Udemy'den yazılım öğrenilir mi?

Endersqui

Femtopat
Daha fazla  
Python öğrenmeye Udemy kursları üzerinden başladım. Şu an geldiğim aşamada sadece basit oyunlar, programlar(hesap makinesi vb.) Yazabiliyorum. Fakat son zamanlarda "Udemy'den kurs almak büyük hata", "hiçbir şey öğrenemezsiniz ", "proje yapamazsınız" gibi ifadeler duyuyorum bunlar doğru mu? Eğer doğruysa yazılımı başka nereden öğrenmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Herhangi bir meslekte de proje yapmak proje yazmaktan zordur zaten. Udemy kursları ya da herhangi bir kurs sana temelleri öğretir, üniversite de öyledir gidersin sana hesap makinesi yapmayı öğretirler ilk dersinde sonra ödev verirler 1-2 fonksiyon ekletirler eğer sen kendini geliştirmek istiyorsan gidersin daha çok fonksiyon eklemeyi denersin, yapamadığında araştırırsın, öğrenirsin, uygularsın. Böyle böyle gelişirsin. Hiçbir eğitim sana sıfırdan bütün her şeyi öğretmez, öğretemez. Ha ben youtube, reddit ve google varken Udemy'e para vermem orası ayrı.

BTK Akademi'yi tavsiye ederim. Ayrıca kursu bitirip ben bu dili öğrendim diyenlere karşı eleştiriler var. Önemli olan kursu bitirip üzerine koyabilmen.

Python öğrenmeye Udemy kursları üzerinden başladım. Şu an geldiğim aşamada sadece basit oyunlar, programlar(hesap makinesi vb.) Yazabiliyorum. Fakat son zamanlarda "Udemy'den kurs almak büyük hata", "hiçbir şey öğrenemezsiniz ", "proje yapamazsınız" gibi ifadeler duyuyorum bunlar doğru mu? Eğer doğruysa yazılımı başka nereden öğrenmeliyim?
%100 olarak yanlış veya doğru değil. Algoritma öğrenirsin dili öğrenirsin yani temel şeyleri öğrendikten sonra kendi kendine proje yaparak öğrenirsin. Proje yapmaya çalışırsın, o projede onu nasıl yapayım edeyim derken bir bakmışsın giderek hangi kodu nerede kullanacağını öğrenmişsin. Yani faaliyete geçerek, proje yaparak öğrenirsin. Udemy aslında yazılımı tanıtıyor. Bu yanlış değil yani. Ha dersen ki udemy beni yazılımcı yapar mı hayır. Ne olduğunu öğrenirsin, mantığını kavrarsın sonrası sende. Bazı kurslar falan oluyor sanırım udemy dışında. Atıyorum şu projeyi yap gibi görevler veriliyor. Ne yapacağını bulamazsan bunlardan da alıp o projeyi hedef koyarsın ve üstüne koya koya gelişirsin. Yani özetle temeli kavra, proje hedefi koy, yaparken geliş. Olay bu.

Bir insanin 8 - 16 saat hatta 100-200 saat konusma hiziyla ne kadar bilgi aktarabilecegini zannediyorsunuz ki? Udemy'deki ortalama kurs uzunlugunu bilmiyorum ama majoritesi muhtemelen 50 saatin altindadir.

Bu surede 2 seyin ogrenmesi yapilabilir:
1) Konuya hakimsindir, ufak tefek puf noktalari revize etmek istiyorsundur.
2) Hic bilmiyorsundur, ustun koru "neymis bu arkadas" diye bilgi edinmek istiyorsundur. Bu 2. maddeyi zaten yakin gelecekte bilmeyen kalmayacak.

Yazilim gelistirme bir muhendislik disiplini, eger gunun sonunda yeterince buyuk bir projenin A'dan Z'ye her seyine hakim sekilde yetistirecekseniz kendinizi hem CS alt yapinizi hem de endustride kullanilan standart ve teknoloji bilginizi dogru dokumanlardan okuyarak ve yeterli pratik yaparak gelistireceksiniz. Eksik - hatali dokumandan ogrendin 1-0 geriden basladin. Guncel olmayan kaynaklardan ogrendin 2-0 geridesin. Turkce kaynaktan ogrendin, dummy variable yerine kukle degiskeni diye geziyorsun 3-0 geridesin.

Sandalyeme oturayim, videoyu izleyeyim, yandaki monitorde videoki adamin yazdigini yazayim diye bir ogrenme metodu yok. Bu sekilde araba surmeyi, dikis dikmeyi vs de ogrenemezsin. Bilgisayar sokup takarsin yalnizca bu ogrenme metodolojisi ile.

Bir insanin 8 - 16 saat hatta 100-200 saat konusma hiziyla ne kadar bilgi aktarabilecegini zannediyorsunuz ki? Udemy'deki ortalama kurs uzunlugunu bilmiyorum ama majoritesi muhtemelen 50 saatin altindadir.

Bu surede 2 seyin ogrenmesi yapilabilir:
1) Konuya hakimsindir, ufak tefek puf noktalari revize etmek istiyorsundur.
2) Hic bilmiyorsundur, ustun koru "neymis bu arkadas" diye bilgi edinmek istiyorsundur. Bu 2. maddeyi zaten yakin gelecekte bilmeyen kalmayacak.

Yazilim gelistirme bir muhendislik disiplini, eger gunun sonunda yeterince buyuk bir projenin A'dan Z'ye her seyine hakim sekilde yetistirecekseniz kendinizi hem CS alt yapinizi hem de endustride kullanilan standart ve teknoloji bilginizi dogru dokumanlardan okuyarak ve yeterli pratik yaparak gelistireceksiniz. Eksik - hatali dokumandan ogrendin 1-0 geriden basladin. Guncel olmayan kaynaklardan ogrendin 2-0 geridesin. Turkce kaynaktan ogrendin, dummy variable yerine kukle degiskeni diye geziyorsun 3-0 geridesin.

Sandalyeme oturayim, videoyu izleyeyim, yandaki monitorde videoki adamin yazdigini yazayim diye bir ogrenme metodu yok. Bu sekilde araba surmeyi, dikis dikmeyi vs de ogrenemezsin. Bilgisayar sokup takarsin yalnizca bu ogrenme metodolojisi ile.
hocam itiraf edeyim tamda dediğiniz yapıyorum adamın yazdığını yazıyorum aklımda kalıyor. Ama iş proje yapmaya gelince sönük kalıyorum sizce video izlerken ne yapmalıyım? Sonuçta hiç kod yazmadan da öğrenemeyiz.

hocam itiraf edeyim tamda dediğiniz yapıyorum adamın yazdığını yazıyorum aklımda kalıyor. Ama iş proje yapmaya gelince sönük kalıyorum sizce video izlerken ne yapmalıyım? Sonuçta hiç kod yazmadan da öğrenemeyiz.

Ogrenme metodunu degistirerek tabi ki. Neden oraya onu yaziyor, neden X yerine Y yapiyor gibi sorularin cevaplarini bilerek.

Temel veri tiplerini ( int, bool, char ) , temel looping ve conditional bilgileri, bunlari iceren algoritma ve kompleks veri tiplerini ( heap, set, list vs ) ogrenip bu yapi taslari uzerine fonksiyonlar, OOP ogreniyorsan class'lar vs seklinde kademe kademe bilgini genisleterek.

Once kendin yazmaya calisip basarisiz olup da arastirmadigin hicbir seyi ogrenmis olmazsin.

Yani elbette kod yazarak ogreneceksin ama lego gibi temel parcalari birlestirerek ogreneceksin; baskasinin gozunun onunde legodan bir sey yapmasini seyrederek sadece bir papaginin konusmayi bildigi kadar programlama ogrenebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı