Üniversite bölümleri hakkında görüşler

Warrior123

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar herkese.

Kafama takılan bazı sorular hakkında danışmak istedim. Öncelikle 11'i yeni bitirmiş eşit ağırlık ile devam eden bir öğrenciyim. Çok kararsız bir durumdayım.

Şimdi kime sorsam sözel bölümlerinde iş yok diyorlar. Ben de tarih istiyorum ama şu an da eşit ağırlık çalışıyorum. Çünkü dediğim gibi önü açık değil.

Eşit ağırlık için birkaç tane ön plana çıkan bölüm var: Hukuk, psikoloji, uluslararası ilişkiler gibi mesela. Ama benim de bunların hiçbirine karşı ilgim yok. Biliyorum keşke olsa ama maalesef ki yok.

Ben de diyorum ki acaba sıkı çalışıp (ki sözelden kolayca derece yapabileceğime inanıyorum) sözel'den derece yapıp boğaziçi tarih gibi bir yeri tuttursam yine mi şansım olmaz? Yani boğaziçi'nde okuyup hakkını verirsem yine mi iş bulamam veya kariyer yapamam?

Bir diğer sorum da; mesela ben tarih alanında akademisyen/profesör olmak istiyorum. Bunun için tarih bölümü'nü veya bu fakülte bölümlerini (tam bilmiyorum) okumam şart mı? Yoksa atıyorum psikoloji okudum. Bundan sonra da o alanda kariyer yapabilir miyim? Yani atıyorum o bölümleri okuduktan sonra da yüksek lisans falan yapıp yine de olabilir miyim? Biraz açıklar mısınız bu konuyu da?

Şimdiden teşekkür ederim.

Geri
Yukarı