Üniversite çap imkanları

goldowl

Centipat
Daha fazla  
Bu sene YKS'ye gireceğim hedefim bilgisayar veya yazılım mühendisliğiydi fakat yapmam gereken netlere ulaşamadım. Çift ana dal programı diye bir şey duydum matematik gibi bölümlere girip çapla mühendislik seçebiliyormuşuz galiba bu imkanı hangi üniversiteler sağlıyor? 150k gibi bir sıralamayla matematik bölümü yazıp çapla yazılım veya bilgisayar mühendisliği okuyabilir miyim? Hangi üniversitede yapabilirim?

Her üniversitenin genelde çap programı oluyor. Önce üniversitene karar verip sonra o üniversitenin çap progaramına bakabilirsin. Bilgisayarla yapacaksan bilgisayara yakın bir bölüm seçmen senin için kolay olur. Yoksa 6-7 yılda mezun olursun fark dersleri yüzünden. Çap yapmaya gelince seninle aynı sınıftaki 100 kişi arasında 1. olman lazım çünkü kontenjan 1-2 oluyor. Bende öyle yapmayı düşünmüştüm bir üniversiteye makineyle çap bilgisayar yaparım diye ama tanıdığım akademisyenlere sorunca buna ümit bağlamamam gerektiğini söylediler. O yüzden bilgisayara gittim. Sıralamanı en iyi şekilde değerlendirerek bir meslek seç ama çap olmazsa pişman olmayacağın bir meslek olsun.

Her üniversitenin genelde çap programı oluyor. Önce üniversitene karar verip sonra o üniversitenin çap progaramına bakabilirsin. Bilgisayarla yapacaksan bilgisayara yakın bir bölüm seçmen senin için kolay olur. Yoksa 6-7 yılda mezun olursun fark dersleri yüzünden. Çap yapmaya gelince seninle aynı sınıftaki 100 kişi arasında 1. olman lazım çünkü kontenjan 1-2 oluyor. Bende öyle yapmayı düşünmüştüm bir üniversiteye makineyle çap bilgisayar yaparım diye ama tanıdığım akademisyenlere sorunca buna ümit bağlamamam gerektiğini söylediler. O yüzden bilgisayara gittim. Sıralamanı en iyi şekilde değerlendirerek bir meslek seç ama çap olmazsa pişman olmayacağın bir meslek olsun.

Biraz araştırdım Bursa Teknik Üniversitesi matematik bölümünde tüm mühendisliklerde çap yapılabiliyormuş 3 kişi kontenjanı var. Çap yapmanın zor olduğunun farkındayım ama fiziğim kötü olduğu ve sevmediğim için makine, elektrik elektronik seçmek istemiyorum okurken çok zorlanırım. 100bin+ gibi bir sıralamayla da bilgisayar veya yazılım mühendisliği seçemiyorum sizce BTÜ de matematik seçip çap mı yapmaya çalışayım yoksa Hacettepe de fizyoterapimi yazsam çok kararsız kaldım.

Eğer çap yapamazsan sadece matematik okumakla mutlu olacaksan seçebilirsin çap yapma ihtimalinin %10 gibi olduğunu göz önünde bulundur. 110k ya Afyon gibi yerlerde bilgisayar müh var orada okuyan bulup onlarlada görüşebilirsin. Hem çap yapabileceğin hem de mutlu olabileceğin bir bölüm illaki vardır.

Eğer çap yapamazsan sadece matematik okumakla mutlu olacaksan seçebilirsin çap yapma ihtimalinin %10 gibi olduğunu göz önünde bulundur. 110k ya Afyon gibi yerlerde bilgisayar müh var orada okuyan bulup onlarlada görüşebilirsin. Hem çap yapabileceğin hem de mutlu olabileceğin bir bölüm illaki vardır.

Sadece matematik bölümü okuyup ne yapabilirim bilmiyorum işsiz kalmak istemem ben matematiği çap yapıp bilgisayar mühendisliği diploması almak için seçmek istiyordum. Bilgisayar mühendisliği için 110k civarı alan üniversiteler varda ben daha çok Kocaeli civarı üniversitelere bakıyorum maddi durumlardan dolayı. Eğer iyi bir sıralama gelmezse sağlık bölümü yazıcağım mezuna kalmayı pek düşünüyorum.

Zonguldak üniversitesi bilgisayar var 80-90k civarı yurtta kalırsan bütçe bir problem olmuyor. Kütahya 93K yazılım Kırklareli 100k yazılım var. Ya da derslere biraz daha asılıp 50-60k bandına sıralamayı çek. Fizik öğren YouTube'da çok fazla güzel ders anlatan hocalar var.

Sadece matematik bölümü okuyup ne yapabilirim bilmiyorum işsiz kalmak istemem ben matematiği çap yapıp bilgisayar mühendisliği diploması almak için seçmek istiyordum. Bilgisayar mühendisliği için 110k civarı alan üniversiteler varda ben daha çok Kocaeli civarı üniversitelere bakıyorum maddi durumlardan dolayı. Eğer iyi bir sıralama gelmezse sağlık bölümü yazıcağım mezuna kalmayı pek düşünüyorum.

Matematik bölümü okuyunca matematik öğretmeni olursun dershanelerde veya sınava girip kazanırsan devlettede olabilirsin.

Zonguldak üniversitesi bilgisayar var 80-90k civarı yurtta kalırsan bütçe bir problem olmuyor. Kütahya 93K yazılım Kırklareli 100k yazılım var.

Baktım bu üniversitelere sizce iö seçilir mi? Bir de yurt konusunda KYK yurtları memur çocuğuna çıkmıyor gibi bir şey duymuştum ne kadar doğru bilmiyorum ama yurt çıkmazsa sıkıntı yaşarım. Bu üniversiteler kafamda bulunsun sıralama yeterse yazarım teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı