UEFI Windows yanına Linux kurmak için bölümlendirme nasıl ayarlanmalı?

Dur bir saniye... Windows nasıl bozuldu ki?
Moderasyonun "yanlış bilgi" olarak işaretlediği mesajım yüzünden mi?
Ubuntu/Fedora ile dualboot yaptım, Windows hiç bozulmadı. 🤔
Senin mesaj hakkında bir bilgim yok. Açıkçası, kimsenin yok diye düşünüyorum. Gözümün önünde sayfaya 3 kere F5 atmıştım, her seferinde ceza durumun farklıydı :/

Windows başlangıç onarmaya düşüyor. Linux'da diski zorla küçülttüğümden de olabilir. Araştırmak lazım, EFI bölümü çalışıyor diye düşünüyorum.

Senin mesaj hakkında bir bilgim yok. Açıkçası, kimsenin yok diye düşünüyorum. Gözümün önünde sayfaya 3 kere F5 atmıştım, her seferinde ceza durumun farklıydı :/

Windows başlangıç onarmaya düşüyor. Linux'da diski zorla küçülttüğümden de olabilir. Araştırmak lazım, EFI bölümü çalışıyor diye düşünüyorum.
Moderatörler geceleyin uyarı attılar, sonra o uyarıyı kaldırıp öğlen yeniden attılar.
Gıcığına yaptıklarını biliyorum, geceleyin "yeteri kadar kaynak olmadığı için" uyarıyı kaldırmışlar.
Demek ki bendeki doğru başkasında yanlış olabiliyormuş. EFI bölümümün ekran görüntüsü böyle.

1690996121721.png

Mesaj yazmassam uyarı yediğimdendir.

@202 de geldi, bir gülücük daha koydu.
Yaşasın eksiler, yaşasın kendini akıllı sanan ben, yaşasın yanlış bilgi yazma fobisi!

Sahiden, rüyamda çoklu hesaptan 2. uyarımı yemiştim. Uyarı korkusu işlemiş bana.
Yalan yok, yerin dibine gömülecek gibiyim. Merak ettim, bilgimin nesi yanlış?

Moderasyon şöyle bir şey yazdı fakat anlamadım: "EFI bölümüne önyükleyicileri kurmak için bir EFI bölümü seçmek gerekiyor." Bunun aksini nasıl iddia etmişim ki?

Son düzenleme:
Moderatörler geceleyin uyarı attılar, sonra o uyarıyı kaldırıp öğlen yeniden attılar.
Gıcığına yaptıklarını biliyorum, geceleyin "yeteri kadar kaynak olmadığı için" uyarıyı kaldırmışlar.
Demek ki bendeki doğru başkasında yanlış olabiliyormuş. EFI bölümümün ekran görüntüsü böyle.

Eki Görüntüle 1887050

Mesaj yazmassam uyarı yediğimdendir.

@202 de geldi, bir gülücük daha koydu.
Yaşasın eksiler, yaşasın kendini akıllı sanan ben, yaşasın yanlış bilgi yazma fobisi!

Sahiden, rüyamda çoklu hesaptan 2. uyarımı yemiştim. Uyarı korkusu işlemiş bana.
Yalan yok, yerin dibine gömülecek gibiyim. Merak ettim, bilgimin nesi yanlış?

Moderasyon şöyle bir şey yazdı fakat anlamadım: "EFI bölümüne önyükleyicileri kurmak için bir EFI bölümü seçmek gerekiyor." Bunun aksini nasıl iddia etmişim ki?
En basitinden 'hicbir yere baglamaniza gerek yok' yazmissiniz, Linux bilginiz olmadigindan (suclamiyorum yanlis anlasilmasin, olmak zorunda degil.) boyle yazdiniz. Buradaki baglama olayi windows'daki C: D: olayi gibi birsey degil, Linux'da kernelin ve EFI dosyalarinin boot partisyonuna kurulabilmesi icin /boot klasorune baglanmasi gerekior.
Birden fazla EFI olmaz diye birsey yok, istersen ayni diskte 120 tane EFI partisyonu bile acabilirsin, BIOS hepsini teker teker tarar.
Moderatorlerin uyarisi dogru, EFI bolumunu Linux'da tanitmak icin FS'ye baglamak gerekir ve bir diskte birden fazla EFI partisyonu olabilir.

Vay be, ben olayı Windows açısından yorumlamıştım. Teşekkürler. 😃
Peki EFI partisyonu dediğiniz şey şu 100 MB'lık olanlar mı? Onlardan bende bir tane var.
Ben Windows'ta takılayım o zaman, daha bugün bir Windows sorununu çözdüm.

Vay be, ben olayı Windows açısından yorumlamıştım. Teşekkürler. 😃
Peki EFI partisyonu dediğiniz şey şu 100 MB'lık olanlar mı? Onlardan bende bir tane var.
Ben Windows'ta takılayım o zaman, daha bugün bir Windows sorununu çözdüm.
100MB olan windows'un EFI alani hocam, Linux'da istedigimiz boyutta ayarlayabiliyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı