Üniversite için MacBook geçilmeli mi?

Hem PC hem MacBook kullanmış biri olarak oyun dışında kesinlikle Apple yongalı bir MacBook öneriyorum. Şimdi yok hangi PC modelini kullandın yok Apple fanboy yazacaklar ama benim için kullanım deneyimi en mükemmel olan cihaz kesinlikle MacBook'du. Fansız ısınmıyor çok uzun bir pil ömrü sunuyor ekranı mükemmel hoparlörler çok çok iyi trackpad ve klavyeyi anlatmama gerek yok çok çok olumlu yani bir kaçtan ufak tefek sıkıntısı var ama PC'den her türlü daha iyi bir deneyim sunuyor.

Bire bir aynı sıkıntıları yaşıyoruz ben de şu an legion 5 pro kullanıyorum taşınacak gibi değil sırf adaptör macbook kadar satabilirsem geçeceğim ben de kesinlikle yanlış olmaz ben de oyun oynarım diye aldım oynayamıyorum eskisi gibi keyif almıyorum bence yanlış düşünmüyorsun ergonomi olarak falan da rahatlarsın tek korkulacak şey ben şahsen hiç mac kullanmadım alışma süreci sıkıntılı geçer onun dışında bölümün ne olursa olsun artısı olur eksisi olmaz bence.
Yazdıklarının aynısını yaşıyorum. Eksiği yok. Ben de kullanmadım. Apple ile ortak noktamız sadece telefonum.

Valla tam dediğiniz gibi yaptım 0 ı 40 bin liralar civarında ben de 30-35 civarı koydum alıcı olmadı ben güzel avantajlı bir fiyata almıştım valla ama bu civarlarda nakit parayı ikinci ele gömmek istemeyebilir insanlar ya da yanlış yere veriyorum ilanı bilemiyorum hayırlısı.
Ben de Monster Notebook Tulpar T7 V19.3.1 var. Ben de koydum ilana 17.500 TL den. Bakalım alan olacak mı...

Yazdıklarının aynısını yaşıyorum. Eksiği yok. Ben de kullanmadım. Apple ile ortak noktamız sadece telefonum.

Hiç Apple sevmedim özellikle telefonda fiyat politikası ve buna oranla çok artmayan donanımdan dolayı hep Android'de kaldım amiral gemi aldım ama Android aldım yine Apple almadım ama şu bilgisayarı alırken M1 Mac almakla çok arada kaldım bir yanım oyunu bırak tamamen okuluna eğitimine odaklan bş yanım al oynarsın hayatında Mac mi kullandın dedi oyuncu tarafım ağır bastı ama neredeyse pişmanım diyecek kıvamdayım bu olayı düşündüm düşüneli MacBook araştırıyorum silicon işlemcili cihazlar taşınabilirlik tasarım ekran performans ve pil konusunda hayran bıraktı M.2 Pro 14 inç baz model MacBook Pro'yu çok istiyorum ama eldeki PC satılması ya da ailemin müthiş bir kıyak yapması gerek bana malum pahalı ama fiyatı hak edeceğini düşünüyorum geçmek nasip olur inşallah.

Macbook'lar özellikle Air modelleri üniversite öğrencileri için bulunmaz nimetler ancak oyun kısmını unutman gerek. Geforce Now vs. güzel ancak kısıtlı kütüphaneler nedeniyle çok işlevsel değiller.
1,5 yıl önce edindiğim Air M1 ile hayatıma katılan artılardan ve aynı anda Windows yüklü bilgisayar kullandığım için gördüğüm farklardan bahsedeyim.
Öncelikle taşınabilirlik konusunda acayip rahatlar. Taşınabilirlikten kastım yalnızca bilgisayarın hafif olması değil. Dışarı çıktığınızda verdiği şarj süreleri nedeniyle yanınıza adaptör almanıza gerek kalmıyor. Yalnızca bilgisayarı almanız yeterli. Onun dışında çanta, kılıf gibi aksesuar bulunabilirliği diğer markalara göre oldukça kolay. Çoğu çanta üreticisi Mac'lerle uyumlu boyutlarla çanta gözleri üretiyorlar. 15,6" ya da 14" bilgisayarlar çerçeve ya da kasa kalınlığı nedeniyle uyumlu olmayabiliyorlar bazen. Fansız model kullandığım için zemin seçme, temizleme gibi sorunlardan kurtuldum. Ekran, kasa ve hoparlör kalitesinden bahsetmeye gerek yok.

MacOS gündelik kullanıcı için Windows'tan daha kolay bir işletim sistemi. Mağazası çok daha geniş ve öğrencilere yönelik bir sürü ücretli ücretsiz program mevcut. Windows tarafında elbette bir sürü uygulama var ancak işin içine bu uygulamalardaki verileri yedekleme vs. girdiği için uygulamalar karışabiliyor. Eğer iPhone kullanıyorsan Mac'le birlikte harika çalışıyorlar. Örneğin yalnızca masaüstüne sağ tıklayarak fotoğraf çek diyebilir, iPhone'u webcam olarak kullanabilir, telefondan ya da bilgisayardan kopyaladığın bir yazı ya da veriyi diğer cihazda yapıştırabilir, açtığında web sayfasını cihazlar arasında paylaşabilirsin. Mac'i ses ve görüntü aktarma cihazı olarak kullanma gibi yine bir ton özellik mevcut. Bu basit özellikleri neden anlatıyorsun dersen günlük kullanıcı için Windows yüklü bilgisayarlarda bu eylemleri yapmak çok daha zaman alıcı ve karmaşık. Sadece Airdrop bile büyük nimet olarak kalıyor. Ha Android bir cihaza sahipsen işler değişiyor. Tekil olarak bilgisayar zaten kullanışlı. Windows bilgisayarlar eğitim için önemli özellikleri beraberinde getiriyor ancak bu özellikler Microsoft'un Mac desteği nedeniyle Apple platformlarında da mevcut.
Bir de aldığımdan beri yalnızca bir kere çöktü, yeşil bir glitch almıştım. Onun dışında Windows bilgisayar kullanırken çeşitli nedenlerle haftada en az bir iki kere mavi ekran alıyorum. Yok donanım çakışıyor, güncelleme yaparken uyumsuzluk oluşuyor, başlangıç çöküyor vs.

Baktın olmuyor yapamıyorsun, satar gaming model bilgisayarlara geri dönersin.

Hiç Apple sevmedim özellikle telefonda fiyat politikası ve buna oranla çok artmayan donanımdan dolayı hep Android'de kaldım amiral gemi aldım ama Android aldım yine Apple almadım ama şu bilgisayarı alırken M1 Mac almakla çok arada kaldım bir yanım oyunu bırak tamamen okuluna eğitimine odaklan bş yanım al oynarsın hayatında Mac mi kullandın dedi oyuncu tarafım ağır bastı ama neredeyse pişmanım diyecek kıvamdayım bu olayı düşündüm düşüneli MacBook araştırıyorum silicon işlemcili cihazlar taşınabilirlik tasarım ekran performans ve pil konusunda hayran bıraktı M.2 Pro 14 inç baz model MacBook Pro'yu çok istiyorum ama eldeki PC satılması ya da ailemin müthiş bir kıyak yapması gerek bana malum pahalı ama fiyatı hak edeceğini düşünüyorum geçmek nasip olur inşallah.
Ben almaya karar verdim büyük ihtimal. Alacağım ama Macbook Air'den hangisini alacağımı ve donanımlardan hangisini yükseltsem emin değilim. Sence M1 çipli Macbook Air alıp 16GB birleşik bellek ve 512GB SSD mi yapsam ya da M2 çipli Macbook Air 8GB birleşik bellek ve 512GB SSd mi yapsam diye düşünüyorum.

Ben almaya karar verdim büyük ihtimal. Alacağım ama Macbook Air'den hangisini alacağımı ve donanımlardan hangisini yükseltsem emin değilim. Sence M1 çipli Macbook Air alıp 16GB birleşik bellek ve 512GB SSD mi yapsam ya da M2 çipli Macbook Air 8GB birleşik bellek ve 512GB SSd mi yapsam diye düşünüyorum.
Windows kullandığım için depolama yetmez gibi geliyor bana nedense. 512GB çok az geliyor gözüme.

Windows kullandığım için depolama yetmez gibi geliyor bana nedense. 512GB çok az geliyor gözüme.
M1 sizin için yeterli. M2'ye gerek yok bence. 16 RAM'li modeli seçmeniz daha doğru olacaktır. Depolamada 256 kullanıyorum içinde Tomb Raider, COD BO3, Witcher gibi oyunlar kurulu. 50 GB boş yer var.

M1 sizin için yeterli. M2'ye gerek yok bence. 16 RAM'li modeli seçmeniz daha doğru olacaktır. Depolamada 256 kullanıyorum içinde Tomb Raider, COD BO3, Witcher gibi oyunlar kurulu. 50 GB boş yer var.
Çok gereksiz bir detay ama M2deki 1080P HD kamera beni aşırı cezbetti. 8 kalsa çok fark olur mu peki?

Geri
Yukarı