Üniversite hakkında yardım

nalsty

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba dostlar öncelikle yaşım 20. 18 yaşımda Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliğini kazandım ve 1 yıl hazırlık okuyup ilk sınıfı hiç kalmadan geçtim. Ardından bölümümden hiç mutlu olmadığımı fark edip yatay geçiş yaptım ve yine Yıldız Teknik İstatistik bölümüne geçişimi yaptım. 2 Ekim'de orada okumaya başlayacağım. Bu bölüm işleri canımı çok sıktığından 2 ay önce Psikiyatriden "Yaygın Anksiyete Bozukluğu" teşhisi aldım ve ilaçlı tedaviye başlamak durumunda kaldım. Kafamda sürekli kıyamet senaryoları kuruyorum ve gündelik işlerimi bile yapamayacak haldeyim. Seneye YKS 2024'e girip dilden 5,000 ve üstü yapıp okuyabilirim. (C1 İngilizce ve TYT branşlarına hakimim). Genel hatlarıyla durum bu, sizce ne yapmalıyım?

Kaygılandığım Meseleler

1) İstatistik bölümünü okuyabilecek psikolojiye ve yeterli matematik bilgisine sahip olmamam.
2) Eğer Dilden girip başlarsam 25 yaşında mezun olacağım (kalmazsam), hayata geç kalmış sayılır mıyım? KPSS için geç mi olur?

Artı Yönlerim

1) Ailemin ekonomik durumu çok şükür gayet iyi.
2) İngilizce konusunda kendime aşırı güvenmem.

Son düzenleyen: Moderatör:
Okulu uzatırsan kıyamet kopmayacağını hatırla. Ona göre kafanı zorlama. Geçemiyorsan sal dersi seneye tekrar al. Sağlığından önemli mi?

Okulu uzatırsan kıyamet kopmayacağını hatırla. Ona göre kafanı zorlama. Geçemiyorsan sal dersi seneye tekrar al. Sağlığından önemli mi?

Gelecek kaygısı her tarafımı sarmış durumda, Meslek Lisesi çıkışlı değilim Pertevniyal Lisesi çıkışlıyım. Haliyle elimde yapabileceğim bir mesleğim bile yok ve bu beni çok korkutuyor.

Merhaba dostlar, öncelikle yaşım 20. 18 yaşımda Yıldız Teknik Üniversitesi inşaat mühendisliğini kazandım ve 1 yıl hazırlık okuyup ilk sınıfı hiç kalmadan geçtim. Ardından bölümümden hiç mutlu olmadığımı fark edip yatay geçiş yaptım ve yine yıldız teknik istatistik bölümüne geçişimi yaptım. 2 Ekim'de orada okumaya başlayacağım. Bu bölüm işleri canımı çok sıktığından 2 ay önce psikiyatriden "yaygın anksiyete bozukluğu" teşhisi aldım ve ilaçlı tedaviye başlamak durumunda kaldım. Kafamda sürekli kıyamet senaryoları kuruyorum ve gündelik işlerimi bile yapamayacak haldeyim. Seneye YKS 2024'e girip dilden 5,000 ve üstü yapıp okuyabilirim. (C1 İngilizce ve TYT branşlarına hakimim). Genel hatlarıyla durum bu, sizce ne yapmalıyım?

Kaygılandığım meseleler.

1) istatistik bölümünü okuyabilecek psikolojiye ve yeterli matematik bilgisine sahip olmamam.
2) eğer dilden girip başlarsam 25 yaşında mezun olacağım (kalmazsam), hayata geç kalmış sayılır mıyım? KPSS için geç mi olur?

Artı yönlerim.

1) ailemin ekonomik durumu çok şükür gayet iyi.
2) İngilizce konusunda kendime aşırı güvenmem.

25 yaşında geç kalmış olacağını düşünmen çok saçma hocam heleki ailenin durumu benimki gibi içler acısı değilse. Okulu okurken boş durmak yerine iş kovalarsan mezun bile olmadan işin hazır olur zaten.

Gelecek kaygısı her tarafımı sarmış durumda, Meslek Lisesi çıkışlı değilim Pertevniyal Lisesi çıkışlıyım. Haliyle elimde yapabileceğim bir mesleğim bile yok ve bu beni çok korkutuyor.
Türkiye'deki herkes liseden meslek erbabı olarak mezun olmuyor ki. Er ya da geç iş sahibi olacaksın zaten. Bak kimileri 40 yaşında sıfırdan iş öğrenip yapmaya başlıyor. Olmayan sağlıktan sonra ne önemi var gerisinin? Sen okulunu okurken kafanı rahat bırakıp oku. Son sınıfta düşün ne yapacağı ı.

Hiç bir şey mi yapamıyorsun SRC al Minibüs şoförü olarak çalışmaya başla.(bu kısım ironi ve şaka karışık, ama yapılmayacak da değil)

Hocam hayallerinizin peşinden koşun. Sevmiyorsanız zorla yapmayın. Sonuçta bu hayata bir defa geliyoruz. Benim de YKS sonucum çok iyi değildi ama şehrimde bilgisayar mühendisliği yazdım. Zaten istediğim bir meslekti yazılımcı olmak. Şimdi boş zamanlarımda hem kodlara çalışıp hem oyun oynuyorum. İster istemez herkeste olur gelecek kaygısı. Kaygılanmak iyidir. Allah herkese rızkını vereceğini düşünüyorum. Belki de hayalimdeki kazanmak istediğim parayı 30'lu yaşlarım kazanacağım. Yaşın önemi yok . Hiçbir şey için geç değil. Ayrıca dil konusunda aklına ne geliyorsa konuş. Korkma karşındaki insan zaten seni anlar. Bende iyi değilim çok hazırlıktan hatırlıyorum. Unutmamak için film dizi vb. izliyorum. İngilizce kitap okuyacağım yeni aldım.

Lise diplomanla Kpssye girip düz memur olabilirsin. Elin kolun tutuyorsa amelelik vs. Yapabilirsin. Kendini okumak için zorunda hissetme yani burda bir tercih söz konusu.

25 yaşında geç kalmış olacağını düşünmen çok saçma hocam heleki ailenin durumu benimki gibi içler acısı değilse. Okulu okurken boş durmak yerine iş kovalarsan mezun bile olmadan işin hazır olur zaten.
İnsan ister istemez düşünüyor hocam, bazıları 26 yaşında ikinci üniversitesini bitiriyor. Ailemin ekonomik durumu iyi fakat buna dayanıp onları hayal kırıklığına uğratmak istemiyorum. Cevap yazmaya zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Hocam hayallerinizin peşinden koşun. Sevmiyorsanız zorla yapmayın. Sonuçta bu hayata bir defa geliyoruz. Benim de YKS sonucum çok iyi değildi ama şehrimde bilgisayar mühendisliği yazdım. Zaten istediğim bir meslekti yazılımcı olmak. Şimdi boş zamanlarımda hem kodlara çalışıp hem oyun oynuyorum. İster istemez herkeste olur gelecek kaygısı. Kaygılanmak iyidir. Allah herkese rızkını vereceğini düşünüyorum. Belki de hayalimdeki kazanmak istediğim parayı 30'lu yaşlarım kazanacağım. Yaşın önemi yok . Hiçbir şey için geç değil. Ayrıca dil konusunda aklına ne geliyorsa konuş. Korkma karşındaki insan zaten seni anlar. Bende iyi değilim çok hazırlıktan hatırlıyorum. Unutmamak için film dizi vb. izliyorum. İngilizce kitap okuyacağım yeni aldım.
Aslında bu kadar sıkıntı çekmemin sebebi hayalimin olmaması, gelecekte ne olmak istediğim hakkında en ufak fikrim olmamıştı. Şu an çalkantıda sallanıp gidiyorum. Hakkınızda hayırlısı olsun, yanıt vermeye zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Daha birkaç gün önce KPSS'de %50 sınav puanı %50 mülakat puanı ile ilgili bir haber görmüştüm. KPSS'ye bağımlı bir meslek seçmek pek mantıklı olmayabilir. Örneğin Boğaziçi İngilizce Öğretmenliği yerine Boğaziçi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü özel sektörde daha avantajlı. Hedefiniz yüksek diye bu örneği verdim. İngilizce Öğretmenliği veya İngiliz Dili ve Edebiyatı okumak sizi mutlu eder mi diye araştırma yapmanızı ve bu bölümlerin müfredatlarına bakmanızı önerebilirim.

Geri
Yukarı