Üniversite için MacBook geçilmeli mi?

Bende bilgisayar sektöründe çalışıyorum, bize de çok saçma sapan sebeplerden cihaz geliyor ama Mac'ler genellikle sorunsuz, ne gibi şikayetlerle geliyorlar?

Mac'ler pahalı fakat fiyatının hakkını veriyor neredeyse kusursuz üretime sahipler denenebilir. Dediğim gibi kuzenim kullanıyor gram bir donma veya başka bir sorunla karşılaşmadı.

Maalesef yok. Burdan sorularınızı yazarsanız cevaplayabilirim.
Sorularımı sıralıyorum.
1- Denildiği kadar şarj süresi kuvvetli mi? Prize gerek kalmadan rahat bir şekilde kütüphanede veya başka çalışma ortamlarında rahat bir kullanım sağlayabilir miyim?
2- Performans olarak hem iş, sunum, öğrencilik faaliyetlerinde beni kurtarabilir mi?
3- Windows gibi kullanımı kolay mı?
4- Önerirseniz hangi Macbook modellerini önerirsiniz? Nedenleriyle açıklarsanız çok sevinirim.
5- Diyelim ki oyun oynamak istiyorum. HOI4 gibi. Performansta çok düşme olur mu?
6- Isınma sorunu çok oluyor mu? Rahatsız edici seviyede?
Aklıma sorularım geldikçe yeşillendiririm.

Hocam ben de aynı şekilde arada kalıp MacBook almıştım, şimdilik memnunum. Gerçekten sezgiselliğiyle ve hafifliğiyle verimliliğini artırıyor insanın. Trackpad'i kullanmak çok keyifli, ilk defa mouse bağlamadan bir bilgisayar kullanıyorum hayatımda. İsterseniz muadili Windows'lu bir Ultrabook da bakabilirsiniz ama arada bir değişiklik yapmak iyi geliyor insana. Arada bir bazı sıkıntılar yaşatsa da macOS güzel, şahsen Windows yüklü diğer bilgisayarı pek kullanmıyorum Mac aldığımdan beri.

Edit: Air kullanmama rağmen ısınma gibi bir sorunla karşılaşmadım henüz. Şarj süresi en kötü 8 saat civarında götürüyor, sadece web, notlar, spotify vs kullanımında +10 saatleri gördüm. MacOS'a alışması kolay ve Trackpad sayesinde çok sezgisel, sadece Windows'daki pencere kontrollerini biraz aradım. Sadece oyun kısmında epey kötü. Arada basit oyunlar oynasam da kasmalar olabiliyor bir süre sonra. Oyun oynamak dışında söylediklerinizin hepsini karşılar bence. M2 işlemcili alacaksanız en az 16/512 şart, daha düşük olanlarda performans kaybı olduğunu yazmış birçok kişi.

Son düzenleme:
Oyun oynamıyorum demişsin ancak üstüne muhtemelen para koyacaksın (bilgisayarın piyasa değerini bilmiyorum) Eğer üstüne para koyacaksan ve o para sana büyük bir meblağ gelmiyorsa geçebilirsin bence.
Ama şöyle söyleyeyim ben senin yerinde olsam geçmem. Bu yazdıklarım almayı düşündüğün içindi.
Benim almak istemememin sebebi ise bana göre pahalı olması ve Windows'un daha kullanışlı olduğunu düşündüğüm içindir.

Hocam ben de aynı şekilde arada kalıp Macbook almıştım, şimdilik memnunum. Gerçekten sezgiselliğiyle ve hafifliğiyle verimliliğini artırıyor insanın. Trackpad'i kullanmak çok keyifli, ilk defa mouse bağlamadan bir bilgisayar kullanıyorum hayatımda. İsterseniz muadili Windows'lu bir Ultrabook da bakabilirsiniz ama arada bir değişiklik yapmak iyi geliyor insana. Arada bir bazı sıkıntılar yaşatsa da MacOS güzel, şahsen Windows yüklü diğer bilgisayarı pek kullanmıyorum Mac aldığımdan beri.
Hangi modelini kullanıyorsunuz?

