Üniversite düşünen biri için Anadolu lisesi şart mı?

Bhozty

Centipat
Yer
Mars
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba bu soracağım bazılarınıza saçma gelebilir kusura bakmayınn. Meslek lisesindeyim ve 11. sınıfım matematik falan 2 saat yeterli olmadığını düşünüyorum. Seneye zaten staj var. Sizce Anadolu lisesine nakil alınır mı? Ve zor mu? Not: 11. sınıfta nakil alamazsın gibi yanıt vermeyin. Pandemi'den beri bu yasak kaldırılmış.

Son düzenleyen: Moderatör:
Meslek lisesi mezunuyum eğer iyi bir bölüm okumak istiyorsan üniversitede mesela mühendislik gibi evet kesinlikle oradan kaçmalısın ve Anadolu lisesine kaydolmalısın. Sana orada verilen matematik hiçbir zaman yeterli gelmeyecek.

Arkadaşlar merhaba bu soracağım bazılarınıza saçma gelebilir kusura bakmayınn. Meslek lisesindeyim ve 11. sınıfım matematik falan 2 saat yeterli olmadığını düşünüyorum. Seneye zaten staj var. Sizce Anadolu lisesine nakil alınır mı? Ve zor mu? Not: 11. sınıfta nakil alamazsın gibi yanıt vermeyin. Pandemi'den beri bu yasak kaldırılmış.

Alınır ben Anadolu lisesinde okuyorum öyle fazla bir zorluk yok.

Anadolu lisesi meslek lisesine kıyasla daha iyi bir eğitim verebilir. İsteğin buysa geçebilirsin. Var mı aklında bir bölüm ? Yoksa bile sana şunu söylebilirim. Ya gerçekten sevdiğin bölüme git ya da iş imkanı bulabileceğin bir bölüme. Sırf okumak için bir bölüm(tarih öğretmenliği) yazma pişman olursun. Tabi seni germek istemem. Güzel yılların olur umarım önünde. Bir de eğer çok iyi (Boğaziçi,itü vs.) bir okula gitmiyorsan okulunun çook büyük bir önemi yok akademik olarak. Tabi gittiğin şehir kaldığın yurt ortamı vs. de hayatını etkileyecek. Ama iş hayatında hele de mühendislik gibi alanlarda çalışacaksan stajlarını verimli geçirmek ve kendini geliştirmek en önemlisi. Eskişehir'den mezun olan biriyle Malatya'dan mezun olan birinin farkı yok onu demek istiyorum. Okuldaki dersler ile çok fazla şey öğrenemiyorsun. Tamamen kendini geliştirmen, ilgi göstermenle alakalı. (Makine mühendisliği son sınıf öğrencisiyim ve şu an staj yapıyorum.) Sınav için de ben iki sene üst üste dershaneye gittim ve iki kez bıraktım. İkinci senemde sınava 4 ay kala matematikten özel ders aldım(daha önce 9. ve 10. sınıflarda almıştım) ve o zaman için 185 bin civarında bir sıralama yapmıştım. Özel ders kesinlikle daha faydalı. Maddi imkanın varsa çok faydası olur. Zaten üniversite sınavında en çok puanı türkçe ve matematikten alıyorsun. Türkçeyi halledersin. Matematik çok kritik. 11. sınıfta özel derse başlayıp temeli alırsan hem okulda hem de üniversite sınavında bence çok rahat edersin. Tabi hedefine göre değişir. Umarım her şey gönlünce olur.

Son düzenleme:
10. sınıftan sonra geçiş yapılabiliyor mu ki? Anadoludan anadoluya geçiş yapılıyor fakat meslekten anadoluya bildiğim kadarıyla geçiş yapılmıyor. Yanlış biliyor olabilirim fakat mantıklısı da bu.

10. sınıftan sonra geçiş yapılabiliyor mu ki? Anadolu'dan Anadolu'ya geçiş yapılıyor fakat meslekten Anadolu'ya bildiğim kadarıyla geçiş yapılmıyor. Yanlış biliyor olabilirim fakat mantıklısı da bu.

Pandemi'de değişmiş bu işlem müdür ve rehber öğretmeni dedi bizde.

Geri
Yukarı