Ucuz Android gerçekleri

Üst segment Android telefonların iyi olduğunu söyleyenler olmuş... kullanmadan kötü demeyin arkadaşlar... ben Samsung S3 Note kullandım. Gerçekten çöp. :D
2 yıl geçmeden kasmaya başladı telefon.

Bu olayın üst segment androidle yada Samsung'un S serisiyle alakası yok. Daha çok kullanılan işlemcilerin çöp olmasından kaynaklı bir olay. Snapdragon piyasaya girdikten sonra bir nebze olsun düzeldi Android telefonlar ancak hala iPhone'lara ulaşamıyor çünkü Android, iOS kadar salt bir işletim sistemi değil.

Bilgisayar Bilimli öğrencisi olarak söylüyorum ki; "Bir donanım ancak yazılımı kadar iyidir."

Son düzenleme:
Apple'da daha fazla hata olduğuna yemin edebilirim. Geçen yıl iPhone X kullandım 2/3 ay kadar ve gördüğüm en si... telefondu. Telefonun bataryası 2 saatte bitiyor. Gittim garantiye gönderdim, kullanıcı hatası.. Arıyorum diyorum Apple Store'dan aldım, faturam var, adamlar diyorki cayma hakkının süresi sona ermiş. Sonra internetten bakınca gördümki planlı eskitme diye birşeymiş. Gördüğüm kadarıyla Jailbreak yapılarak engellenebiliyormuş. Bende gidip telefonu satılığa çıkardım, durumu anlattım ve 1 ay sonra sattım. Bu durumda birçok kezde yazılımsal hata ile karşılaştım. Örneğin telefon güncellenirken takılınca yandınız demek oluyor. Çok büyük ihtimalle servis yok, etkinleştirilemiyor hatası alıyorsunuz. Alınca ise 50 TL ila 200 TL arasında tamir masrafı giriyor. Hani nasıl bir hatadır diyebilirsiniz, internete bağlanamazsınız, arama yapamazsınız veya SD kart takamazsınız. (SD kart takamama olayı iPhone 7'nin altındaki telefonlarda geçerli.)

Geliştiriciniz darkjoker360'mı? Çünkü bu telefona çoğu ROM'u bu geliştirici yapıyor.
@neobuddy89
ROM işleriyle uğraşmadan stabil olmalı bu telefonlar.

ROM işleriyle "uğraşmıyorsunuz". Zaten cihazınız yeterince popülerse stabil bir ROM çıkmış oluyor. Bir defa ROM atın ve isterseniz yıllarca kullanın sorun çıkarmaz. Ama tabii 15+k telefon için uğraştırmaması lazım o konuda haklısınız. 😁

ROM işleriyle uğraşmadan stabil olmalı bu telefonlar.
Tamam da o zaman bu Android'in problemi olmuyor. Üreticileri eleştirebilirsiniz fakat Android'in bir stabilite problemi yok. Stabilite problemi veya yazılım güncellemesi vermenin zorluğuyla alakalı bir problem olsaydı custom ROM'larda da olurdu.

Üreticileri eleştirseniz itiraz eden olmayacak fakat sırf MIUI'da sorun yaşadınız diye Android kötü olmuyor.

Son düzenleme:
Apple'da daha fazla hata olduğuna yemin edebilirim. Geçen yıl iPhone X kullandım 2/3 ay kadar ve gördüğüm en si... telefondu. Telefonun bataryası 2 saatte bitiyor. Gittim garantiye gönderdim, kullanıcı hatası.. Arıyorum diyorum Apple Store'dan aldım, faturam var, adamlar diyorki cayma hakkının süresi sona ermiş. Sonra internetten bakınca gördümki planlı eskitme diye birşeymiş. Gördüğüm kadarıyla Jailbreak yapılarak engellenebiliyormuş. Bende gidip telefonu satılığa çıkardım, durumu anlattım ve 1 ay sonra sattım. Bu durumda birçok kezde yazılımsal hata ile karşılaştım. Örneğin telefon güncellenirken takılınca yandınız demek oluyor. Çok büyük ihtimalle servis yok, etkinleştirilemiyor hatası alıyorsunuz. Alınca ise 50 TL ila 200 TL arasında tamir masrafı giriyor. Hani nasıl bir hatadır diyebilirsiniz, internete bağlanamazsınız, arama yapamazsınız veya SD kart takamazsınız. (SD kart takamama olayı iPhone 7'nin altındaki telefonlarda geçerli.)
X kronik sorunlu ayrıca planlı eskitme olayı değil batarya eskiyince telefon işlemciyi kısıyle ayarlardan kapanabiliyor.
X'ler zaten kronik problemli ki. Bende de XS var hiç memnun değilim. Yeni modellere geçiş sırasında kullanılan telefonlar olduğu için hatalar oluşmuş.
Abimde XS Max var deli makina.
Tamam da o zaman bu Android'in problemi olmuyor. Üreticileri eleştirebilirsiniz fakat Android'in bir stabilite problemi yok. Stabilite problemi veya yazılım güncellemesi vermenin zorluğuyla alakalı bir problem olsaydı custom ROM'larda da olurdu.

Üreticileri eleştirseniz itiraz eden olmayacak fakat sırf MIUI'da sorun yaşadınız diye Android kötü olmuyor.
Malesef saf android olmuyor bunlar illaki her telefonun yazılımında sorun oluyor. Olmuyor da denemez oluyor da denemez. Ucuza satılan çoğu telefon sorunlu.

Ben POCO X3 ve Samsung J6 Plus kullanmış biri olarak asla önermiyorum 1 yıl güzel gidiyor orası doğru ama güncelleme yaptıktan sonra Android cıvıtıyor şu an iPhone 7 kullanıyorum 2 yıldır hiçbir sorun yaşamadım harika bir telefon Android'e verilen para iPhone göre az ama iPhone en azından yıllarca kullanılabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı