Üniversite okumak mantıklı mı?

Lyon

Kilopat
Daha fazla  
Meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim. Bildiğiniz üzere haftasonu YKS sınavımız var dolayısıyla tutuşmaya başladık. Stajım da olduğundan dolayı sene boyu ders calisamadim yani 1 sene mezuna kalacağım cok yüksek ihitimalle.

Şimdi sizlere asıl sorum üniversite okumak hayatta kalabilmek, meslek edinebilmek bir şart mıdır? Ben ders calismak yerine daha çok bir işte çalışmak istiyorum staj hoşuma gidiyordu açıkcası. Yazın başlayıp o 1 yıl boyunca da bir işte çalışıp birikim yapmak istiyorum ama çalışabileceğim işler hep garsonluk vs. tarzı işler. Ama ne iş istediğimi de bilmediğim için kararsız durumdayım. Yurtdışında okumak veya çalışmak gibi isteklerim var. Kafam çok karışık ne istediğimi yazamıyorum bile beni yönledirebilecek, tavsiye verecek kişiler varsa minnettar olurum teşekkürler şimdiden.

İlgi alanlarım: Arabalar (hemen ehliyetimi aldim), bilgisayarla alakali seyler, silahlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
2 yıllık işletme ve benzeri o tarz bölümleri okumaktansa lise mezunu kalmak daha iyi. Diğer 4 yıllık öğretmenlik ve benzeri üniversiteleri okumakta artık pek bir anlam ifade etmiyor. İşsizlik almış başını gitmiş. Yanlış devirde doğmuşsun.

2 yıllık işletme ve benzeri o tarz bölümleri okumaktansa lise mezunu kalmak daha iyi. Diğer 4 yıllık öğretmenlik ve benzeri üniversiteleri okumakta artık pek bir anlam ifade etmiyor. İşsizlik almış başını gitmiş. Yanlış devirde doğmuşsun.
Beni de yanına alır mısın Superonline kurumsal pazarlama yapayım :D

Meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim. Bildiğiniz üzere haftasonu YKS sınavımız var dolayısıyla tutuşmaya başladık. Stajım da olduğundan dolayı sene boyu ders calisamadim yani 1 sene mezuna kalacağım cok yüksek ihitimalle.

Şimdi sizlere asıl sorum üniversite okumak hayatta kalabilmek, meslek edinebilmek bir şart mıdır? Ben ders calismak yerine daha çok bir işte çalışmak istiyorum staj hoşuma gidiyordu açıkcası. Yazın başlayıp o 1 yıl boyunca da bir işte çalışıp birikim yapmak istiyorum ama çalışabileceğim işler hep garsonluk vs. tarzı işler. Ama ne iş istediğimi de bilmediğim için kararsız durumdayım. Yurtdışında okumak veya çalışmak gibi isteklerim var. Kafam çok karışık ne istediğimi yazamıyorum bile beni yönledirebilecek, tavsiye verecek kişiler varsa minnettar olurum teşekkürler şimdiden.

İlgi alanlarım: Arabalar (hemen ehliyetimi aldim), bilgisayarla alakali seyler, silahlar.
Ben de senin yaşlarındayım ve şöyle düşünüyorum ki, 200-250 puanlık yalandan bölümler okuyacağına, mezuna kalıp çok ders çalışıp geleceğe yönelik bölümler okuman, ya da bir işe girip o işte kendini geliştirmen çok daha iyi olacaktır 4 yılını ziyan etmekten. Birazcık ingilizcen var ise ya da İngilizcede B1, B2 seviyelerine gelirsen work & travel yapabilirsin Amerika'da, ya da paran varsa Amerika'da okursun ama Türkiye'de başarısız olup Amerika'da başarılı olmak (akademik açıdan) diye bir şey olacağını sanmıyorum. En iyisi sevdiğin dallarla ilgili, sevdiğin şeylerle ilgili nasıl para kazanabileceğine, nasıl bir şeyler öğrenebileceğine bak. Gerek üniversiteli, gerek üniversitesiz.

Lise mezunu olup ticarete atılmak daha iyi. Üni zaman kaybı çok iyi bir bölüm değilse.

ne gibi bir şey yapabilirim mesela ben?

Ben oradan çıktım. Değiştirmeyi unutmuşum. Şu an gümrükteyim.😁

orası da olur reis. 😄😄
Ben de senin yaşlarındayım ve şöyle düşünüyorum ki, 200-250 puanlık yalandan bölümler okuyacağına, mezuna kalıp çok ders çalışıp geleceğe yönelik bölümler okuman, ya da bir işe girip o işte kendini geliştirmen çok daha iyi olacaktır 4 yılını ziyan etmekten. Birazcık ingilizcen var ise ya da İngilizcede B1, B2 seviyelerine gelirsen work & travel yapabilirsin Amerika'da, ya da paran varsa Amerika'da okursun ama Türkiye'de başarısız olup Amerika'da başarılı olmak (akademik açıdan) diye bir şey olacağını sanmıyorum. En iyisi sevdiğin dallarla ilgili, sevdiğin şeylerle ilgili nasıl para kazanabileceğine, nasıl bir şeyler öğrenebileceğine bak. Gerek üniversiteli, gerek üniversitesiz.

Ders calisamiyorum nedense bilmiyorum ama. İngilizce bilsem gerçekten çok yararıma olurdu doğru. Yurt dışına 1 yıllığına falan bir şey için çıkabilsem de keşke çok yararıma olurdu.

Meslek lisesinde ne bölümü bitirdin? O iş üzerinden devam et, kendini geliştir. Üniversite belki şart değil ama meslek edinmek şarttır. Her işi yaparım abi diyenlerin halini görüyoruz.

Yazılım ile ilgili bir bölüm okursan mantıklı ama diğer bölümlerin mezunları genel olarak işsizlik sıkıntısı çekiyor. Benim tavsiyem sanayide bir ustanın yanında araba tamiri işini öğrenebilirsin. Ama öyle lastik yaması yapan falan değil motoru gerçekten bilen ve sana öğretebilecek olan birinin yanında olmalısın. Sanayide dükkanımız var artık eskisi gibi yaz mevsiminde çoluk çocuk dolmuyor sanayi çırak olarak. Hepsi suriyeli çocukların. Her neyse işi öğrenip bu şekilde devam edebilirsin çünkü işi bilen esnaf hızla tükeniyor. Bende istedim aslında bunu ama malesef ailemi ikna edemedim. Okul bitmeden bile staj bulmakta güçlük çekiyorum. İşi nasıl bulacağımı hiç bilmiyorum. Elektrikli arabalar geliyor evet ama içten yanmalı motorda iyi bir usta olursan seni geçindireceğini düşünüyorum. En azından zamanla elektrikli motorun prensibini öğrenip bulunduğun yerde elektrikli motordan ilk anlayan kişilerden olursan onun da ekmeğini yersin. Sonuçta ülkemizde araba konusunda pek servis anlayışı yok çünkü fiyatlar çok yüksek. Bu yüzden herkes sanayide iyi bir ustaya götürmeyi tercih ediyor.
Arabalara ilgin olduğu için bu alana yöneldim yoksa her alanda işi bilen esnaf hızla azalıyor. Her yer kafe, lüks kuaför veya lokmacı oldu. Terzi, ayakkabı tamiri falan göremez oldum.

Geri
Yukarı