Üniversite okumak şart mı?

The Tribal Chief

Hectopat
Makaleler
44
Bilgisayar veya yazılım mühendisliği için üniversite şart mı?

Alaylı yazılımcı kısmına girdiğim zaman matematik lazım oluyor diye biliyorum. Sanırım mühendislikte ki sayısal dersler ağır geliyor (kültür dersi için sözel var mı bilmiyorum).

Artık tak etti. Bir şeyin elinden tutmak gerekiyor. Yaş oldu 20. üniversiteye seneye gideceğim ama temelim olmadığı için 2 sene hazırlanmayı düşündüm. Yalan söylemeye gerek yok uzun zaman boyunca ders çalışamadım.

Eğer arada çok fark yok ise alaylı kısma kayacağım.

Yani boğaziçi, ODTÜ, İTÜ gibi yerlere gidersem işverenler bana iş sunacağı kesin fakat daha alt üniversite de iş bulmak zor diye biliyorum.

Sizlere sormak istedim. Uzun lafın kısası; bilgisayar/yazılım mühendisliği için üniversite şart mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şart değil, bu işi üniversite okumadanda öğrenebilir, çoğu yurt dışı iş ilanlarında diploma sorulmuyor bile deneyim soruyorlar, işini iyi yapıyorsa diplomaya gerek yok, Türkiye kısmında pek bilgim yok büyük ihtimalle diploma yoksa bir yerde işe girmek zor olacaktır, yazılım freelancer çalışma imkanı olan bir alan, freelancer olarak da çalışabilir.

Şart değil, bu işi üniversite okumadanda öğrenebilir, çoğu yurt dışı iş ilanlarında diploma sorulmuyor bile deneyim soruyorlar, işini iyi yapıyorsa diplomaya gerek yok, Türkiye kısmında pek bilgim yok büyük ihtimalle diploma yoksa bir yerde işe girmek zor olacaktır, yazılım freelancer çalışma imkanı olan bir alan, freelancer olarak da çalışabilir.

Yazdığınız bana çok mantıksız geldi. Diploma sorulmuyorsa okuyan adam neden 4 sene boyunca sıralarda dirsek çürütüyor? Diplomasız mühendis çalıştırılmaz. Zaten bunun denetimi için ekipler görevlendiriliyor. Diplomasız mühendis çalıştırmak büyük bir suçtur ve cezası ağırdır. Sırf bu yüzden diploma kiralayanlar çıkmıştı bir zamanlar.

Yazdığınız bana çok mantıksız geldi. Diploma sorulmuyorsa okuyan adam neden 4 sene boyunca sıralarda dirsek çürütüyor? Diplomasız mühendis çalıştırılmaz. Zaten bunun denetimi için ekipler görevlendiriliyor. Diplomasız mühendis çalıştırmak büyük bir suçtur ve cezası ağırdır. Sırf bu yüzden diploma kiralayanlar çıkmıştı bir zamanlar.
Türkiye kısmında pek bilgim yok büyük ihtimalle diploma yoksa bir yerde işe girmek zor olacaktır,

Geri
Yukarı