Ülkemizdeki insanlar fazla gergin değil mi?

Ekonomi berbat, siyaset berbat, eğitim berbat kısaca her şey yavaş yavaş gittikçe daha da kötü olurken gergin olmak çok normal.
Evet bunun da payı var ama bence osmanlı döneminden beri böyleydi buralar. Her yerde bir güç ve üstünlük savaşı, her yerde güçlünün güçsüzü ezmesi... Hem zaten adalet de yok bence.

Ekonomik sebepler, eğitim sisteminin yorucu olması ve okuluna göre öğretmenlerin de dandikliği, sabah 8 akşam 6-8 iş yapısı, bazılarının haftada 1 gün tatilinin olması, başta da söylediğim gibi ekonomik sebepler yüzünden gece yatarken bile sabahını düşünmenin gerekmesi gibi sebepler var. Gergin olmayıpta mutlu mu olalım onca dert arasında?

Nüfus ve para da etkin bir faktör. Her yerde sorun var.

Özgüvensizlik ve çekingenlikten kaynaklı o, yeni nesil arkadaş olmayı beceremiyor pek.
Beceremiyor değil de kadınların egosunu çok kaldırıyor bir kitle. Bu yüzden de arada kaynayan bir kitle oluyor, egolu kadınların arasında boğulan.

Ülkemizdeki insanlar hem fazla gergin hem de fazla umutsuz. Mesela sorsan çoğu gencin hayali yurt dışına çıkmak, orada hayat sürmek. Adam geliyor sana gidememen için bir sürü sebep sayıyor, sürekli bir umutsuzluk yayıyorlar. Kendileri yapamamış diye diğer insanların da hayalleriyle oynuyorlar. Sanki bu ekonomi sorunları geçici değil de sonsuza kadar devam edecekmiş gibi hareketler sergiliyorlar. Elbette gerçekçilikten çıkın demiyorum. İnsanlar ne bir hayal kurabiliyor ne de çalışmaya yeltenebiliyor. Bana sorarsan, bizim ülkemizdeki tembelliğin en büyük sebebi umutsuzluk, insanların umudu tükenmiş artık, çalışmaya da yönelmiyorlar haliyle. Sistem kötü diye bence pes etmemeliyiz arkadaşlar, elimizden gelen şeyleri yapmalıyız. Bazen de bizden daha kötü olan ülkeleri de düşünmek gerek, mesela açlıkla boğuşan bir Afrika ülkesinde doğsaydık daha kötü olurdu. En azından bizim oradaki insanlara göre hayal kurma ve gerçekleştirme olanağımız daha yüksek. Bir diğer sorun aile biçimi, bizim ülkemizde aile kültürü tam oturmadı bence. Bir hedefini, hayalini anlatıyorsun, sana en çok destek vermesi gereken insanlar, yani ailen bile sana ''aynen gidersin'' gözüyle bakıyor. Başarıyla övünmemiz gereken yerde para ile övünüyoruz maalesef. Bir de bizim toplumumuzda şöyle bir saçmalık var, biri bir şey denediğinde yapamazsa dalga geçiliyor, küçük düşürülüyor. Bu da İnsanların denemeye korkmasını, çekinmesini, özgüveninin sarsılmasını sağlıyor. Ülkedeki gençlerden biri olarak diğer gençlere önerim, kesinlikle geleceğinizi planlayın ve gerçekçilikten çıkmayın, olumsuzlukları da değerlendirin ama karamsar olmayın.

bu kadar negatif etkiye maruz kalıpta pozitif olabilen varsa psikolojisi bozulmuştur.
Ben bunu psikolojisi bozuk biri olarak nitelendirmem şahsen, hayata olumlu bakan biri olarak değerlendiririm. Eğer negatif etkiyi görmezden geliyorsa, gerçeklikten kopmuştur o kişi. Onu kastettiyseniz haklısınız.

Son düzenleme:
Beceremiyor değil de kadınların egosunu çok kaldırıyor bir kitle. Bu yüzden de arada kaynayan bir kitle oluyor, egolu kadınların arasında boğulan.
Haklısın ama bir kadına yazdın diye sevgilin olacak değil ki?
Bir kadına yazan 600 kişi varsa kadın gider en iyisini seçer çünkü elinin altında katalog var.

Ben bunu psikolojisi bozuk biri olarak nitelendirmem şahsen, hayata olumlu bakan biri olarak değerlendiririm. Eğer negatif etkiyi görmezden geliyorsa, gerçeklikten kopmuştur o kişi. Onu kastettiyseniz haklısınız.
Sınırlarda yaşıyoruz. İster deli de, ister pozitif de. Sana kalmış.

Evet bunun da payı var ama bence osmanlı döneminden beri böyleydi buralar.
İnsanoğlu açgözlüdür. Adalet, hukuk gibi söylemler palavradan öteye geçmez, güçlü ve zengin karşısında ezilirsin her şekilde.

İşin öbür tarafından baktığında ise; insan bulunduğu koşulları göz önünde bulundurarak kaliteli döle ulaşmak için çaba sarf ediyor.

Son düzenleme:
Haklısın ama bir kadına yazdın diye sevgilin olacak değil ki?
Bir kadına yazan 600 kişi varsa kadın gider en iyisini seçer çünkü elinin altında katalog var.
Haklısınız, kastım o değildi :D
Zaten yazan direk sevgili kafasıyla yazarsa o iş bitmiştir, arkadaş olunmaya bile değer mi fikrim yok. Benim kastım şuydu, sadece arkadaş bile olmak istediğinizde çok fazla terslenme, karşı çıkılma ihtimali var. Bu da sonuç olarak erkeklerde özgüven eksikliğine sebep oluyor.

Zaten yazan direk sevgili kafasıyla yazarsa o iş bitmiştir, arkadaş olunmaya bile değer mi fikrim yok. Benim kastım şuydu, sadece arkadaş bile olmak istediğinizde çok fazla terslenme, karşı çıkılma ihtimali var. Bu da sonuç olarak erkeklerde özgüven eksikliğine sebep oluyor.
Şansın varsa tavlarsın olay o.

Millet birbirine kolay kolay güvenmiyor artık, aynı ortamda bulunmuyorsan veya çavuşu kestirmediysen kadın milletiyle arkadaş olmayı bekleme, ters teper.

Özgüven eksikliği bence ailenin yetiştirmesi ile ilgili, bu tür bir şeyin etkileyeceğine pek inanmıyorum.

Sabahın köründe işe veya okula gidip akşamın köründe eve gelen, kendisine veya ailesine günde istediğimiz kadar vakit ayıramayan insanlarız. Ülkece gergin olmamamızın en büyük nedeni bu. Mesai ve öğretim saatleri aşırı fazla. Avrupa ülkeleri çalışma günlerini nasıl azaltabiliriz diye düşünürken bizde sadece haftada 1 gün izin veren iş yerleri olduğu sürece böyle yaşamaya devam ederiz. Son zamanlarda ekonomik kriz sebepiyle insanlar dışarı çıkıp sosyalleşemiyor bile. Bir cafeye gitsek en ucuz içecek 40 50 lira bir yerde yemek yesek o da öyle dışarı çıktığın an cebinden 50 lira yol parası gidiyor daha yani nasıl gergin olmayalım?

Katılmıyorum.
Ben pamuk gibi insanım herkesi anlayışla karşılayabilirim.
Ayrıca biraz utangaç, biraz yakışıklı, biraz da tatlıyım.
Hiç kızmam veya gerilmem, bal gibi insanım.
Ama @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE hocam biraz gergin, mesajlarından anlaşılıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı