Ucuz arabalar neden çirkin tasarlanıyor?

Dostlar, ucuz arabaların çirkin tasarlanmasının bir sebebi var mı? Performansı düşük olması dolayısıyla aerodinamiği de ona göre tasarlandığı için mi çirkin görünüyor? Bunu merak etmemin sebebi; ne kadar kullanışsız, konforsuz ve performansı yeterli olmasa da dış tasarımını istedikleri gibi yapabilirler bence. "neden kötü arabalar kötü tasarlanıyor?" un cevabını verebilecek var mı?

Dış tasarım aşamasında ne kadar ayrıntıya odaklanılırsa parası da o kadar yükselecektir.

Örnek verebilir misin? Günümüzde ucuz araçlar da güzel tasarıma sahip.

Sanırım bu tata Vista gibi arabalardan bahsediyor (ki bana göre araba güzel duruyor hint malı dayanıksız olabilir ama bir yandan sudan ucuz.

Dosya Ekleri

• l(1).png
    l(1).png
    751,7 KB · Görüntüleme: 47
1) Tasarım mühendisleri pahalı işçilerdir. Şirketler futbolcu transfer eder gibi tasarımcı ekibi transfer eder. Her mühendis aynı kapasitede olmadığından iyisini yapan iyi para ister. 15-20 bin dolar maliyetli araçlar için kimse gidip pahalı bir ekip tutmaz.

2) Ne kadar az detay ve sadelik, o kadar düşük maliyet ve ucuzluk demektir. Göze küçük görünen bütün detaylar maliyeti yükseltir, dolayısıyla fiyatı arttırarak düşük bütçeli arabadan uzaklaşırsın.

3) Kalıp teknikleri ve üretimleri zordur. Maliyeti yükseltir.

4) Ucuz aracın tasarımı için 10/10'da iş yapsalar, pahalı aracı sırf tasarımı için kim alacak? Şirketin kapasitesi olsa bile yapmaz, ki üst modellerin iyi tasarımları revaçta kalsın.

Tofaş'ın üretildiği yıl ile Lamborghini'nin üretildiği yıl bir mi?
Evet bir. Lamborghini 1963 yılından beri üretim yapıyor, şimdiki Şahin/Doğan'ın orijinali olan Regata modelini Fiat 1983 yılında tasarlamış. Özellikle o dönemde ucuz arabalar tamamen dümdüz panellerden üretilirdi üretim maliyeti düşük olsun diye. Hâlâ bu fark ediyor ama en azından kabul edilebilir tasarımlar çıkaracak kadar detaylı paneller ucuza imal edilebiliyor günümüzde. Yine de süper spor ya da pahalı markalar detaylı panellerin yüksek tasarım/kalıp/üretim maliyetlerini karşıladıklarından genel olarak daha güzel dış tasarımlar yapıyorlar. Durum büyük oranda bundan ibaret.

Fiat bunu yapmış:

Fiat-Regata_75-1984-1600-01.jpg

Lamborghini bunları:

Lamborghini-Diablo-1990-1600-01.jpg

Lamborghini-Countach_25th_Anniversary-1989-1600-01.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı