Üniversite için MacBook Gerekli Midir?

P R O F O U N D

Kilopat
Makaleler
6
Yer
Lillehammer
Daha fazla  
Bilgisayar Bilimi okuyacağım ve bildiğim kadarıyla bu bölüm doğal olarak en çok yazılım ve donanımla ilgileniyor fakat grafik, tasarım dahil bilgisayar gerektiren her şeyle alakası var dolayısıyla bilgisayarla ilgili her işimi görecek bir cihaza ihtiyacım var. Bunun gibi tamamen makineler üzerine kurulu bir üniversite eğitimi için macOS işletim sistemli bir cihaz gerekli midir?

Ayrıyeten, elimde 2014 yılının sonlarında aldığım MSI GE70 Apache Pro var.

Özellikleri:
  • i7-4720HQ 2.6 GHz
  • GTX 960M
  • 16 GB RAM
Bu bilgisayar benim için yeterli olur mu? Bildiğim kadarıyla ekran kartı AMD olmadığı için Hackintosh uyumlu bir bilgisayar değil fakat 2 tane diski olduğu için birine Linux kurup Windows-Linux ile devam etmek istiyorum. Ancak, macOS ekosistemi ve programlarıyla bana çok şey katabilir diye düşünüyorum bu yüzden MacBook da almayı planlıyorum.

Sizce MacBook alınır mı?
Eğer almalıysam, Eğitim için Profesyonel Uygulama Paketi alınır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Elinizdeki ürün oldukça yeterli şu an için. İleride ihtiyaçlarınıza karşılık vermezse almayı düşünebilirsiniz.

Elinizdeki bilgisayar hâlâ güçlü. Batarya süresi takıntınız yoksa kullanabilirsiniz. SSD yoksa cihazda SSD alın ayrıca okula başlamadan önce cihazı güzelce temizleyin ve Termal Macun değişimi yapın. Bunlarla hazır olur cihaz.

Bilgisayar bilimi okuyacağım ve bildiğim kadarıyla bu bölüm doğal olarak en çok yazılım ve donanımla ilgileniyor fakat grafik, tasarım dahil bilgisayar gerektiren her şeyle alakası var dolayısıyla bilgisayarla ilgili her işimi görecek bir cihaza ihtiyacım var. Bunun gibi tamamen makineler üzerine kurulu bir üniversite eğitimi için macOS işletim sistemli bir cihaz gerekli midir?

Özellikleri:
  • i7-4720HQ 2.6 GHz.
  • GTX 960M.
  • 16 GB RAM.
Bu bilgisayar benim için yeterli olur mu? Bildiğim kadarıyla ekran kartı AMD olmadığı için Hackintosh uyumlu bir bilgisayar değil fakat 2 tane diski olduğu için birine Linux kurup Windows-Linux ile devam etmek istiyorum. Ancak, macOS ekosistemi ve programlarıyla bana çok şey katabilir diye düşünüyorum bu yüzden MacBook da almayı planlıyorum.

Sizce MacBook alınır mı?
Eğer almalıysam, eğitim için profesyonel uygulama paketi alınır mı?

Şimdi tam olarak ne kullanacağınıza göre değişen bir durum. VMware üzerinden 13 GB RAM falan vererek Windows içinde sanal olarak hafif Mac işlemlerini yapabilirsiniz. Örneğin ben pages, notes, keynote uygulamalarını gayet hızlı bir şekilde i5-8250'u, 12 GB RAM (9 verdim),Radeon 530 ile kullandım. Denemeye değer.

Elinizdeki bilgisayar hâlâ güçlü. Batarya süresi takıntınız yoksa kullanabilirsiniz. SSD yoksa cihazda SSD alın ayrıca okula başlamadan önce cihazı güzelce temizleyin ve Termal Macun değişimi yapın. Bunlarla hazır olur cihaz.
Batarya %90larda çok temiz kullandım. 128 GB SSD var. Bakımı tamam. Sadece ekranda 2 tane yeşil çizgi var panelin değişmesi gerekiyor onu da idare ederim.
iGPU'yu kullanarak Hackintosh yapabilirsiniz. Big Sur kurabilirsiniz.
Tabii Wi-fi kartı ve Bluetooth kartı da önemli.
Şimdi tam olarak ne kullanacağınıza göre değişen bir durum. VMware üzerinden 13 GB RAM falan vererek Windows içinde sanal olarak hafif Mac işlemlerini yapabilirsiniz. Örneğin ben pages, notes, keynote uygulamalarını gayet hızlı bir şekilde i5-8250'u, 12 GB RAM (9 verdim),Radeon 530 ile kullandım. Denemeye değer.
Bildiğim kadarıyla bu yöntemlerden gidersem macOS'u yüksek verimlerde kullanamam o yüzden sıcak bakmıyorum.
Kullandigin programlarin Linux destegi olduguna baktin mi? Native destegi yoksa Wine gibi programlar zaman olduruyor.
Programlardan ziyade özelleştirebilir ve hiçbir sınırlama veya duvar, engelleme olmadığı için Linux kullanmayı öğrenmek istiyorum yani kodlarla her şey yapabiliyorsun ve sınırlarını aşabiliyorsun dolayısıyla Linux bence bir bilgisayarcı için olmazsa olmaz bir işletim sistemi.

Ayriyeten, ben yurtdışında okuyacağım oradakilere 5-6 yaşından itibaren kodlama öğretiliyor hepsi Linux kodlamayı biliyordur diye tahmin ediyorum. Diğerlerinden geri kalmamak için kullanıp öğrenmem şart.

Bu arada, Türkiye'de herhangi bir okula gidecek olsaydım ne Linux kullanmayı ne de MacBook almayı düşünürdüm çünkü maalesef eğitim sistemimiz o kadar kalitesiz ki Türkiye'deki en iyi üniversiteler olan Boğaziçi, Bilkent, ODTÜ ve İTÜ gibi üniversitelere bile sadece Windows yeterli ama okuyacağınız yer yurtdışı olunca ve oradaki eğitim kalitesini düşününce insan bir dalgınlığa giriyor ve napacağını şaşırıyor. Yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Bilgisayar bilimi okuyacağım ve bildiğim kadarıyla bu bölüm doğal olarak en çok yazılım ve donanımla ilgileniyor fakat grafik, tasarım dahil bilgisayar gerektiren her şeyle alakası var dolayısıyla bilgisayarla ilgili her işimi görecek bir cihaza ihtiyacım var. Bunun gibi tamamen makineler üzerine kurulu bir üniversite eğitimi için macOS işletim sistemli bir cihaz gerekli midir?

Özellikleri:
  • i7-4720HQ 2.6 GHz.
  • GTX 960M.
  • 16 GB RAM.

Sizce MacBook alınır mı?
Eğer almalıysam, eğitim için profesyonel uygulama paketi alınır mı?

Eğer iOS ya da macOS ile alakalı bir yazılım geliştirmek istiyorsanız MacBook almanız gerekli çünkü Windows üzerinden o platformlar için yazılım geliştiremiyorsunuz fakat onun dışında Windows'ta her şeyi rahatlıkla yapabilirsiniz. İlk bilgisayarınız olacaksa Windows alın. Windows'a aşina olun, ikinci bilgisayar alışınızda Mac tercih edebilirsiniz.

Geri
Yukarı