Sorularımı sıralıyorum.
1- Denildiği kadar şarj süresi kuvvetli mi? Prize gerek kalmadan rahat bir şekilde kütüphanede veya başka çalışma ortamlarında rahat bir kullanım sağlayabilir miyim?
2- Performans olarak hem iş, sunum, öğrencilik faaliyetlerinde beni kurtarabilir mi?
3- Windows gibi kullanımı kolay mı?
4- Önerirseniz hangi Macbook modellerini önerirsiniz? Nedenleriyle açıklarsanız çok sevinirim.
5- Diyelim ki oyun oynamak istiyorum. HOI4 gibi. Performansta çok düşme olur mu?
6- Isınma sorunu çok oluyor mu? Rahatsız edici seviyede?
Aklıma sorularım geldikçe yeşillendiririm.
HOI dedin beni cezbettin kuzenimle aramızda yaklaşık 1.30 saat konuşma geçti macbookla ilgili anlatıyorum hepsini.Isınma veya başka bir sorunla karşılaşmadı şarj süresinin kuvvetli olduğunu ve hızlıca şarj edilebildiğini söyledi.Mac bookların işlemcisi güçlüdür HOI'gibi işlemciye yüklenen oyunlarda kafan rahat olsun çok keyifli oyununu oynarsın.Windows'tan MacOS'a geçti alışması 2-3 hafta sürdü kullanımı gayet kolay.

Oyun oynamıyorum demişsin ancak üstüne muhtemelen para koyacaksın (bilgisayarın piyasa değerini bilmiyorum) Eğer üstüne para koyacaksan ve o para sana büyük bir meblağ gelmiyorsa geçebilirsin bence.
Ama şöyle söyleyeyim ben senin yerinde olsam geçmem. Bu yazdıklarım almayı düşündüğün içindi.
Benim almak istemememin sebebi ise bana göre pahalı olmasa ve Windows'un daha kullanışlı olduğunu düşündüğüm içindir.
Sahibinden'e baktım. 19-20 bin tl arası değişiyor. 2-3 bin tl koyabilirim üstüne ve öyle geçiş sağlarım diye düşünmüştüm.

@Nejat İşler hocam. Şöyle başlayayım;

İşletim Sistemi
- 1 haftada alışınca bir daha windowsa dönmek istemeyeceğiniz kolay ve stabil bir arayüz var. Her şey elinizin altında. Ayrıca kapağı kaldırınca anında uyanması mükemmel bir şey.

Pil
- Pil canavar gibi. Telefon şarj ettiğimde bile (5000 mAh) sadece %28'lik bir kayıp oldu. Günde 17- 18 saatleri görebilirsiniz.

Ekran
- Küçük ama ciddi kaliteli bir ekran var. Çözünürlüğü yüksek.

Oyun performansı
- Kütüphane kısıtlı. Ancak unreal tarafı Mac tarafına kaydıkça oyunlar genişliyor. Benin RockStar'ın oyunlarından başka eksikliğini hissettiğim başka oyun olmadı. Oyun performansı fansız M1 çipte bile mükemmel. Daha yeni Tomb Raider seirsini bitirdim. Sıcaklık 4 saat oyun sonrası Max 78 dereceydi.

Bütçenizin yettiği en iyi cihazı öneririm. Öğrencilik faaliyetlerinde sizi her türlü kurtarır.

Mac'ler pahalı fakat fiyatının hakkını veriyor neredeyse kusursuz üretime sahipler denenebilir. Dediğim gibi kuzenim kullanıyor gram bir donma veya başka bir sorunla karşılaşmadı.

Dostum o fiyatlara sırf hissiyatı değişik diye Apple almak artık cidden zarar, Apple tamamen parası olanların alabileceği bir marka Türkiye'de, onun dışında kaliteli muadili çok. Maclere kesinlikle kalitesiz cihazlar demiyorum, gerçekten kaliteli cihazlar kendi alanında ama gereksiz pahalı.

Açıkçası sırf çok daha fazla hafif ve sade diye ASUS STRIX serisi mi yoksa MacBook mu deseler kesinlikle STRIX serisi derim, ışıklandırmaları, fütüristik tasarımı bence çok daha hoş.

HOI dedin beni cezbettin kuzenimle aramızda yaklaşık 1.30 saat konuşma geçti macbookla ilgili anlatıyorum hepsini.Isınma veya başka bir sorunla karşılaşmadı şarj süresinin kuvvetli olduğunu ve hızlıca şarj edilebildiğini söyledi.Mac bookların işlemcisi güçlüdür HOI'gibi işlemciye yüklenen oyunlarda kafan rahat olsun çok keyifli oyununu oynarsın.Windows'tan MacOS'a geçti alışması 2-3 hafta sürdü kullanımı gayet kolay.
Kasma ve donma yaşanmadı mı? Çoğu kişi yaşanıyor diyor. Anlayamadım gerçekten...

Yeni konular

Geri
Yukarı