Üniversite İçin Dizüstü Bilgisayar Şart Mı?

GodlessGame

Decapat
Merhabalar Technopat sosyal kullanıcıları, şimdi seneye yazdan sonra üniversiteye başlayacağım. Alanım ise Allah nasip ederse bilgisayar veya yazılım mühendisliği. Şimdi kışın bilgisayar toplamayı düşünüyorum ama üniversitede laptop lazım olabilir diyorlar ve benim laptopum eski. Kısaca Intel Pentium B960 işlemci ve Intel HD Graphics desem yeterli olur.
Sizce ne yapmalıyım? Sahibinden'de 3000-3500 bandında Asus X550V laptop satıyorlar. i7 6700HQ, GTX 950 4GB, 16 GB RAM falan var. Öyle bir şey mi alsam? Çünkü laptopa fazla para da yatırmak istemiyorum. Ya da şu an kullandığım laptopun i5 3210m GT620M versiyonu var. O da 800-1000 TL civarı. O da yeterli olursa öyle bir şey de alabilirim. Sizin tavsiyeniz nelerdir?

Üniversite de illa da laptop lazım diye bir şey bilmiyorum ama eğer ki üniversiteye yakın oturuyorsanız hiç gerek olduğunu düşünmüyorum laptop almaya.

Laptop kesinlikle gerekecektir. Şimdi bir şey almayın elinizde olan laptopa SSD ve RAM takviyesi yapar kullanırsınız. Baktınız yetmiyor veya daha üst düzey bir şey lazım o zaman alırsınız.

Bölümüne göre değişir eğer daha çok teknik , çizim işleri ile uğraşan bir bölümde okuyorsanız mutlaka gerekir.

Bazı projeleri okul dışında tamamlamanız gerekebilir. Taşıma derdi yoksa masaüstü, yurt gibi bir yerde kalıyorsanız da laptop öneririm. Genelde bilgisayarınız ile okula gitmeniz gerekmez. Okul laboratuvarına USB bellek ile gitmeniz yeterli olur çoğu durumda.

Bir süreliğine bölümün işleyişine bakın derim. Bilgisayarınız ile gitmeniz gerekirse, laptop satın alırsınız. Sonradan pişman olmaktan iyidir. :)

Kuzenim Hacettepe bilgisayar mühendisliği bitirdi ve Ankara'da oturmasına rağmen ilk seneden laptop aldı. Aynı şehirde olsan bile o bilgisayarı okula götürmen şart, arkadaşlarına gidip projelerde ödevlerde kullanman şart. Hele de Bilgisayar yada yazılım mühendisliğiyse kullanacağın programlar için özellikleri iyi bir bilgisayar alman gerekiyor dostum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı