Rehber Ücretsiz kendi Wireguard VPN sunucunuzu oluşturun

Arkadaşlar Şimdi AWS Wireguard kurulumu sonrası ben evimdeki Modem üzerinden bağlı telefon bilgisayar bunları nasıl aws wireguard üzerinden internete cıkıs sağlayabilirim. Modemim Tenda V12 Ac1200. Bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var. Teşekkürler.

Bir de Su an Wireguard Telekom altyapısı ile calısıyor mu? Engelleme devam ediyor mu? Teşekkürler. İnternet sağlayıcım Netspeed
Tenda Wireguard protokolü desteklemiyor sanırım.

Peki Bende Linksys 1200ac OpenWrt destekleyen router var.Bunu nasıl Tenda modem ile konfigure edebilirim. Cunku VDSL destekli sadece Tenda V12 AC1200. Linksys WRT1200ac vdsl desteği yok.

Bir de Dietpi Yüklü Raspbeery Pi var. Buna kurarsam Tenda VDSL modem bağlı cihazları bir şeklide wireguard üzerinden internete cıkaar mı?

Peki Bende Linksys 1200AC OpenWrt destekleyen router var. Bunu nasıl Tenda modem ile konfigure edebilirim. Cunku VDSL destekli sadece Tenda V12 AC1200. Linksys WRT1200AC VDSL desteği yok.

Bir de Dietpi Yüklü Raspbery Pi var. Buna kurarsam Tenda VDSL modem bağlı cihazları bir şeklide wireguard üzerinden internete cıkar mı?

Hayır, Raspberry Pi ile sadece DNS sunucusu kurup cihazları kendi DNS adresinizden çıkartabilirsiniz. Modemdeki tüm cihazları VPN üzerinden çıkartmak için modemin VPN protokolünü desteklemesi lazım. OpenWrt Firmware yükleyip yapabilirsiniz bunu. Modemden routera kablo çekip, modemin Wi-Fi kapatıp tüm cihazları routerdan geçirebilirsiniz. Modem-router için başka bir yolu var mı hiç araştırmadım.

Elinizdekileri satıp Extra DSL alabilirsiniz. Ek firmware gerekmeden Opkg bile destekliyor, Wireguard - OpenVPN desteği de var, ben kullanıyorum; memnunum.

Son düzenleme:
Tamam Test icin Windows makinamadan sorunsuz olarak AWS Wireguard ile vpn olustu. Ancak Wireguard ile aktif olduğunda Lan ağımdaki cihazlara erişemedim.Bunu nasıl aktif edebilirim ?

Teşekkürler Akşam deneyeceğim.

Teşekkürler Sorunumu Cozdum. Sorunsuz olarak kurdum ve bağlanabiliyorum.SAdece sunu merak ediyorum. Wireguard Amazon VPS kurmak ile evde raspberry pi üzerindeki ubuntuya kurmak arasında ne fark var. Neden sunucu kiralamamız gerekiyor. Evimdeki dietpi veya raspbeery ilede Wireguard server olarak kurulabiliyor. Bunun farkını anlmaka icin soruyor. Tamamen özgür VPn icin yurtdısında mı kurmak gerekiyor.Teşekkürler.

Son düzenleme:
Wireguard Amazon VPS kurmak ile evde Raspberry Pi üzerindeki Ubuntu'ya kurmak arasında ne fark var? Neden sunucu kiralamamız gerekiyor? Evimdeki dietpi veya raspbeery ile de Wireguard server olarak kurulabiliyor. Bunun farkını anlamak icin soruyorum. Tamamen özgür VPN icin yurt dışında mı kurmak gerekiyor? Teşekkürler.

VPN: Virtual Private Network
VPN oluşturduğunuzda sadece sanal özel ağ oluşturmuş oluyorsunuz, ardı değil. Yasak kaldırma, gizlilik amacıyla kullanılan VPN'lerin hepsi kendi internetiniz dışında bir internet - sunucu bağlantısı kuruyor. Atıyorum Türkiye'den, Almanya sunucusuna VPN kurduğunuzda ve buna bağlandığınızda Almanya'da gibi gözüküyorsunuz, tüm bağlantılarınız Almanya'daki sunucu üzerinden geçiyor. Bunu kısaca şöyle açıklayayım:

Normal internet bağlantısı:
İSS - modeminiz - bilgisayarınız - google.com - google.com'un cevabı

VPN'li bağlantı:
İSS - modeminiz - bilgisayarınız - VPN sunucusu - google.com - Google.com'un cevabı | VPN sunucusuna - VPN sunucusundan bilgisayarınıza google.com'un cevabı.
Sonuç: Google.com sizin ev internetinizi hiç görmedi, IP adresinizi bilmiyor, sadece VPN sunucusunun IP adresini biliyor, tüm bilgileri VPN sunucusu istedi, tüm bilgileri geri VPN sunucusuna verdi, VPN sunucusu da size verdi. Girdiğiniz siteler dışında sadece VPN sunucusu sizin ev internetinizi, IP adresinizi biliyor.

Raspberry Pi üzerine VPN kurduğunuzda yine kendi modeminiz - internetiniz üzerine VPN kuruyorsunuz. VPN sunucusu siz oluyorsunuz yani. VPN kurup bağlandığınızda yine kendi IP adresinizi görürsünüz, arada hiçbir fark olmaz.

"Peki ne işe yarıyor bu o zaman?" Diye soracak olursanız, Mesela ev dışındasınız, evdeki interneti kullanmaya ihtiyacınız var; bir hesaba giriş için sadece evinizin IP adresine izin veriyorsunuz. Tak Raspberry Pi'a bağlanıyorsunuz, internet bağlantınız evdeymişsiniz gibi oluyor; ama yine de VPN bağlantısı kurmuş oluyorsunuz.

Son düzenleme:
Anladım Hocam Çok Teşekkürler.Bilgiler için. Şu an Aws üzerindeki Wireguard kurulu ubuntu ssh ile bağlandığımda ordan evdeki OpenWrt Kurulu 192.168.1.1 li routerı pingliyorum. Ayrıca Ev'deki bilgisayardan AWS üzerindeki ubuntu private ip'sine 172.31.43.255 bunuda pingliyorum.Ancak Ev'deki OpenWRT modem'e bağlı bilgisayarlarıma ofisteki bilgisayardan ulaşamıyorum. mesela 192.168.1.6 evdeki ACık olan raspbeery pi vpn ile dışarıdaki bilgisayardan iç ağıma nasıl bir ayar yaparsam ulaşabilirim. Kill Switch ile Wireguard ile bağlandığımdaki iç ağa ulasma sorunum Evimdeki lan uzerinden cozuldu.Şimdi Mesela Ofisten Ev'deki RASPbeery VPn ile bağlanmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim ? Çok teşekkürler.

Anladım Hocam Çok teşekkürler. Bilgiler için. Şu an AWS üzerindeki Wireguard kurulu Ubuntu SSH ile bağlandığımda oradan evdeki OpenWrt Kurulu 192.168.1.1'li routerı pingliyorum. Ayrıca Ev'deki bilgisayardan AWS üzerindeki Ubuntu private IP'sine 172.31.43.255 bunu da pingliyorum. Ancak Ev'deki OpenWrt Modem'e bağlı bilgisayarlarıma ofisteki bilgisayardan ulaşamıyorum. Mesela 192.168.1.6 evdeki açık olan raspbeery Pi VPN ile dışarıdaki bilgisayardan iç ağıma nasıl bir ayar yaparsam ulaşabilirim. Kill Switch ile Wireguard ile bağlandığımdaki iç ağa ulasma sorunum Evimdeki lan uzerinden cozuldu. Şimdi Mesela Ofisten Ev'deki RASPbeery VPN ile bağlanmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim? Çok teşekkürler.

Raspberry Pi'ı VPN sunucusuna çevirmeniz ve porta modeminiz üzerinden izin vermeniz lazım, aslında bunun da rehberini açacaktım çok önceden ama açmadım maalesef. İnternette bulabilirsiniz anlatımı, buradan anlatmaya kalksam yeni bir konu kadar mesaj olur.

VPN anlatımı yok ancak ilginizi çekiyorsa, Raspberry Pi ile alakalı tüm konularım

Yeni konular

Geri
Yukarı