UEFI Windows 10 Kurulumunda Driver IRQL Not Or Equal Hatası

ibrahimvarola

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Notebook: Huawei MateBook 14s
İşlemci: i9-13900H
RAM: 32GB
Depolama: 1TB NVMe SSD
Ekran Kartı: Intel Iris Xe Graphics
İşletim Sistemi: Windows 11 + Ubuntu 22.04
Meslek
Sayısal Tasarım Mühendisi
Merhaba arkadaşlar, iyi forumlar. Samsung R540-JT02TR laptopuma UEFI Windows 10 kurmak istiyorum. Laptopumda daha önceden gelen Windows 7 Home Premium' u yükselterek Windows 10'a geçtim. Laptopumun UEFI desteğinin olduğunu öğrenince temiz kurulum olarak UEFI Windows 10 kurmak istedim. Rufus ile Windows 10 imajını UEFI olarak yazdırdım. Laptopu yeniden başlatıp UEFI:xxxx ile başlayan USB'yi seçtim. Windows logosu geldi ve bir süre sonra "DRIVER_İRQL_NOT_OR_EQUAL" mavi ekran hatası aldım. Bunun üzerine birkaç defa USB üzerinden başlatmayı denedim fakat sonuç olumsuzdu. Laptopu yeniden başlatıp Rufus'tan başka bir USB ile tekrardan yazdırıp denedim. Yine sonuç aynı oldu. Bu sefer Rufus'tan UEFI GPT ve UEFI MBR seçenekleriyle denedim. Yine aynı hatayı verip yeniden başladı. Bilgisayarımda ayrıca Clover ile kurulmuş olan Dual Boot OS X Yosemite kuruluydu. Nedense bir yerde okuduğum şey aklıma geldi. Clover üzerinden Boot Maintenance Manager üzerinden UEFI USB'min içindeki bootx64.efi dosyasını seçerek başlattım. Sonuç olumluydu. Kurulum ekranına gelebildim. Ama kurmadan önce birkaç sorum olacak:

1. Clover' da Legacy kurulumlu. Nasıl benim UEFI USB mi çalıştırdı?
  2. Clover üzerinden başlatsam ve kurulum yapsam kurulum sonrasında sıkıntı yaşar mıyım?
  3. "DRIVER_İRQL_NOT_OR_EQUAL" hatasını nasıl çözebilirim?
Ayrıca sistem özelliklerim:
  • İşlemci: İntel Core i3 M380 2.53 GHz
  • Ekran kartı: ATI Mobility Radeon HD 5470
  • RAM: 3 GB
  • Ses yongası: Realtek ALC269
  • Wi-Fi Yongası: Broadcom BCM4727
  • BIOS Sürümü: Aptio BIOS 03KP

Son olarak eğer zaman bulabilirsem aldığım hatanın videosunu paylaşacağım.
@Recep Baltaş @Ali Güngör

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu da video.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS' um en son sürümde, yani güncel. Peki Clover üzerinden boot edip kurulum yapsam sorun olur mu?

Clover üzerinden boot edip kurulumu yaptım. Yeniden başlattım ve bilgisayar başlamadı. Sol üstte "_" yanıp sönüyor. Tekrardan Cloverli USB' den harddiskteki Windows 10 bölümündeki "bootx64.efi" dosyası ile başlatmak zorunda kaldım yine. :( Clover olmadan nasıl başlatabilirim??

Tekrardan video atmaya çalışacağım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buyrun.

Harddiskimin boyutu küçük olduğundan sadece UEFI Windows 10 kullanmak istiyorum. UEFI Windows 10' u sadece Clover üzerinden başlatabildiğim için flash diskime BDUtility ile sadece Clover' ı kurdum. Asıl çözmek istediğim sorun BIOS ve Windows' un BIOS üzerinden başlatmak istediğimde karşılaştığım "DRIVER_İRQL_NOT_OR_EQUAL" hatası. BIOS patchlamam mı gerecek?

Dediğinizi onlarca defa yaptım. Ayrıca BIOS'um son sürüm yani güncel. Ve bu UEFI sorununu tek Windows' ta değil Mac OS X' te de yaşıyorum. Büyük bir ihtimal BIOS' ta bir problem vardır diye düşünüyorum. İki işletim sistemide driver hatası verip rebootluyor laptopu.

Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı