Üniversite için MacBook tavsiyesi

• Konuyu başlatan hawyy
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 1B
Uzun süre kullanmak istiyorsanız paraya kıyıp M2 16GB 512GB almanızı tavsiye ederim. Neticede bu cihazlar artık ucuz değil. Bu nedenle bir kere biraz fazla verip uzun süre rahatça kullanmak önemli. Sonradan sonraya keşke alırken şunu yükseltseydim diye pişman olmayın...
SSD'yi harici almak daha ucuza geliyor. 1TB'lık SSD 2-3 bin TL civarı 256 GB'dan 512'ye yükseltirken 4000TL fark ediyor. O yüzden SSD'yi düşünmüyorum. M2 16GB da kafamı kurcaladı ancak fiyat farkı çok fazla. Çok büyük fark yaratmayacaksa M1 16GB düşünüyorum.

Harci SSD asla sistem diski gibi olmuyor böyle bir mantık yok. O zaman herkes amazon'dan WD 8TB disk alıp bağlasın. Ayrıca MacBook'ta disk boyutuyla beraber NAND belleklerin okuma-yazma hızları da yükseliyor. Neredeyse 2 katı hızdan bahsediyoruz.
Ekran Resmi 2022-10-04 21.20.05.png

Bu noktada M1 vs M2 ve cihazı ne kadar süre kullanmak istediğinize bakılmaksızın, minimum 512GB SSD'yi tercih ederdim. Apple'da base donanımlı mac alınmaz yıllardır bu böyle... Ama siz bilirsiniz...

Harci SSD asla sistem diski gibi olmuyor böyle bir mantık yok. O zaman herkes amazon'dan WD 8TB disk alıp bağlasın. Ayrıca MacBook'ta disk boyutuyla beraber NAND belleklerin okuma-yazma hızları da yükseliyor. Neredeyse 2 katı hızdan bahsediyoruz.
Eki Görüntüle 1535698

Bu noktada M1 vs M2 ve cihazı ne kadar süre kullanmak istediğinize bakılmaksızın, minimum 512GB SSD'yi tercih ederdim. Apple'da base donanımlı mac alınmaz yıllardır bu böyle... Ama siz bilirsiniz...
Kesinlikle katılıyorum.
m2 air 512 gb SSD olanında ssd hızları şu şekilde

Dosya Ekleri

• 9b8b4cf54775bb772e743ee2de6f3723.png
    9b8b4cf54775bb772e743ee2de6f3723.png
    908,2 KB · Görüntüleme: 31
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu Çinli abinin karşılaştırmasına bakarsak 8GB M2 Air, 16GB M1 Air'in 2 kat RAM farkı olmasına rağmen performans olarak bir çok testte önünde kalıyor. Bence 8GB M2 tercih edin. Ya da azıcık bekleyip, biriktirip 16GB-256GB M2 alın. Ram 16 yaparsanız Laptop takas alanı kullanmayacağı için SSD'nin eskiye göre yavaş olması hissettirmez. Zaten yine de hızlı bir SSD. Sonuç olarak 8-256 M2 daha performanslı, 16-256 M2 çok daha performasnlı olur.

Not: Video'nun altyazısını otomatik çevirden İngilizce yaparsanız az buçuk anlaşılıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı