Muhtemelen ilkini yaparım sadece ama güzel görüntüler çıkarsa 2.'yi de deneyebilirim belki. Bu arada 2. kanal güzeldir, öneririm. Bıraktı 4-5 yıl önce ama videoları harika ve kanalı hala bişeyler beğenirken kullanır kendileri. :D

Son düzenleme:
Ben uçak moduna alıp video ve fotoğraf çekiyorum uzunca, hatta görevlilerin görmesi için uğraşıyorum bir şey demiyorlar. Bir kere uçak moduna almayı unuttum o zaman uyardılar, onun dışında bir şey olmadı.

Bu isin icinde biri olarak soyleyecegim elinizdeki telefonlarin hicbiri ucagi dusurmeye etki etmez. Sadece cok eski telsiz gibi aletlerde interferansa yol acabilir. Bu telsizlerinde evrenden yok olduguna inanabilirsiniz. Havayolu sirketleri genelde anons yapar, sonra umursamaz. Insanlari rahatsiz edecek sekilde cekmezseniz ve ucak modunu kullanirsaniz bir problem olmaz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı