UEFI Windows yanına Linux kurmak için bölümlendirme nasıl ayarlanmalı?

Linux'u 210 GB'lık "Free space"e kurun.

100 MB'lık alanda EFI dosyaları, 16 MB'lık alanda bilmediğim bir şey, 255 GB'lık yerde de Windows'unuzun olması gerek. 531 MB'lık alan ise Windows'u sıfırlamanız gibi işlemlere yarayan Windows PE alanı. 1 MB'lık boş alan ise diski bölmede ortaya çıkan küçük bir durum.

Yok linux kurulumunu yaptığımız pencere (uygulama). Gerçi arch için geçerli ama tam amin değilim.
Yok, bana EFI bağlamamı da öneriyor.
IMG_20230731_181516.jpg

Linux'u 210 GB'lık "Free space"e kurun.
Kurdum. EFI kaldı.

Kurdum. EFI kaldı.
EFI'ye kursaydınız hem Windows hem de Linux'a erişiminizi kaybederdiniz, böyle yapmanız iyi olmuş.
EFI dediğimiz yerde işletim sisteminin boot etmesi için kullanılan EFI dosyaları bulunur.
BIOS bu EFI dosyalarını okur ve size önyükleme yöneticisinde bir entry olarak gösterir.

EFI dediğimiz yerde işletim sisteminin boot etmesi için kullanılan EFI dosyaları bulunur.
Tamam, onları nereye bağlayacağım?

Windows'un EFI'si 100 MB, yeni partition mu oluşturayım yoksa Windows'a mı atayım.

Birden fazla EFI bölümü olur mu?

IMG_20230731_182428.jpg

Oluştuğuna göre mümkün sanırım.

Yanlış bilgi
Tamam, onları nereye bağlayacağım?
Windows'un EFI'si 100 MB, yeni partition mu oluşturayım yoksa Windows'a mı atayım.
Birden fazla EFI bölümü olur mu?
EFI bölümünü çok ziyaret etmiyorsanız hiçbir yere bağlamanıza gerek yok,
Windows'ta harf koyarak bağlayabiliyorsunuz. ("Mount etmek"ten mi bahsettiniz?)
Yeni bir partition oluşturmayın.

Bütün işletim sistemleri Windows'un EFI'sini paylaşır, o yüzden GRUB'ta Windows da görünür.
Birden fazla EFI bölümü olmaz, sisteme şu ana kadar Ubuntu, Fedora ve macOS kurdum.
Hepsinin EFI dosyaları tek bir yere gidiyor, o da Windows'un içinde bulunduğu EFI bölümü.

Çok fazla diskiniz varmış, maaşallah.
Benim söylediklerim tek disk için geçerliydi, her diske bir EFI olabiliyor sanırım.
Not: Sadece tek diske kurulan işletim sistemleri için geçerlidir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -2 Eksi
EFI bölümünü çok ziyaret etmiyorsanız hiçbir yere bağlamanıza gerek yok,
Windows'ta harf koyarak bağlayabiliyorsunuz. ("Mount etmek"ten mi bahsettiniz?)
Yeni bir partition oluşturmayın.

Bütün işletim sistemleri Windows'un EFI'sini paylaşır, o yüzden GRUB'ta Windows da görünür.
Birden fazla EFI bölümü olmaz, sisteme şu ana kadar Ubuntu, Fedora ve macOS kurdum.
Hepsinin EFI dosyaları tek bir yere gidiyor, o da Windows'un içinde bulunduğu EFI bölümü.

Çok fazla diskiniz varmış, maaşallah.
Benim söylediklerim tek disk için geçerliydi, her diske bir EFI olabiliyor sanırım.
Not: Sadece tek diske kurulan işletim sistemleri için geçerlidir.
Hiç mantıklı gelmedi. Fyodor Dostoevsky'nin de dediği gibi “Kendi yanlışını yapmak, başkasının doğrusundan iyidir.”.

2 EFI oluşturdum, sistemi kuruyorum. Bakalım açılacak mı.

her diske bir EFI olabiliyor sanırım.
MBR'yi mi diyorsunuz?

Hiç mantıklı gelmedi. Fyodor Dostoevsky'nin de dediği gibi “Kendi yanlışını yapmak, başkasının doğrusundan iyidir.”.
2 EFI oluşturdum, sistemi kuruyorum. Bakalım açılacak mı.
Dostoevsky doğru demiş, benim laptopumda tek disk var.
Sizinkinde birden fazla olduğunu bilmiyordum. Umarım sisteminiz açılır.
Hackintosh yaptığım zaman EFI bölümü böyleydi.

1690818830211.png

MBR'yi mi diyorsunuz?
GPT kullanıyorum.

Sizi tebrik etmek istiyorum, bu çılgın karmaşanın üstesinden geldiniz.
Merak ettim de şu an kaç disk kullanıyorsunuz? O kadar uzun bir liste görünce şaşırdım.

3 HDD - 1 NVMe
Disklerin ikisini Google Drive'a yüklemem lazım, upload bitsin, çıkartacağım. 5 gündür de bitemedi.

Yeni konular

Geri
Yukarı