Üniversite için aile evi vs şehir dışı

İl dışının nasıl bir farklılığı oluyor?
Tamamen farklı bir hayat tecrübesi oluyor. En basiti hastalandığında bir çorba yapanın olmuyor, kendi ayaklarının üstünde gerçekten durmaya başlıyorsun.Ailen ne kadar rahat olsa da yok sınavların yok ders çalış eve geç gelme bla bla kafa yorarlar.

Bazıları şehir dışına git ayakların üzerinde durmayı öğren diyor ama şehir dışına gittiğinde gene ailenin ayakları üzerinde duruyorsun. Sonuç olarak babanın sana atacağı paraya bağlısın. Eğer kendin çalışır kazanırsan orası farklı ki bende böyle bir durum olmayacak gibi duruyor bir aksilik çıkmazsa.
Ailen para gönderse bile kendi ayaklarının üstünde duruyorsun. Evi işleri falan hep kendin yapacaksın. Eğer imkanın varsa kendin de çalışabilirsin.

Bursa'da yaşıyorum. Parasal durum olarak orta halliyiz. YKS'den gelecek sıralamama göre bilgisayar veya endüstri mühendisliği düşünüyorum. Ekonomik olarak zorlayacak olsa da şehir dışında okuyabilirim. Aile evinde kendime ait odam var. Kaliteli ekipmanlı bilgisayarım var(muhtemelen yurda bu setupı kuramam). Arabamız var eğer üniversite için Bursa'da kalırsam istediğim kadar kullanabilirim. Seçenek olarak üst düzey bir sıralama yapamazsam - ki yapamayacağım gibi duruyor - İzmir veya Ankara olabilir diye düşünüyorum. Aileme düşkün değilim ama sorunum da yok iyi anlaşıyoruz denebilir. Geçen gün LoL'de Sylas'la konuşurken şehir dışı çilekeşliktir dedi ayrietten üniversite okuyan arkadaşlarımdan da genel olarak aile evi hakkında olumlu yorumlar aldım. Geceleri dışarı çıkabilirim, eve kız arkadaşımı getirebilirim(aile evi olacağından kız arkadaşımın rahat edeceğini sanmıyorum). Tek dezavantajı şizofren babaannem de bizimle yaşıyor bazen can sıkıcı oluyor. Ama ben varken annemler de babaannemi evde bana bırakıp dışarı çıkabiliyorlar onlar için de avantajlı oluyor. Ve sizin de fikrinizi almak istedim. Yapacağımı tahmin ettiğim ortalama sıralama 60k ile 20k arası. Şehir dışının avantajları nelerdir? Aile evimdeki teknolojik donanımı bırakıp gitmem benim için kolay olmayacak. Sinema salonu gibi salon ve oldukça pahalı sandalyem var sandalyemi yurda götürebilir miyim bilmiyorum.

Üniyi evde okumak hele de aile ile bir arada okumak hayatının hatasını yapmaktır benden sana söylemesi. Bence büyükşehirleri kazanma imkanın varsa net şehir dışına git ama bir büyükşehir olsun. İmkanın neye elverdiyse yurda git ya da eve çık. PC'ini duruma göre sat, yerine laptop al ya da evde bırak ve daha gündelik bir şey alıp üniversiteye öyle git. Parasız da kalabilirsin, çok fazla paran da olabilir öğrencilik bunlarla güzel.

Geri
Yukarı