Üniversite için aile evi vs şehir dışı

Fonksiyonlar

Hectopat
Makaleler
1
Bursa'da yaşıyorum. Parasal durum olarak orta halliyiz. YKS'den gelecek sıralamama göre bilgisayar veya endüstri mühendisliği düşünüyorum. Ekonomik olarak zorlayacak olsa da şehir dışında okuyabilirim. Aile evinde kendime ait odam var. Kaliteli ekipmanlı bilgisayarım var(muhtemelen yurda bu setupı kuramam). Arabamız var eğer üniversite için Bursa'da kalırsam istediğim kadar kullanabilirim. Seçenek olarak üst düzey bir sıralama yapamazsam - ki yapamayacağım gibi duruyor - İzmir veya Ankara olabilir diye düşünüyorum. Aileme düşkün değilim ama sorunum da yok iyi anlaşıyoruz denebilir. Geçen gün LOL'de Sylas'la konuşurken şehir dışı çilekeşliktir dedi ayrietten üniversite okuyan arkadaşlarımdan da genel olarak aile evi hakkında olumlu yorumlar aldım. Geceleri dışarı çıkabilirim, eve kız arkadaşımı getirebilirim(aile evi olacağından kız arkadaşımın rahat edeceğini sanmıyorum). Tek dezavantajı şizofren babaannem de bizimle yaşıyor bazen can sıkıcı oluyor. Ama ben varken annemler de babaannemi evde bana bırakıp dışarı çıkabiliyorlar onlar için de avantajlı oluyor. Ve sizin de fikrinizi almak istedim. Yapacağımı tahmin ettiğim ortalama sıralama 60K ile 20K arası. Şehir dışının avantajları nelerdir? Aile evimdeki teknolojik donanımı bırakıp gitmem benim için kolay olmayacak. Sinema salonu gibi salon ve oldukça pahalı sandalyem var sandalyemi yurda götürebilir miyim bilmiyorum.

Bursa'da yaşıyorum. Parasal durum olarak orta halliyiz. YKS'den gelecek sıralamama göre bilgisayar veya endüstri mühendisliği düşünüyorum. Ekonomik olarak zorlayacak olsa da şehir dışında okuyabilirim. Aile evinde kendime ait odam var. Kaliteli ekipmanlı bilgisayarım var(muhtemelen yurda bu setupı kuramam). Arabamız var eğer üniversite için Bursa'da kalırsam istediğim kadar kullanabilirim. Seçenek olarak üst düzey bir sıralama yapamazsam - ki yapamayacağım gibi duruyor - İzmir veya Ankara olabilir diye düşünüyorum. Aileme düşkün değilim ama sorunum da yok iyi anlaşıyoruz denebilir. Geçen gün LoL'de Sylas'la konuşurken şehir dışı çilekeşliktir dedi ayrietten üniversite okuyan arkadaşlarımdan da genel olarak aile evi hakkında olumlu yorumlar aldım. Geceleri dışarı çıkabilirim, eve kız arkadaşımı getirebilirim(aile evi olacağından kız arkadaşımın rahat edeceğini sanmıyorum). Tek dezavantajı şizofren babaannem de bizimle yaşıyor bazen can sıkıcı oluyor. Ama ben varken annemler de babaannemi evde bana bırakıp dışarı çıkabiliyorlar onlar için de avantajlı oluyor. Ve sizin de fikrinizi almak istedim. Yapacağımı tahmin ettiğim ortalama sıralama 60K ile 20K arası. Şehir dışının avantajları nelerdir? Aile evimdeki teknolojik donanımı bırakıp gitmem benim için kolay olmayacak. Sinema salonu gibi salon ve oldukça pahalı sandalyem var sandalyemi yurda götürebilir miyim bilmiyorum.

Şehir dışının yazdıkların haricinde bir sürü dezavantajı var kira, elektrik, su, doğal gaz, internet en az 15-20 k para olarak düşün bunları ama yok ben şehir dışında yurtta kalırım diyorsan mantıklı ancak anladığım kadarıyla yurtta kalmak sana göre değil tavsiyem ailen ile birlikte kalman bir arkadaşım okul başladı ev şöyle iyi böyle iyi diye hava yaptı 1.sınıf 2.dönem bir baktım Benin kaldığım yurtta ne oldu dedim yurt daha mantıklıymış dedi. Tavsiyem sana ailen ile birlikte kalman

Şehir dışının yazdıkların haricinde bir sürü dezavantajı var kira, elektrik, su, doğal gaz, internet en az 15-20 k para olarak düşün bunları ama yok ben şehir dışında yurtta kalırım diyorsan mantıklı ancak anladığım kadarıyla yurtta kalmak sana göre değil tavsiyem ailen ile birlikte kalman bir arkadaşım okul başladı ev şöyle iyi böyle iyi diye hava yaptı 1.sınıf 2.dönem bir baktım Benin kaldığım yurtta ne oldu dedim yurt daha mantıklıymış dedi. Tavsiyem sana ailen ile birlikte kalman
Siz neden şehir dışı yurtta kalıyorsunuz?

Bence imkanı olan her öğrenci şehir dışında okumayı tecrube etmeli. Sonuçta sürekli aile evinde kalmayacaksın. Ha bu arada şehir dışında okumak dışarıdan bakıldığı kadar kolay değil. Çok fazla sorumluluk üstlenmen gerekiyor.

Bence imkanı olan her öğrenci şehir dışında okumayı tecrube etmeli. Sonuçta sürekli aile evinde kalmayacaksın. Ha bu arada şehir dışında okumak dışarıdan bakıldığı kadar kolay değil. Çok fazla sorumluluk üstlenmen gerekiyor.
Bazıları şehir dışına git ayakların üzerinde durmayı öğren diyor ama şehir dışına gittiğinde gene ailenin ayakları üzerinde duruyorsun. Sonuç olarak babanın sana atacağı paraya bağlısın. Eğer kendin çalışır kazanırsan orası farklı ki bende böyle bir durum olmayacak gibi duruyor bir aksilik çıkmazsa.

Ben okulu bitireli çok oldu o dönemde benim de ailemin durumu ortaydı onlara yük olmak istemedim ki iyi ki eve çıkmamışım yoksa KYK yurdundaki tanıştığım hiçbir arkadaşımla tanışmayacak o ortam ile tanışayamayacaktım.
Peki şehir dışı ev seçeneği vs aile evi desem hangisi daha doğru olur?

Ailenize maddi yük olmayacaksanız(yani kendilerinden kısıp sana yollamayacaklarsa) kesinlikle il dışı. Böyle bir durum varsa Uludağ gayet iyidir Görükle'de takılarak bol bol öğrenci hayatı yaşayabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı