Üniversite okunmalı mı, yoksa çalışılmalı mı?

Düşünülebilir teşekkür ederim.

Uzun yol şöförlüğü yapabileceğimi düşünüyorum, 19 ile 21 yaşları arası ehliyet alana kadar sanayi gibi yerlerde çalışıp 21 olunca tır ehliyeti alıp ilk yıl ülke içinde ardından uluslarası şirketlerde euro üzerinden çalışan tanıdıklarım var aklıma açıkçası başka yapabileceğim bir iş gelmiyor.

Bilemiyorum, ciddi anlamda kararsız kaldım.
Hocam uzun yol tır şoförlüğü yapın pandemi felan yurt dışında çok arıyorlar. Dışardan üniversite okursunuz.

Hocam uzun yol tır şoförlüğü yapın pandemi felan yurt dışında çok arıyorlar. Dışardan üniversite okursunuz.
Yüksek ihtimalle dediğiniz gibi olacak ama sınava 1 ay var bu sürede elimden geldiğince sınava odaklanacağım Temmuz ayında tercihler ve üniversite tanıtımları zamanı kesin olarak karar vermiş olurum diye düşünüyorum.
Açık üniversite+iş
Açıktan okuyup çevre edinmek zor olur diye düşünüyorum.

Merhaba, ben Ankara'da yaşıyorum. Annem ve babam asgari ücretle çalışıyor. Bu sene üniversite sınavına gireceğim. Üstelik mezun senemdeyim lakin kişisel ahmaklıklarım yüzünden doğru dürüst derslerime vakit bulamadım. Bu sene tahmini olarak eşit ağırlıkta 100.000-120.000 gibi bir sıralama yapabilirim diye düşünüyorum. Bölüm olarak ise Ankara içinde Yönetim Bilişim Sistemleri, Uluslarası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi gibi bölümleri sıralamam doğrultusunda okuyabiliyorum ama ileride bu bölümlerden mezun olunca nasıl bir kariyer yapabilirim bilmiyorum. Ankara dışında okumama ailemin bütçesi yetmiyor ve onları asla zor durumda bırakmak istemiyorum. Aklımda bazı soru işaretleri var, ilk başta okursam çok mutlu biri olacağımı düşünmüyorum çünkü Ankara içinde okusam bile maddi yetersizlikler gibi konulardan zorlanacağımı düşünüyorum. Yazın 19 yaşında olacağım 4 yıl üniversite 1 yıl hazırlık dediğimiz zaman yaklaşık olarak 24-25 yaşında üniversite mezunu ve maddi anlamda sıfır biri olarak başlayacağım. Bu durumda maddi anlamda birtakım şeylere sahip olmam bayağı bir sürün sürecek. Bir yanım ne olursa olsun elinden geleni yap oku diyor sonu istediğin gibi olmasa bile oku. Diğer yanım ise git çalış meslek öğren. Belki otomobil sanayisinde olur, belki tır şoförlüğü (ehliyet alana kadar farklı sektörlerde çalış) olur ama git çalış çünkü zaten maddi anlamda zorlanacaksın bari biraz olsa rahat edersin. 25 yaşında maddi anlamda sıfır biri olmaktansa belki bir arabam olur ya da az da olsa birikmiş param olur. Şu an çok kararsız durumdayım. Sizler benim yerimde olsaydınız ne yapardınız?
Merhaba. Okumak, Okumak, Okumak! Universite onemli. Calis kazan ve meslek sahibi ol. DERIM

Yüksek ihtimalle dediğiniz gibi olacak ama sınava 1 ay var bu sürede elimden geldiğince sınava odaklanacağım Temmuz ayında tercihler ve üniversite tanıtımları zamanı kesin olarak karar vermiş olurum diye düşünüyorum.

Açıktan okuyup çevre edinmek zor olur diye düşünüyorum.
Çevreyi salla hocam ben sizin durumunuzda olsam bunu yaparım. Hatta böyle yapmayı düşünüyorum. Çevreyi her yerde edinirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı