Ülke gençlerinin kendilerini geliştirememesi

alieren345367

Centipat
Raspberry Pi'ın en düşük özellikli versiyonu dahi ülkemizde 42 TL'ye (6 dolar) gibi bir fiyata satılır iken ülke büyüklerinin gençlerle ilgili sızlanması, bir şey üretmiyor demesi de cabası.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu gibi gençler ülkemizde haber bile olmazken, 3D yazıcılar zengin oyuncağına dönüşürken bu kısır döngüden bir çıkış olmalı. Buraya sızlanmaya gelmedim. Bende evde kendi imkanlarımla İngilizce ve kodlama öğrenmeye çalışıyorum. Ancak bunların eğitimi çocuklara yurtdışında ücretsiz bir biçimde verilirken lise de gördüğümüz Python eğitimi sadece 1 okul yılı sürüyor ve öğretilenlerin derecesi komik seviyede. Efektif bir şey öğrenmek isterseniz kurs eğitimi fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Udemy eğitimlerine gelecek olursak, bu eğitimler yüz yüze eğitime nazaran hiçte efektif şeyler katmıyor uzaktan eğitimin ne kadar başarılı olduğunu bu pandemi sürecinde tanıklık ettik. Bu konularda efektif olan tek şey kitaplar. Kitap kitap kitap... Umarım bir gün ülke gençleri istediği imkanlara sahip olur, tüm gençler sahip olur yalnızca dayısı bir yerlerde olanlar değil. Bu arada Batuhan'ı tebrik etmek gerek, keşke ana haber bültenlerinde kendine yer bulabilseydi... Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum sadece içimi dökmek istedim çünkü çok sıkıldım. Devlet dairesinde çay içip Solitaire oynayan memurlara, diyanete giden o kadar parayı başka yerlere harcayabilirdik.(Din düşmanı değilim ve Islam'a inanıyorum yanlış anlaşılmasın diye belirmek istedim, malumunuz ne desek ya Vatan haini ya da din düşmanı ilan ediliyoruz.) bana göre önemli olan görüşleri saygı ve sevgi çerçevesinde hakaret etmeden savunabilirsek, bir partiye oy verenlerin tamamını "aptal" diye sıfatlandırmaz isek kazanacağız. Bana göre "dıj güç" bizim içimizde bu kutuplaştırma ve eleştiriye dayanamama. Biliyorum blog yazısı gibi oldu ama burada daha iyi ortam dönüyor. Bu yazıyı inceleyen moderatöre selam olsun!
-Sana da selam olsun güzel insan.

Kesinlikle bende katılıyorum bu sene LGS'ye gireceğim ben o imkanı bulabildim ama bulamayanlar var ben okulda özel kodlama eğitimi alıyordum şu an atolyem var arada hobi olarak Arduino ile projeler yapıyorum bozuk telefon bilgisayarları tamir edip az da olsa para kazanıyorum bu arada amacım kesinlikle hava atmak değil sadece imkan verilse bu konuda yeteneği ilgisi olan birçok genç kendini geliştirir hem ülkeye hem de kendisine fayda sağlayabilir ama imkan yok işte.

Türkiye'de sunulamayan imkanlar, ekonomik olmaktan ziyade doğrudan eğitimin içinde. İlk ve Ortaöğretim boyunca 12 yılınız heba oluyor desek hiç abartı olmaz. Yapboz gibi oynanan müfredatlar, gereksiz, hafifletile hafifletile ucubeye dönmüş dersler, niteliksiz ve haysiyetsiz torpilli öğretmenler, bir kere bile giremediğimiz 20 yıllık ekipmanlara sahip laboratuvarlar daha sayılacak çok şey var. Mesele şu ki Türkiye'de sizin okumamanız için hemen hemen herkes elbirliği ile canla başla çalışıyor. Türkiye'de ucube müfredat dışına çıkarak insanlara gerçekten Matematik, Fizik öğretmeye çalışırsanız sizi kınarlar, ben buna bizzat şahit oldum. Sayısal öğrencilerine kendi alan öğretmenlerinin vermediği ödevleri, görmesi bile gerekmeyen derslerin öğretmenleri veriyor. Her tarafı sakat bir sistemin içerisindeyiz, hiç kimse eğitim amacıyla çalışmıyor, tek amaçları sınavları geçecek içi boş gençler ki dershane yahut okul şu kadar şu bölüme öğrencimiz girebildi şeklinde reklam yapabilsinler, hoş Türkiye'de ne boş bir gösteriş uğruna değil ki bu olmasın değil mi?

İnternet'te tonlarca bedelsiz kaynak varken bizim gençlerimizin oyun oynamaktan başka hiç bir şeye vakit ayıramıyor olması.

En iyi yapabildikleri şey de, Forumlarda "Çok acil, dersimi yapabilecek biri var mı, hiç vaktim yok ta" gibi konular açmak.

Hatta ücretli ders yaptırmak isteyenler de var. Ders başı 100 - 200 TL'ik bir piyasa bile oluştu.

Hans ders çalışırken Ali oyun oynuyor. Ülkemizin durumu bu.

Doğru olana yorum yapmaya dahi gerek yok ama genç kesimin örnek alacağı kişiler yok, ki olanlar da ya görmezden geliniyor ya da saklanıyor onun yerine, dün bizzat şahit olduğum, maskesini çıkarıp hapşırıp tekrar maskesini takan kişi ya da "abi etrafta kimse yokken maskeni çıkar hatta otur çay iç şurada" diye mahallede bağıran "mahalle abisi" kılıklı kişilerle muhatap olunuyor. İlber Ortaylı hocamızı sırf bazı kimselere "cahil" dediği için tanıyan ya da Celal Şengör hocamızın geçmişi Türkiye'de çoğu sözüm ona prestijli üniversiteden ödül ve akademik kariyer olarak daha başarılı olmasından bir haberdir.

İşin özü genç kişilere uygun taklit ya da örnek alınası önder biri konulmuyor. "Bu ülkeden bir şey olmaz" , "okuyup da ne olacaksın" ya da "ASELSAN'ın gizli silahları var" gibi ne aslı ne de kaynağı olan cümleler duyan gençler, bir yerden sonra onlara benzemeye başlıyor.

Malum partiyi tutmayanları terorist olarak görmelerimi dersin, o partiyi tutmayanları ateist olarak mı gören dersin. Bu gidişle işimiz zor.

Yeni konular

Geri
Yukarı