Ülkemden dolayı geleceğimden endişe duyuyorum

Bu daha da artacak kanka. Şimdiki Z kuşağı tiktokçu, toutuber, yayıncı vs. olmanın peşinde. İnsanlara 3000 liralık PC hayal ettirilir mi Allah aşkına. Dolara ona buna ağlayıp gelecek planların buysa kusura bakma ezilmeye mahkumsun. Emekçi insanı desteklemeyip ''okumamış cahil'' derse bu millet, siyaset tartışmalarına dahil olunursa... neyse hep aynı şeyleri duymuşsundur çok konuşmayacağım geriliyorum.
Reis 3000 liralık PC'yi hayal eden insanlar her zaman vardı. İleride de olacak. Durumu olduğu halde elle tutulur bir gerekçe yokken bile bir türlü alamayan insanlardan oluşuyor bu çoğunluk, ki ben de 3 4 sene bu topluluğa dahildim. Lakin bu forumda çok dikkat ettiğim şeylerden biri artık bu tarz şeylerin neredeyse tamamen kolpa olduğu. Herkes ekonomiden şikayetçi ki haklı eyvallah. Ancak herkes bu kadar kötü durumdaysa, ekonomi özellikle gençler olmak üzere herkesin canını çok sıkıyorsa, 400 liraya 500 liraya kulaklık önerisi isteyen insanlar Sabancı'nın torunu mu? Ona pahalı buna böyle diyenler bu miktarları gözü kapalı şekilde veriyor ve bunu kimse garipsemiyor. Ben hayatımda benzeri miktarları kulaklık mouse gibi herhangi bir ekipmana vermeyi aklıma bile getirmiyorum. Çünkü ekonomi beni geriyor beni etkiliyor ve bu tarz konularda da yorum yapma yüzüm oluyor. Lakin 500 liraya kulaklık, bilmem kaç bin liraya ondan bundan alanlar çıkıp "ekonomi şöyle böyle" dediği zaman komik oluyor. Artık karşıtlık, beğenmemezlik ve şikayetçilik genç kitlenin en iyi yaptığı şey. Google'ı açıp araştırma yapmaktan aciz insanlar kulaktan dolma, Instagram sayfalarında gördükleri, sağdan soldan duyup ezberledikleri cümlelerle siyaset yapmaya çalışıyor. Herkes bir şeylerden şikayetçi ama düzeltmek adına hiçbir adım attıkları yok. Ne yazık ki bizim ülkemizin herşeyden önce en büyük laneti de bu zaten. Her zaman memnun olmadığı, şikayet ettiği bir şeyler vardır ancak bunu düzeltmek adına bir fikir sunmaz, bir eylemde bulunmaz, bir çözüm düşünmez. Sadece şikayet eder. Umarım her şeyden önce bu miskinlikten kurtulabilir genç nesil. Şikayet ettiği, hayıflandığı şeyleri düzeltmek için bir şeyler yapmayı deneyecek kadar dürüst olurlar umarım. Çünkü her şeyi isteyip hiçbir şey yapmamak yeni moda olmuş.

Reis 3000 liralık PC'yi hayal eden insanlar her zaman vardı. İleride de olacak. Durumu olduğu halde elle tutulur bir gerekçe yokken bile bir türlü alamayan insanlardan oluşuyor bu çoğunluk, ki ben de 3 4 sene bu topluluğa dahildim. Lakin bu forumda çok dikkat ettiğim şeylerden biri artık bu tarz şeylerin neredeyse tamamen kolpa olduğu. Herkes ekonomiden şikayetçi ki haklı eyvallah. Ancak herkes bu kadar kötü durumdaysa, ekonomi özellikle gençler olmak üzere herkesin canını çok sıkıyorsa, 400 liraya 500 liraya kulaklık önerisi isteyen insanlar Sabancı'nın Tor'unu mu? Ona pahalı buna böyle diyenler bu miktarları gözü kapalı şekilde veriyor ve bunu kimse garipsemiyor. Ben hayatımda benzeri miktarları kulaklık mouse gibi herhangi bir ekipmana vermeyi aklıma bile getirmiyorum. Çünkü ekonomi beni geriyor beni etkiliyor ve bu tarz konularda da yorum yapma yüzüm oluyor. Lakin 500 liraya kulaklık, bilmem kaç bin liraya ondan bundan alanlar çıkıp "ekonomi şöyle böyle" dediği zaman komik oluyor. Artık karşıtlık, beğenmemezlik ve şikayetçilik genç kitlenin en iyi yaptığı şey. Google'ı açıp araştırma yapmaktan aciz insanlar kulaktan dolma, Instagram sayfalarında gördükleri, sağdan soldan duyup ezberledikleri cümlelerle siyaset yapmaya çalışıyor. Herkes bir şeylerden şikayetçi ama düzeltmek adına hiçbir adım attıkları yok. Ne yazık ki bizim ülkemizin her şeyden önce en büyük laneti de bu zaten. Her zaman memnun olmadığı, şikayet ettiği bir şeyler vardır ancak bunu düzeltmek adına bir fikir sunmaz, bir eylemde bulunmaz, bir çözüm düşünmez. Sadece şikayet eder. Umarım her şeyden önce bu miskinlikten kurtulabilir genç nesil. Şikayet ettiği, hayıflandığı şeyleri düzeltmek için bir şeyler yapmayı deneyecek kadar dürüst olurlar umarım. Çünkü her şeyi isteyip hiçbir şey yapmamak yeni moda olmuş.

Haklısın ekonomi konularında birçok insan gördüm 500'e 1000'e konu açmış kulaklık tutucusuna bile 200 lira veriyor. Bir değer kişilikte geçenki BİM mevzusunu biliyorsun Steel kulaklık 100 lira indirimliymiş ama kulaklık 300 lira :D. Bütün herkes akın etti olum hani paranız yoktu? Benim kulaklığım 4 senelik beğenmediğiniz marka olan Rampage. Bunlarla yetinmiyorsun bir de üstüne fikrin de yok. Örnek vereyim Wp' yi izinli olarak bilgilerini kullanacak artık bir tane Allah'ın kulu da demiyor bizim neden sohbet uygulamamız yok? Herkes Acun abi Exxen yaptın Wp gibi ne zaman yapmaya başlarsın diyor. E abi otur tasarla yap. Ne devlette iş var ne de halkında. Benim param olsa şuan toplarım milleti uygulama üretirim. Varsa yoksa hazıra konma, milletin rızkına girmek, durmadan birbirimizle tartışmak. Ben eminim şuan süper güç biz olsaydık şımarırdık, kendi kendimizi batırırdık. Valla Osmanlıyı özlemiyor değilim. Şuan fedakar genç de bulamazsın çünkü planı mühendis olup yurtdışına çıkmak.

Haklısın ekonomi konularında birçok insan gördüm 500'e 1000'e konu açmış kulaklık tutucusuna bile 200 lira veriyor. Bir değer kişilikte geçenki BİM mevzusunu biliyorsun Steel kulaklık 100 lira indirimliymiş ama kulaklık 300 lira :D. Bütün herkes akın etti olum hani paranız yoktu? Benim kulaklığım 4 senelik beğenmediğiniz marka olan Rampage. Bunlarla yetinmiyorsun bir de üstüne fikrin de yok. Örnek vereyim Wp' yi izinli olarak bilgilerini kullanacak artık bir tane Allah'ın kulu da demiyor bizim neden sohbet uygulamamız yok? Herkes Acun abi Exxen yaptın Wp gibi ne zaman yapmaya başlarsın diyor. E abi otur tasarla yap. Ne devlette iş var ne de halkında. Benim param olsa şuan toplarım milleti uygulama üretirim. Varsa yoksa hazıra konma, milletin rızkına girmek, durmadan birbirimizle tartışmak. Ben eminim şuan süper güç biz olsaydık şımarırdık, kendi kendimizi batırırdık. Valla Osmanlıyı özlemiyor değilim. Şuan fedakar genç de bulamazsın çünkü planı mühendis olup yurtdışına çıkmak.
Ne yazık ki olmayana sızlanıp olana çamur atmak genci yaşlısı herkesin dilinde pelesenk olmuş. O niye yok bu niye yok diye ağlıyorlar, bunu beğenmedim bu niye böyle diye hayıflanıyorlar. "Bu niye böyle" derler ama "bu böyle olsun" demezler hiçbir zaman. Instagram başta olmak üzere tüm sosyal medyayı bırakmamın ve Technopat'ı da artık daha az kullanıyor olmamın temel sebebi bu. Şikayet eden ama değiştirmek için bir şey yapmayan insanların sürekli bir şeylerden şikayet etmek için konu açması, bir şeyleri gündem yapmaya çalışması, altında da aynı türden tiplerin toplanıp birbirlerini ve bir nane bilmeyen kişileri zehirlemeye devam etmeleri artık direkt olarak midemi bulandırıyor. Ne olandan memnunlar ne oldurdukları bir şey var. Parazit gibi yaşıyorlar bu ülkede. Laf anlatmaya çalışıyorsun ya alttan girip üstten çıkıyorlar, ya görmemezlikten geliyorlar. Kaba etlerini yerinden kaldırmamak için her şeyi yapıyorlar. Şuan süper güç olsaydık, "süper güç olduk da ne oldu? Ekmek şu kadar yağ bu kadar biz nasıl geçineceğiz" diyecekler.

Bir Instagram sayfası var, ağabey'im göstermişti. Adamlar rastgele birimlerdeki paralarla yurt dışında ve Türkiye'de ne alabileceğini gösteriyor. Örneğin, 1000 €'ya orada Golf alıyorsun burada 1000 TL'ye bisiklet. Adam bunu paylaşıyor, altında sazan balıkları da bunu gerçekten ciddiye alıp hayatlarına bu örnekleri vererek devam ediyor. Orada 5€ için seni beni keserler diyorsun anlamıyor. Ya da en bilindik örnek; Ford Mustang muhabbeti. Yok Amerika'da çok ucuz, Türkiye'de alamıyorsun bilmemne. Bunun lafını yapacak kadar beyninde elektriklenme olan adam şunu düşünmüyor. Bu Mustang orada bu kadar kolay alınan bir şeyse millet neden dandik arabalar kullanıyor? Niye herkesin altında Mustang ve benzeri araçlar yok? Niye Hybrid Hyundai, Citroen, Ford Crown ile geziyor o millet? ABD'de bir rehin dükkanının programı var. İsteyen açsın baksın. Adamlar 5$'ın, 10$'ın pazarlığını yapıyor. 5 $ daha az vermezse almıyor/satmıyor. Burada alım satım yapacağınız kaç üründe 5 liranın 10 liranın lafını yapıyorsunuz? Birimle karşılaştırma yapan ama araştırmaktan aciz insanlar ülkeleri dümdüz bir mantık ile kıyaslıyor insanı kanser ediyor. Sırf değişiklik olsun diye geliyorum foruma ama burada da kaçış yok teneke kitleden.

Geri
Yukarı