Ucuz Android gerçekleri

Tamam da o zaman bu Android'in problemi olmuyor. Üreticileri eleştirebilirsiniz fakat Android'in bir stabilite problemi yok. Stabilite problemi veya yazılım güncellemesi vermenin zorluğuyla alakalı bir problem olsaydı custom ROM'larda da olurdu.

Üreticileri eleştirseniz itiraz eden olmayacak fakat sırf MIUI'da sorun yaşadınız diye Android kötü olmuyor.
Hocam iPhone fanboyuna cevap yetiştirmeye çalışmayın, yetiştiremezsiniz. Adam iPhone fanboyu değilim diyor maşallah oturup hangi tarihte çıktıklarını say desek sayacak durumda. Boşverin konuşsun işte.

Xiaomi türünde telefon aldığında POCO'dan uzak durulması gerekiyor.
Redmi ve yeni nesil Mi'lerde ise aldıysanız güncelleme yapmayın.
Ömürlük kullanın.

Bence de güncelleme yapılmamalı. RN8 cihazım MIUI 11 ve MIUI 10'da taş gibi çalışırken MIUI 12 ve üstünde tamamen çöp oluyor.

Yazılım sorunu burada var işte. Gerçekten 48 Megapiksel koyuyorlar fakat yazılımdan dolayı alamıyorsunuz. Custom ROM atıp deneyebilirsiniz kamerayı. Ben denemiştim ve sonuç mükemmeldi.

Denedim. G Cam ile mükemmel sonuç almaya başladım. Ancak hala problem var Instagram gibi uygulamalarda.

Redmi Note 10 Pro kullanıyorum. Konu sahibinin belirttiği gibi telefonun kendi yazılımı gerçekten çok kötü. Geç bildirim geliyor mesela ve bunu çözmenin yolu yok gibi bir şey.

Ancak;

Bu telefonun inanılmaz bir Custom ROM desteği var. Gözünüz kapalı güvenebileceğiniz official Custom ROM'lar ile telefonu bir Pixel 6 Pro gibi kullanabilirsiniz, ki saf Android'in ne kadar stabil olduğunu kullananlar bilir. Xiaomi tüm kaynak kodunu geliştiriciler için paylaştığı için Custom ROM'larda bug olmuyor + batarya ömrü harika oluyor. Ben SE 2020'den bu telefona geçtim, geçtiğim her gün halime şükrediyorum. Bu telefonun ekranını, pil ömrünü, kamera kalitesini aynı paraya alacağınız ikinci el IPhone'larla kıyaslayamazsınız. E tabii ki iPhone 13 bu telefondan daha iyi ancak ben bu telefona 3900 lira verdim (Türkiye garantili) ve her kuruşu helal olsun.

Ha siz saf Android sevmiyorsanız ve sorun da yaşamak istemiyorsanız mis gibi Xiaomi. EU ROM'ları var, MIUI'ın birebir aynısı ancak tek farkı debloated edilmiş olması.

Tüm yazdıklarımın özeti: Bu paraya siz donanım alıyorsunuz, yazılımı ile siz uğraşacaksınız ve stabil bir ROM kurup kullanacaksınız. O zaman hiçbir güvenlik güncellemesi kaçırmaz, saçma sapan şeylerle dolu bir telefon kullanmazsınız.

Ek düzenleme: Cihazınıza root kurmanızı önermem. Official Custom ROM yeterli.

Hangi Custom ROM'u kullanıyorsunuz

Telefonunuz bozulmuş, yeni telefon arıyorsunuz. Kafanızda Xoami, Huawei, Oppo, Realme vs. var. Bu telefonları aldığınız anda selanız okunur. Xioami kanadında 3 kanat var. 1- POCO, 2-Mi, 3-Redmi. (Kullandığım telefon markasını anlatacağım. Yalan konuşmamak için diğerlerini anlatmıyorum ama aynı şeyin laciverti.)

Redmi Note 7 kullanıyorum. 2.5 sene oldu, garantide ekran ve bataryayı sıkıntısız değiştirdiler. Eyvallah Genpa garanti güzeldir. Ama yazılımsal olarak sakat bu telefonlar. Tamamen sıkıntılı ve telefonun garantisi bittiği yıldan sonra telefon rayına oturdu. Halen de saçmaladığı oluyor. Çok temiz kullanırım çizik bile olmaz. Ama telefonun yazılımı kötü abi. Bunu ben de alırken bilmiyordum, yoksa yemin ederim almazdım.

POCO alsak bak en iyisi diyorsun dediniz. Hayır, onda bile saçmalamalar oluyor. Hatta bırak Samsung A serisinde bile hata olabiliyor. Daha seyrek tabi yalan yok.

Android alacaksanız Samsung S serisi, Ya da Apple iPhone 7 ve ya üstü alın. Nolur şu Apple para israfıdır diyen insanlardan olmayın. Emin olun asıl onlar oksijen israfı. Şu an çöp diye gördüğünüz 5S WhatsApp desteği alıyor. Tamam 5S çok ölücü oldu 7 olsun.

7 Eylül 2016'da çıkan iPhone 7, IOS 16 desteği alacak. Ama gelirsek Andoid tarafına, sırf telefon satmak için arka kapak değiştiren Xiaomi, Redmi Note 7 için Android 11 desteği gelmedi.

Ekran isteyen Plus alır, Deji yada orijinal batarya takıp yoluna devam eder. Ayrıca ikinci el piyasası da çok sağlam Apple kanadında.

Kimse boşuna kendini avutmasın, saçma sapan triplere girmesin ama Apple modelleri zor ölüyor. Bana hak vermeyebilirsiniz normal. Ama ertesi gün daha 2 senelik telefonunuzun update desteğini bittiğini duymasınız umarım.
Şu anda aynı fiyattan satılan Oppo A73 ve iPhone 7 var. İkisini de kullandım. A73 2020 yılında çıkan bir telefon. Ve 7'den çok daha kötü bir telefon. Ekran batarya olarak önde sadece. Düşük bütçede 7,8 gibi alternatifler Android cihazlar yerine daha mantıklı evet. Ama yüksek bütçede bence Android de Apple da başarılı pek bir farkları yok.

Telefonunuz bozulmuş, yeni telefon arıyorsunuz. Kafanızda Xoami, Huawei, Oppo, Realme vs. var. Bu telefonları aldığınız anda selanız okunur. Xioami kanadında 3 kanat var. 1- POCO, 2-Mi, 3-Redmi. (Kullandığım telefon markasını anlatacağım. Yalan konuşmamak için diğerlerini anlatmıyorum ama aynı şeyin laciverti.)

Redmi Note 7 kullanıyorum. 2.5 sene oldu, garantide ekran ve bataryayı sıkıntısız değiştirdiler. Eyvallah Genpa garanti güzeldir. Ama yazılımsal olarak sakat bu telefonlar. Tamamen sıkıntılı ve telefonun garantisi bittiği yıldan sonra telefon rayına oturdu. Halen de saçmaladığı oluyor. Çok temiz kullanırım çizik bile olmaz. Ama telefonun yazılımı kötü abi. Bunu ben de alırken bilmiyordum, yoksa yemin ederim almazdım.

POCO alsak bak en iyisi diyorsun dediniz. Hayır, onda bile saçmalamalar oluyor. Hatta bırak Samsung A serisinde bile hata olabiliyor. Daha seyrek tabi yalan yok.

Android alacaksanız Samsung S serisi, Ya da Apple iPhone 7 ve ya üstü alın. Nolur şu Apple para israfıdır diyen insanlardan olmayın. Emin olun asıl onlar oksijen israfı. Şu an çöp diye gördüğünüz 5S WhatsApp desteği alıyor. Tamam 5S çok ölücü oldu 7 olsun.

7 Eylül 2016'da çıkan iPhone 7, IOS 16 desteği alacak. Ama gelirsek Andoid tarafına, sırf telefon satmak için arka kapak değiştiren Xiaomi, Redmi Note 7 için Android 11 desteği gelmedi.

Ekran isteyen Plus alır, Deji yada orijinal batarya takıp yoluna devam eder. Ayrıca ikinci el piyasası da çok sağlam Apple kanadında.

Kimse boşuna kendini avutmasın, saçma sapan triplere girmesin ama Apple modelleri zor ölüyor. Bana hak vermeyebilirsiniz normal. Ama ertesi gün daha 2 senelik telefonunuzun update desteğini bittiğini duymasınız umarım.

Bu konunun açılma sebebi Apple fanboyluğu mu? İsteyen istediğini alsın kimsenin maddiyatını sorgulayacak veya tembihleyecek kişi sen değilsin kardeşim. Adama bak kafasında android düşmanlığı biçimlemiş ya. 😆

Geri
Yukarı