Üniversite için aile yanı mı? Yurt mu?

Aklın varsa ailenin yanında oku yok hayatı öğrenmek gerekiyormuş kendi ayaklarında durmak gerekiyormuş vs. Geçin bunları ya gidip 3-5 kişinin ayak kokusunu çekip istemediğiniz yemekleri yiyeceğiniz paranızın yetişmeyeceği bir duruma koymayın kendinizi efendi efendi okulunuza gidin gelin arkadaşlarınla dışarı çıkarsın zaten bütün gün kıç kadar yurtlarda boğma kendiniz. Maddiyatın iyiyise bilemem o zaman çık sevdiğin bir arkadaşınla eve fakat eğer seçeneceğin varsa yurda çıkma.

Aklın varsa ailenin yanında oku yok hayatı öğrenmek gerekiyormuş kendi ayaklarında durmak gerekiyormuş vs. Geçin bunları ya gidip 3-5 kişinin ayak kokusunu çekip istemediğiniz yemekleri yiyeceğiniz paranızın yetişmeyeceği bir duruma koymayın kendinizi efendi efendi okulunuza gidin gelin arkadaşlarınla dışarı çıkarsın zaten bütün gün kıç kadar yurtlarda boğma kendiniz. Maddiyatın iyiyise bilemem o zaman çık sevdiğin bir arkadaşınla eve fakat eğer seçeneceğin varsa yurda çıkma.
Haklısınız hayatı öğreniyorum diye başka şehire gidenlerin çoğunluğuna ailesi her ay 2k para gönderiyor hazır para ile mi hayat öğreniliyor ?

@Onur Haha Atan hazır paranın eline geçmesi önemli değil önemli olan onu düzgün yönetmek. Bana 1 milyon TL versen harcamam 1 gün bile sürmez bir ev bir araba eşyalar bir tane bilgisayar. Ne oldu para bitti sence yönetebildim mi ben bunu?

Ailenizle aranızın nasıl olduğuna da bağlı bu. Yani okuldayken yalnız kalıp eve/yurda geldiğinizde orada yalnız kalmak veya anlaşamadığınız insanlarla beraber yaşamak da var. Ailenizle geçinebiliyorsanız en azından eve geldiğinizde kendinizi yalnız hissetmezsiniz, derdinizi anlatabileceğiniz, eğlenebileceğiniz birileri olur.

Üniversitede çıkar ilişkisi daha fazladır ama lisedeki gibi ergence konularda değil. Ders notları için gelip konuşurlar ve işleri bittiğinde de yaklaşmazlar mesela. Fakat herkes öyle değil. Düzgün, normal insan sayısı daha fazla. Liseden sonra insanlar üniversitede biraz daha olgunlaşıyor sanki. O yüzden ben mesela liseden nefret ediyorken üniversiteden o kadar da nefret etmedim hatta hiç sorun yaşamadım sayılabilir.

Mesajın uzundu bayağı okumaya üşendim fakat. İlk sene yurtta kal, ya da iki sene yurtta kal. Üçüncü ve dördüncü senede ise edindiğin sağlam arkadaşlardan biri ile ayrı bir eve çıkmanı tavsiye ederim. Öğrenci evi başkadır. 🙂

Kardeşim kendinde belirtmişsin burada seninde çok büyük hataların var. İnsanlara ses çıkarmayı öğrenmen gerekiyor. Kendim vakıf üniversitesinde okuyorum. Burdaki insanların en büyük dertleri para olmuş. Babalarının dünya kadar parası olmasına rağmen hala 1 kuruş nasıl alırım bundan diye düşünüyorlar. Üniversiteye ilk gittiğinde arkadaşsızda kalma sakın. Sonra, sonra dersin bir bakmışsın herkes ortamını kurmuş sen yalnız kalmışsın. Ama sakın ola sakın insanların hiç birine güvenme. Anlattığın kadarı ile dediğimi yanlış anlamazsan şehir dışının sana uygun olacağını düşünmüyorum. Çünkü üniversiteler insan karması oluyor ve büyük bir şehire üniversiteye gittiğinde senin gibi Türkiye'nin her şehrinden farklı kültürlerden insanda oraya geliyor ve üniversite ortamları aslında aynı ülkede yaşasakta birbirimizden ne kadar farkımız olduğunu gösteriyor.

Arkadaşlar istediğim bölüm hem Antalya da var hem Eskişehir de var aile evim Antalya da sizce Eskişehir de yurtta kalmam mantıklı olur mu ?

Hangisinin eğitimi iyiyse oraya gidin. Eğer aralarında pek bir fark yoksa (ailenizi de zorlamayacaksa) Eskişehir'e gidin bence. Yukarıda yazılanlar doğru, insan kendi ayakları üzerinde durmayı ne kadar çabuk öğrenirse o kadar iyi.

Kendinizi savunmayı öğrenin. Ben de 17 yaşındayım, bizim yaşımızdaki çocuklar çok acımasız olabiliyor. Özellikle bir kişiye odaklanıp sürekli kötü davrandıkları oluyor. Haksızlığa uğradığınız zaman kendinizi savunmaktan çekinmeyin, yaptığınız yanlış bir şey olmaz çünkü. Tartışmadan kaçmak isterseniz ortak sigara alalım dediklerinde "Siz alın, benim var." diyebilirsiniz mesela. (Geleceğe yatırım olarak sigaradan uzak da durabilirsiniz.)

Asıl tavsiyem ise tartışmadan kaçmayın. Özellikle haklıysanız. Şimdiye kadar sesinizi çıkarmadığınız için devam etmişlerdir, tepkinizi gösterin bakalım yapıyorlar mı bir daha.

Yeni konular

Geri
Yukarı