Ülkemden dolayı geleceğimden endişe duyuyorum

whyGhosT

Kilopat
Evet. Başlıktaki gibi. Ekonomi berbat, işsizlik çok, eğitim kötü, çevre berbat, insanlar inancını yitirmiş veya 5 paraya satmış. Bir Türk genci olarak bu durumdan o kadar muzdaribim ki anlatamam. İnsanlar cahil, herkes bir birine rahatlıkla şiddet uygular halde. Orta seviye insan kalmadı ülkede. Herkes ya çok zengin ya fakir ya da çok fakir. Kaygım çoğaldı, endişem kat kat arttı. İyicene delirdim. Sizin fikriniz ne yönde?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet. Başlıktaki gibi. Ekonomi berbat, işsizlik çok, eğitim kötü, çevre berbat, insanlar inancını yitirmiş veya 5 paraya satmış. Bir Türk genci olarak bu durumdan o kadar muzdaribim ki anlatamam. İnsanlar cahil, herkes bir birine rahatlıkla şiddet uygular halde. Orta seviye insan kalmadı ülkede. Herkes ya çok zengin ya fakir ya da çok fakir. Kaygım çoğaldı, endişem kat kat arttı. İyicene delirdim. Sizin fikriniz ne yönde?

Ülken için gelecek planlarını oluştur sonra endişelenmesi gereken sen olmazsın. TikTok'ta iyi para var bak cemre diye tiktokçuya şimdiye evlenmiş bileziklerini storye atmış olması lazımdı ama defacto reklam yüzü yaptı *****ğe hayat böyle işte biz uğraşırız onlar keyfiyle zengin olur.

Eğer 10 yıl sonra Türk gençleri işsiz kalırsa bu coğrafya dışında gençlerin kendi sorunu da olur. Evet gerçekten kötü bir eğitim sistemimiz var. Ama yaşadığı ülkeyi bahane edip güya "gelecek kaygısı" yaşayan adamdan bir şey olmaz zaten. Yapan her yerde yapar, öğrenen her yerde öğrenir.

Hayatının 15 yılının okula harcamayı kimse istemez ama biz Türkiye'de yaşıyoruz, durum bu. Bu şekilde eğitim almaya mecburuz. Her gün eğitim sistemine sallayacağımıza gelecekte beyin göçü yapmak için çalışmamız gerekiyor.

Kafayı yedim resmen bende. Daha çocuk yaşta olmama rağmen ülkenin %97'sinin cahil olduğunu anlayamayan kabiliyetsiz insanlarla dolu çevrem. Eğitimsiz oldukları için öyleler fakat bu onları haklı kılmıyor çünkü tekrardan eğitim almayı istemiyorlar. Saygısızlar ve rehabilitasyonda tedavi görmeyi de reddediyorlar. Şiddet normal sayılmaya başlandı. Gelelim nasıl dikkat çekeriz ve insanları akıllanmaya, cehalletten arınmaya nasıl teşvik ederiz sorusuna. İçerik üreticilerinin insanları bilgilendirmek adına bir çalışma, bir akım oluşturmaları iyi olabilir. Dizi ve film yapımcıları tarafından da bu konulara dikkat çekilebilir (dizi ve filmler çekildi fakat ücretli bir platformda). Devletin eğitime ve bilime para yatırması iyi olacaktır. Çocuklar bilime veya sanata değil de kekoluğa ve serseriliğe meyilli hale geldi. İnsanları bilgilendirmek amacıyla 7/24 televizyon başında olan yetişkinlere ve 7/24 oyun veya video izleyen çocuklara bunun sosyal bir mesaj olarak verilmesi gerekmekte. Sorun bunlarda değil öğrenecek insan her yerde öğrenir fakat psikolojik baskı aşırı fazla bu yüzden çoğu insan bunalıma girebiliyor.

Ülken için gelecek planlarını oluştur sonra endişelenmesi gereken sen olmazsın. TikTok'ta iyi para var bak cemre diye tiktokçuya şimdiye evlenmiş bileziklerini storye atmış olması lazımdı ama defacto reklam yüzü yaptı *****ğe hayat böyle işte biz uğraşırız onlar keyfiyle zengin olur.
Piyasaya istediğini vermek "keyfiyle zengin olmak" olmuyor ne yazık ki. Birebir olarak bende bu ve bunun gibi insanlardan fazlasıyla rahatsızım hatta direkt olarak nefret ettiğimi söyleyebilirim. Lakin reddedilemez gerçekler de var görmemiz gereken. O insanlar saçma hareketlerini paylaştıkları için değil birileri izledikleri için zengin oluyor. Aptal insanlar her zaman vardı ve var olmaya devam edecek. Ama olmaları gereken yerden yukarıya çıkabildiyseler, onları çıkaran kişilerin hatası.

Piyasaya istediğini vermek "keyfiyle zengin olmak" olmuyor ne yazık ki. Birebir olarak bende bu ve bunun gibi insanlardan fazlasıyla rahatsızım hatta direkt olarak nefret ettiğimi söyleyebilirim. Lakin reddedilemez gerçekler de var görmemiz gereken. O insanlar saçma hareketlerini paylaştıkları için değil birileri izledikleri için zengin oluyor. Aptal insanlar her zaman vardı ve var olmaya devam edecek. Ama olmaları gereken yerden yukarıya çıkabildiyseler, onları çıkaran kişilerin hatası.
Bu daha da artacak kanka. Şimdiki Z kuşağı tiktokçu, toutuber, yayıncı vs. olmanın peşinde. İnsanlara 3000 liralık PC hayal ettirilir mi Allah aşkına. Dolara ona buna ağlayıp gelecek planların buysa kusura bakma ezilmeye mahkumsun. Emekçi insanı desteklemeyip ''okumamış cahil'' derse bu millet, siyaset tartışmalarına dahil olunursa... neyse hep aynı şeyleri duymuşsundur çok konuşmayacağım geriliyorum.

Geri
Yukarı