Yazılımcılıkta eğitim alınan üniversite önemli mi?

Yani hedefin büyükse ODTÜ falan olmadan olmaz mı diyorsunuz. Ben normal bir üniversiteden yüksek mevkilerde çalışmam çok mu zor?

Her şey olabilir. Hiç okul okumadan bile yükselebilirsin.
Ama şöyle düşünmeni istiyorum. Türkiye'nin en iyi hocaları o üniversitelerde. Çoğu proje, girişimin temelleri bu tarz üniversitelerden çıkıyor.

X okulda 6 saat sürünüp ortalama eğitim alacaksın, yorgunluktan belki kendini de geliştiremeyebilirsin.
Ama ODTÜ'de 6 saat çok kaliteli eğitimler alacaksın staj imkanların olacak vs. çok değişken konular...

Yani bu durumu bazı insanlar çok hafife alıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Üst düzey bir üniversiteye gitmeden de bir şeyler başarabileceğini düşünüyorum. Ama İTÜ'ye ODTÜ'ye giden adamın da herhangi birine göre daha kapasiteli ve okulundan dolayı (🤨) doğal olarak kendine daha çok şey katacağını düşünüyorum.

Yani diyorsun ki hedefin yüksek ise böyle üniversitelere gitmediğin sürece o mevkiyi unut daha düşük mevkilere bak. Yoksa üniversite de bir yere kadar. Bir süre sonra üniversite değil siz önemli oluyorsunuz. Hangisini diyorsunuz?

Hala gitme imkanınız varsa o tip bir üniversiteye gitmeye bakın. Gidemezseniz dünyanın sonu değil ama bu sonra düşünülecek bir şey. Bu sorunun da tam bir cevabı olamaz çünkü ortada çok değişken var. Hakikaten o iki kişiyi bilmeden ne söylense yanlış olur. Ha böyle okul farkı bulunan iki aday arasından daha kötü okula gidenin tercih edilme ihtimali var mı? Elbette var. Ama dediğim gibi bunu iyi bir üniversiteye gitmeye çalışmamak ya da öyle üniversiteleri gidenleri küçümsek için bir bahane olarak kullanmamak lazım.

Yani diyorsun ki hedefin yüksek ise böyle üniversitelere gitmediğin sürece o mevkiyi unut daha düşük mevkilere bak. Yoksa üniversite de bir yere kadar. Bir süre sonra üniversite değil siz önemli oluyorsunuz. Hangisini diyorsunuz?

Asıl mesela şu:
1. Kişisel gelişim,
2. İyi üniversite.

Bunları komboladığında müthiş bir yazılımcı olursun. Ama 1.si olmazsa gittiğin üniversite hiçbir işe yaramaz. 2.si olmazsa eh işte başlangıçta çok zorlanabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Üniversite okumadan bile hedefini gerçekleştirebilirsin. Sadee gerçekçi bir şekilde bakarsak üst mevkilerdeki insanların hemen hemen hepsi üst düzey üniversite mezunları. "Kendine bir şeyler katarak" okulun etkisini göz ardı etmenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Dediğim gibi gerçekçi bakarsak iyi bir üniversiteden mezun olmak daha önemli. Ayrıca okul okumadan yazılımcı olduğunu ve kendine bir şeyler kattığını söyleyen bir sürü insan var ama pek azı düzgün bir işte çalışıyor. Buradaki kırtasiyede çalışan kasiyer -amacım kimseyi küçük görmek değil- de web tasarımcı aslında. İTÜ ODTÜ BÜ'den mezun olup iş bulamayanı ne gördüm ne de duydum.

Hala gitme imkanınız varsa o tip bir üniversiteye gitmeye bakın. Gidemezseniz dünyanın sonu değil ama bu sonra düşünülecek bir şey. Bu sorunun da tam bir cevabı olamaz çünkü ortada çok değişken var. Hakikaten o iki kişiyi bilmeden ne söylense yanlış olur. Ha böyle okul farkı bulunan iki aday arasından daha kötü okula gidenin tercih edilme ihtimali var mı? Elbette var. Ama dediğim gibi bunu iyi bir üniversiteye gitmeye çalışmamak ya da öyle üniversiteleri gidenleri küçümsek için bir bahane olarak kullanmamak lazım.

Hocam yazılıma 14 yaşında başladım. Kendi çapımda projeler ürettim. Üniversiteye giderken ayrıyeten bir yerde çalışmak istiyorum. Ama universite sorunsalı var. Kendi derslere vermek yerine aklıma sürekli gelen proje fikirlerini yapmak istiyorum. Ve biliyorum ki bir süre kodlamadan uzak kalsam bütün isteğim gidecek. Ne yapmaliyim sizce?

Ben ilk senelerde aradaki farkın önemli olduğunu düşünüyorum, maaş, mevki farkı gibi ama uzun vadede tecrübeye bakıyorlar. Tabii düşününce kişi iyi üniversiteden yatarak mezun olursa onu açık olmayabilir ama bu kesim zaten yarıda bırakıyordur, diploma alan kendine vizyon katmıştır bence.

Çok büyük yaşamayın düşüncelerinizi. Üniversiteye devam, bir yandan istediğiniz şeye yapmanıza da hiçbir engel yok. Biraz yorulabilirsiniz, olur o kadar.

Olmuyor ki hocam. İyi matematiğim var ama fizik kimya biyolojiyi hiç sevmiyorum. Geometri çözmeye falan bayılıyorum ama işte geri kalan sayısal dersler çok yoruyor beni. Sonra işte ne hayal kurmak için motvasyon kalıyor ne de moral. Bu derslerle ODTÜ'ye falan kapısından geçirmezler diyorum. Bu yüzden projem var sa da o anki üzgünlükten 200 satırlık kodda yazsam tekte siliyorum bazen.

Ben ilk senelerde aradaki farkın önemli olduğunu düşünüyorum, maaş, mevki farkı gibi ama uzun vadede tecrübeye bakıyorlar.
ama öyle uçuk kaçık paralar yoktur değil mi ? mesela biri 10 bin alırken diğeri ilk senede 20 bin almaz bence.Sizce?

Yeni konular

Geri
Yukarı