Üniversite ismi mi yoksa kendini geliştirmek mi daha önemli?

• Konuyu başlatan Xed
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 21
  • Görüntüleme 5B
Kendini geliştirmek tabii ki. Üniversite bir akademidir, kültürdür, ekoldür. Seni meslek sahibi yapmaz sadece hazırlar. Kendini geliştirmeden okuduğun alanla ilgili sadece üniversite dersleriyle kalırsan mezun olduğunda sudan çıkmış balık gibi hissedersin.

Tıp Fakültesi için öyle anlı şanlı bir fark olmuyor fakat mühendislik kısmında kesinlikle çok fark ediyor.

Kendisini daha iyi pazarlayan ve rakiplerinin üzerine basan başarılı oluyor. Arkanda iyi bir üniversite ismi varsa çok daha iyi iter seni. Ben üniversite ismi diyorum, her zaman ilk izlenim iyidir.

Koç Üniversitesi ağzına kadar dolu vallahi.
Doğru söylüyorsun, ağzıyla müşteriyi kapar derler ya o misal.
Tıp Fakültesi için öyle anlı şanlı bir fark olmuyor fakat mühendislik kısmında kesinlikle çok fark ediyor.
Meslek yüksek okulları ve benzeri 2 yıllık bölümler için ne düşünüyorsun?

Eğitim seviyesi tabii ki çok fark ediyor, en azından ben öyle düşünüyorum. Kimsenin koç üniversitesi ve benzeri bir yer kazanması mümkün olmuyor, bu sebepten ötürü aşırı merak ediyorum tecrübeli kişiler cevaplar ise sevinirim. Sizce insan olduğu bölümde mi kendini geliştirince iş imkanları çok oluyor yoksa açıp üniversite diplomanızda nerede okumuş diye mi bakılıyor?
İkisinde önemli tabikide. Ama benim şahsi görüşüm gittiğin üniversitenin imkanları doğrultusunda kendi geliştiren ve kendini bulunduğu üniversitenin en iyilerden biri yapan bir kişinin işsiz kalacağını düşünmüyorum .

İkisinde önemli tabikide. Ama benim şahsi görüşüm gittiğin üniversitenin imkanları doğrultusunda kendi geliştiren ve kendini bulunduğu üniversitenin en iyilerden biri yapan bir kişinin işsiz kalacağını düşünmüyorum .
Genelde üniversite hakkında bilgiler aradığımda sürekli gördüğüm şey özel üniversite ve imkanları oluyor. Neden diyeceksen kimse devlet ile ilgili bir şey açıklamıyor, bu sebepten ötürü ben gidip(İncelemeye gittiğimde) görmüş biri olarak söylüyorum özel üniversitelerin imkanları her anlamda aşırı derecede kaliteli ve sonsuz.
Batı kesimindeki üniversiteleri okursanız sizin için daha iyi olacaktır. Ve evet iş görüşmesine dolu bir cv ile giderseniz büyük ihtimalle işe alınırsınız.
Bezmialem üniversitesini veya İstinye üniversitesini düşünüyorum ben de zaten, inşallah olursa.

Nerede okursan oku, olabildiğince kendini geliştirmen gerekli. Bunun için üniversitenin kaynaklarını kullanabilirsin veya internetin gücünü kullanabilirsin. Projelerin sonuçsuz veya olumsuz sonuçlansa bile yapmalısın.
2005 yılında üniversiteye girdim ve alanımda var olan 13 üniversitenin en kötü 12. üniversitesine yerleştim. 10 yılda bitirdim. 10 yılın ilk 2 senesi okula gittim, geri kalan 8 senenin 7 senesi de hep projeler ile geçti. Son sene beni "artık mezun ol" diyerek mezun ettiler. İş görüşmelerinde hiç nerede okudun veya notların nasıl soruları ile karşılaşmadım. Neler yaptığım, neler ile ilgilendiğim soruldu. İsimsiz üniversitemde okurken, Avrupa'nın en iyi firmalarında çalışabildim. Şu an istediğim alanda ve istediğim üniversitede doktora yapmaktayım. Kendi işimi de kurdum. İyi bir iş çevrem var.

Evet, üniversite etiketi/imkanları önemli ama asıl ön plana çıkan senin neler yapabildiğin. Sonuçta lise okumuyorsunuz.

Nerede okursan oku, olabildiğince kendini geliştirmen gerekli. Bunun için üniversitenin kaynaklarını kullanabilirsin veya internetin gücünü kullanabilirsin. Projelerin sonuçsuz veya olumsuz sonuçlansa bile yapmalısın.
2005 yılında üniversiteye girdim ve alanımda var olan 13 üniversitenin en kötü 12. üniversitesine yerleştim. 10 yılda bitirdim. 10 yılın ilk 2 senesi okula gittim, geri kalan 8 senenin 7 senesi de hep projeler ile geçti. Son sene beni "artık mezun ol" diyerek mezun ettiler. İş görüşmelerinde hiç nerede okudun veya notların nasıl soruları ile karşılaşmadım. Neler yaptığım, neler ile ilgilendiğim soruldu. İsimsiz üniversitemde okurken, Avrupa'nın en iyi firmalarında çalışabildim. Şu an istediğim alanda ve istediğim üniversitede doktora yapmaktayım. Kendi işimi de kurdum. İyi bir iş çevrem var.

Evet, üniversite etiketi/imkanları önemli ama asıl ön plana çıkan senin neler yapabildiğin. Sonuçta lise okumuyorsunuz.
Umarım hedeflerine en güzel başarılar ile ulaşırsın. Hangi bölümü okuduğunu çok merak ettim paylaşır mısın acaba?

Umarım hedeflerine en güzel başarılar ile ulaşırsın. Hangi bölümü okuduğunu çok merak ettim paylaşır mısın acaba?

Teşekkür ederim. Daha da iyisine kolaylıkla ulaşmanı dilerim. Metalurji ve malzeme bilimi mühendisliği okudum. Okuduğun okula ve ilgilenmene göre değişebilen kolaylığı ve zorluğu var.

Meslek yüksek okulları ve benzeri 2 yıllık bölümler için ne düşünüyorsun?
Onlar hakkında pek fikrim yok fakat bu tarz yerlere giden arkadaşlarım şuan okuduğu bölümlerle alakasız işlerde çalışıyorlar. Yani boşuna gitmişler diyebiliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı