Ücretsiz Anti Virüs Yazılımı Önerisi

Komutan Logar

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Kaspersky Free sürümünü kullanıyorum. Sizce bundan daha iyi bir program var mıdır? Ayda bir kere indirip tarama yapıyorum. Deneme sürümü veya ücretsiz olması benim için daha iyi olur.

Windows 10 Sürüm 1809

Son düzenleyen: Moderatör:
@mrandarkan

Ne kadar saçma sapan bir yazı.

Halbuki ben tam da sizin dediğinizin tersini düşünüyorum. Antivirüslerin free sürümleri gayet yeter iken, ücretli sürümleri ise bir ton gereksiz özellikler ile dolu. Bakınız; bulut depolama, güvenli dosya silme, aile koruması, VPN vb...

Tam olarak bu alıntıda bahsettiğinizin tersi diyebilirim:

Avast gayet iyi bir imza ve sezgisel tarama motoruna sahip. Hatta hardened modu açarsanız tadından yenmez. Bilgisayarı virüsten geçilmeyen arkadaşınız ne yapmış da bilgisayarını rezalet hale getirmiş merak ediyorum. Malum bildiğim 10 insandan 10' u, flaş belleklerinde virüs bulduğu zaman aman dosyalarıma bir şey olmasın diye silmeyen tiplerden.
Bu özellikler normal bir aile bilgisayarının kullanımına göre hazırlanıyor. Oyuncu veya geliştiriciler için değil.

Bu özellikler normal bir aile bilgisayarının kullanımına göre hazırlanıyor. Oyuncu veya geliştiriciler için değil.
Hangi özelliklerden bahsettiğinizi anlamadım. Avast' ı normal ayarlarda kullanan bir insanın, çıkan uyarılara 'beyaz listeye al' demediği sürece bilgisayarını rezalet hale getirmesi pek kolay değil. Ayrıca antivirüslerin ücretli versiyonları ile ücretsiz versiyonları arasında algılama kapasitesi olarak ya hiç fark yoktur ya da nadiren olabilir. Davranış kalkanı, bildiğim bütün antivirüslerin ücretsiz versiyonlarında mevcut.

Çok program denemiş biri olarak şunu açıkça ifade edebilirim ki ücretsiz antivirüslerden bir cacık olmaz.
Olur. Doğru ve iyi koruyan bir program yükleyip düzgün yapılandırırsan olur.

@Komutan Logar
Sizin sorunuza gelecek olursak Kaspersky Free ücretsiz olarak normalde yeterlidir fakat hem ücretsiz hem de IS yazılımı gibi bir yazılım arıyorsanız Comodo IS kullanabilirsiniz. Tabi ki geçmeden önce Kaspersky Free kaldırmanız gerekiyor.

Bunun haricinde Kaspersky Free yazılımında kalabilirsiniz ve koruması gayet iyidir.

Kaspersky Free sürümünü kullanıyorum. Sizce bundan daha iyi bir program var mıdır? Ayda bir kere indirip tarama yapıyorum. Deneme sürümü veya ücretsiz olması benim için daha iyi olur.

Windows 10 Sürüm 1809
Ücretsiz antivirüslere malesef fazla güven olmaz (internetten çok şey indiriyorsanız güvensiz). Fakat yinede ben Avast diyorum. Kaspersky ile ilgili olarak ise. Bence silin çünkü Avrupa Birliği Kaspersky'ı Casus Yazılımı olduğunu iddia ediyor. Bence yalan söylemeleri için bir sebep yok.

Hangi özelliklerden bahsettiğinizi anlamadım. Avast' ı normal ayarlarda kullanan bir insanın, çıkan uyarılara 'beyaz listeye al' demediği sürece bilgisayarını rezalet hale getirmesi pek kolay değil. Ayrıca antivirüslerin ücretli versiyonları ile ücretsiz versiyonları arasında algılama kapasitesi olarak ya hiç fark yoktur ya da nadiren olabilir. Davranış kalkanı, bildiğim bütün antivirüslerin ücretsiz versiyonlarında mevcut.
Aile koruması gibi özelliklere gereksiz demişsiniz.

Aile koruması gibi özelliklere gereksiz demişsiniz.
Bilgisayarı zararlı yazılım ve saldırılara karşı koruyan bir programda bulunabilecek en gereksiz özellik olduğunu düşünüyorum. Ayrıca konuyu açan arkadaşın aile koruması gibi bir şey istediği yok, ben de alıntıladığım şahsa ithafen söyledim.

Antivirüste olması gereken 10 özellik varsa adamlar 3'ünü koyuyor, devamı için lisans al...

Yaptığım yorumun asıl sebebini yok saymışsınız.

Bence silin çünkü AB Kaspersky yazılımlarının casus yazılım olduğunu iddia ediyor.
Her güvenlik yazılımı yasal makamlar tarafından gerekirse istediğinde verileri ilgili makamlarla paylaşır. Zaten Kaspersky kodlarını isterlerse ilgili makamlara açabileceğini açıklamıştı. Aşağıdan okuyabilirsiniz.

@mrandarkan

Ne kadar saçma sapan bir yazı.

Halbuki ben tam da sizin dediğinizin tersini düşünüyorum. Antivirüslerin free sürümleri gayet yeter iken, ücretli sürümleri ise bir ton gereksiz özellikler ile dolu. Bakınız; bulut depolama, güvenli dosya silme, aile koruması, VPN vb...

Tam olarak bu alıntıda bahsettiğinizin tersi diyebilirim:

Avast gayet iyi bir imza ve sezgisel tarama motoruna sahip. Hatta hardened modu açarsanız tadından yenmez. Bilgisayarı virüsten geçilmeyen arkadaşınız ne yapmış da bilgisayarını rezalet hale getirmiş merak ediyorum. Malum bildiğim 10 insandan 10' u, flaş belleklerinde virüs bulduğu zaman aman dosyalarıma bir şey olmasın diye silmeyen tiplerden.

Öncelikle yorumum uçmuş sanırım :D Şaşırmadım ama dediklerimin de arkasındayım...

Free konumundaki antivirüsler tam koruma sağlamazlar. Kimse kusura bakmasın ama fidye yazılımlarına bile koruma sağlamayan, bir sürü casus yazılıma kılını kıpırdatmayan Avast'ın Free yazılımını mı övüyorsunuz :)

Dediğim çocuk sıradan bir kullanıcı değil Linux meraklısı ve Windows konusunda da bilgili düzgün bir kullanıcı. Sadece Linux kafasından alışınca ücretsiz, açık kaynak kodu mantığıyla Free antivirüslere çok güveniyor ama sonucu hüsran...

Ayrıca açın bakın bakalım işin esprisi Avast cidden Free yazılımında 3 özellik sıralamış :D Bırakın bu olayları tekrar söylüyorum, dijital lisans alın, en temizi o olur ama o bile yoksa da milletin yaptığı şey belli... Söyleyince de yorum uçurmayın, saçma oluyor :D

Ayda bir kere indirip tarama yapıyorum.
Konu biraz eski olsa da bu kafada olanlara cevap olsun. Ayda bir haftada bir indirip taratılacak yazılımlar değildir AV'ler. Kuracaksanız kurulu ve açık kalacak kendi kafanıza göre kurup kaldıramazsınız. Bana ne kaldırırım diyorsanız hiç kurmayın nasıl olsa virüslere kapınız açık.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı