Ücretsiz Yapabileceğim Etnik Köken Testi Sitesi Var Mı?

Hayır, hiç sanmıyorum. Cebinden para çıkarmadan yapabileceğin en sağlıklı yöntem aile büyüklerin ile konuşmak. Dedelerin, ninelerin, varsa büyük dedelerin gibi.

Bizim köyde bir tarih profesörü vardı. Köydeki birinin oğlu tabi. O, köy içindeki büyükler ve çeşitli tarihi kaynaklar ışığında bir kitap hazırlamıştı mesela. Köyün en büyüğüne (yaşlısına) vermiş sonradan. Kökenin Horasan'a dayandığını söylüyormuş. Öyle demişlerdi bana.

E-Devlet meselesine gelirsek de; yani sana etnik-antropolojik kökeninden ziyade atalarının yaşadığı jeomorfolojik-coğrafi bölge hakkında bilgi verecektir. Ha eğer kökenininiz çok farklı yerlere dayanıyorsa bu sayede öğrenebilirsiniz, orası ayrı konu.

Facebook nasıl verilerini alıyorsa, ücretsiz yaptırdığın yerde büyük ihtimal bu bilgileri kullanacaktır bilgin olsun.

Hayır, hiç sanmıyorum. Cebinden para çıkarmadan yapabileceğin en sağlıklı yöntem aile büyüklerin ile konuşmak. Dedelerin, ninelerin, varsa büyük dedelerin gibi.

Bizim köyde bir tarih profesörü vardı. Köydeki birinin oğlu tabi. O, köy içindeki büyükler ve çeşitli tarihi kaynaklar ışığında bir kitap hazırlamıştı mesela. Köyün en büyüğüne (yaşlısına) vermiş sonradan. Kökenin Horasan'a dayandığını söylüyormuş. Öyle demişlerdi bana.

E-Devlet meselesine gelirsek de; yani sana etnik-antropolojik kökeninden ziyade atalarının yaşadığı jeomorfolojik-coğrafi bölge hakkında bilgi verecektir. Ha eğer kökenininiz çok farklı yerlere dayanıyorsa bu sayede öğrenebilirsiniz, orası ayrı konu.
Hocam İran Horasan mı?

Hocam İran Horasan mı?
Selçukîlerin Anadolu'ya göç yollarından birisidir hocam Horasan aslında. Yani kuvvetle muhtemel Asya tarafından göç olmuş. Şu anda Türkiye'de yaşayan kişilerin çoğunun asıl kökeni Asya'dır diye tahmin ediyorum ben. Sonradan kültürel yakınlaşma ile etnik kökeninize etki etmiş olan bazı milletler var tabi. Bizim de onlara etki ettiğimiz gibi. Kürtler, Çerkezler ve Balkan milletleri gibi.

Ha eğer kökenim Horasan'ın bizzat yerlileriyse (ki çok ihtimal vermiyorum) durum karışık :d
Farsî kökenli bile olabilirim eğer böyleyse. Ama dediğim gibi; fenotipime bakınca pek de ihtimal vermiyorum buna.

Etnik köken testi diye bir şey yok. Y-DNA ya da mtDNA üzerinden yapıların ve haplogrupların tespiti ve sınıflandırılmasına yarayan testleri kastediyorsan onları ücretsiz bulamazsın.

Bir ara National Geographic ve IBM ortaklığında yapılıyordu bu testler. Sanırım artık devam etmiyor. Halen yapan Ancestry, MyHeritage, 23andMe ve FamilySearch gibi siteler var. Hepsi ücretli. Ücretsiz yapan bir yer bulabileceğini pek sanmıyorum.

Zaten dediğim gibi bu testler etnik köken belirlenmesinde kullanılamaz. Sadece bir fikir verebilir. Bu testleri yapan yerlerin kullanıcı sözleşmelerinde de testlerin bu amaçla kullanılamayacağının belirtildiğine de eminim.

Geri
Yukarı