Üniversiteyi aile yanında okumalı mıyım?

Benzer şartlarda bende Marmaris'e okumaya gitmiştim. Zar zor apart bulup arkadaşla yaşamaya başladım. 6 ay boyunca ailemden destek almadım ( okul kapandı COVID yüzünden ) KYK ile geçinmeye çalıştık. Ama çok mutluyduk özgürsün sonuçta sağdan soldan kısmak zorunda kalacaksın hele ki İzmir gibi bir yerde para harcamamak çok zor. Bence gitmelisin affedersin sürünüyorsun ama iyi ki gitmişim diyorum. Eğer kovalarsan geceleri barda çalışabilirsin günlüğü 50-60 veriyorlar. O şekilde geçinen arkadaşım vardı. Ailen de en azından 100 lira gönderse KYK falan derken bence geçinebilirsin, ama biraz kötü şartlarda yine de fazlasıyla değer.

Şehir dışında okumak güzeldir. Maddiyat olarak zorluk çekebilirsin ama kafan rahat olur, istediğini yaparsın. Karışanın edenin olmaz. Sigara masrafın da hazır yok, gelen harçlık sigaraya gitmeyecek. KYK bursuna ve yurduna başvurursun. Devlet yurdu çıkmazsa ilk sene özel yurtta kalırsın. Burs da çıkmazsa kredi alırsın, çalışma hayatına girince ödeniyor bir şekilde... Zaten oraya gittiğin gibi kafe veya publarda garson ilanlarını göreceksin. Canın isterse çalışırsın.
Ben 3 kişi evde kalıyordum, aylık 1000₺ civarı masrafım oluyordu.

Bir de İstanbul'da git gel 4 saat yol çekeceksin. Çok zor.

Benzer şartlarda bende Marmaris'e okumaya gitmiştim. Zar zor apart bulup arkadaşla yaşamaya başladım. 6 ay boyunca ailemden destek almadım ( okul kapandı COVID yüzünden ) KYK ile geçinmeye çalıştık. Ama çok mutluyduk özgürsün sonuçta sağdan soldan kısmak zorunda kalacaksın hele ki İzmir gibi bir yerde para harcamamak çok zor. Bence gitmelisin affedersin sürünüyorsun ama iyi ki gitmişim diyorum. Eğer kovalarsan geceleri barda çalışabilirsin günlüğü 50-60 veriyorlar. O şekilde geçinen arkadaşım vardı. Ailen de en azından 100 lira gönderse KYK falan derken bence geçinebilirsin, ama biraz kötü şartlarda yine de fazlasıyla değer.
Biraz daha yüreklendirmek gerekirse İzmir konum olarak çok güzel otostop ile bir çok yere gidebilirsin Muğla Aydın vs . Haddim midir bilmiyorum ama çok mecbur kalmadıkça KYK kartının içinde dahil olan kredi kartından harcama yapma :D Başına bela olabilir

Biraz daha yüreklendirmek gerekirse İzmir konum olarak çok güzel otostop ile birçok yere gidebilirsin Muğla Aydın vs. Haddim midir bilmiyorum ama çok mecbur kalmadıkça KYK kartının içinde dahil olan kredi kartından harcama yapma :D Başına bela olabilir

Doğru, öğrencilik yıllarında o kart çok tatlı geliyor. Ama dün yediğin hurmalar gün gelir tırmalar hesabı ceremesini sonra çekiyorsun. Dikkatli olmak gerek.

Maddi durumu sen iyi ölçüp biçmelisin. İş bulacağım dersen bulursun, yapılmayacak bir şey yok. İnsanlar dilini bilmedikleri ülkelerde gidip tutunuyor. Bu zorluklara katlanırım diyorsan, kesinlikle git sana çok büyük artıları olur.

Geri
Yukarı