Üniversite seçimi hakkında tavsiyeler

oreoorucc

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar. Halihazırda denizli - Pamukkale üniversitesinde makine mühendisliği okumaktayım fakat bu sene bırakıp İngiliz dili ve edebiyatı bölümüne geçeceğim. Puanım Ankara Üniversitesi ve ege üniversitesine yetiyor fakat bu şehirlerde ev kiraları oldukça pahalı yani 3.bir opsiyon olarak Pamukkale üniversitesinde okumayı da düşünüyorum. Denizlinin yaklaşık 3 katı kadar bir fiyat farkı var kiralarda. Dolayısıyla buradaki düzenimi bozup Ankara'ya da ege üniversitesine geçmek değer mi emin değilim. Eğer bu 2 üniversiteye geçecek olursam hem çalışıp hem okuyacağım fakat bölüme oldukça zor diyorlar ve bölümden alabildiğim kadar verim almak istiyorum. Her iki üniversitenin tüm hocalarının özgeçmişlerini araştırdım. 3 üniversitede de hocaların makale sayıları (ve kaliteleri, birçoğunun en çok atıf alan makalelerini dahi okudum ve pek kafa açıcı işler yaptıkları söylenemez.) Çok düşük ve h-indexleri rezalet. Gerçi bunlar dışında baktığım diğer tüm üniversitelerde de bu değerler berbat haldeydi. Bu nedenle hocalar arasında pek fark olduğunu düşünmüyorum. Sizin bu konudaki görüşleriniz neler? Denizlide kalırsam çalışmadan da okuma imkanım olacak fikir belirtirken bunu da göz önünde bulundurursanız sevinirim.

Not: Napıcan İngiliz dili ve edebiyatını işsiz mi kalıcan? Makine oku boş ver onu gibi saçma sapan fikirler belirtmeyin. Üniversite iş bulmak için okunmaz kişisel gelişimini arttırmak için okunur. Üniversiteyi işçi yetiştirme yuvası olarak görenler Platon'un Academia'dan başlayarak üniversitenin gerçek amacını araştırsın.

Son düzenleme:
Arkadaşlar selamlar. Halihazırda denizli - Pamukkale üniversitesinde makine mühendisliği okumaktayım fakat bu sene bırakıp İngiliz dili ve edebiyatı bölümüne geçeceğim. Puanım Ankara Üniversitesi ve ege üniversitesine yetiyor fakat bu şehirlerde ev kiraları oldukça pahalı yani 3.bir opsiyon olarak Pamukkale üniversitesinde okumayı da düşünüyorum. Denizlinin yaklaşık 3 katı kadar bir fiyat farkı var kiralarda. Dolayısıyla buradaki düzenimi bozup Ankara'ya da ege üniversitesine geçmek değer mi emin değilim. Eğer bu 2 üniversiteye geçecek olursam hem çalışıp hem okuyacağım fakat bölüme oldukça zor diyorlar ve bölümden alabildiğim kadar verim almak istiyorum. Her iki üniversitenin tüm hocalarının özgeçmişlerini araştırdım. 3 üniversitede de hocaların makale sayıları (ve kaliteri, birçoğunun en çok atıf alan makalelerini dahi okudum ve pek kafa açıcı işler yaptıkları söylenemez.) Çok düşük ve h-indexleri rezalet. Gerçi bunlar dışında baktığım diğer tüm üniversitelerde de bu değerler berbat haldeydi. Bu nedenle hocalar arasında pek fark olduğunu düşünmüyorum. Sizin bu konudaki görüşleriniz neler? Denizlide kalırsam çalışmadan da okuma imkanım olacak fikir belirtirken bunu da göz önünde bulundurursanız sevinirim.

Not: Napıcan İngiliz dili ve edebiyatını işsiz mi kalıcan? Makine oku boş ver onu gibi saçma sapan fikirler belirtmeyin. Üniversite iş bulmak için okunmaz kişisel gelişimini arttırmak için okunur. Üniversiteyi işçi yetiştirme yuvası olarak görenler Platon'un Academia'dan başlayarak üniversitenin gerçek amacını araştırsın.
En iyi okul evine yakın olan okuldur. Denizli derim.

Arkadaşlar selamlar. Halihazırda denizli - Pamukkale üniversitesinde makine mühendisliği okumaktayım fakat bu sene bırakıp İngiliz dili ve edebiyatı bölümüne geçeceğim. Puanım Ankara Üniversitesi ve ege üniversitesine yetiyor fakat bu şehirlerde ev kiraları oldukça pahalı yani 3.bir opsiyon olarak Pamukkale üniversitesinde okumayı da düşünüyorum. Denizlinin yaklaşık 3 katı kadar bir fiyat farkı var kiralarda. Dolayısıyla buradaki düzenimi bozup Ankara'ya da ege üniversitesine geçmek değer mi emin değilim. Eğer bu 2 üniversiteye geçecek olursam hem çalışıp hem okuyacağım fakat bölüme oldukça zor diyorlar ve bölümden alabildiğim kadar verim almak istiyorum. Her iki üniversitenin tüm hocalarının özgeçmişlerini araştırdım. 3 üniversitede de hocaların makale sayıları (ve kaliteri, birçoğunun en çok atıf alan makalelerini dahi okudum ve pek kafa açıcı işler yaptıkları söylenemez.) Çok düşük ve h-indexleri rezalet. Gerçi bunlar dışında baktığım diğer tüm üniversitelerde de bu değerler berbat haldeydi. Bu nedenle hocalar arasında pek fark olduğunu düşünmüyorum. Sizin bu konudaki görüşleriniz neler? Denizlide kalırsam çalışmadan da okuma imkanım olacak fikir belirtirken bunu da göz önünde bulundurursanız sevinirim.

Konuna cevap değil ama bende bu sene sınava gireceğim ve Pamukkale inşaat istiyorum. Pamukkale Üniversitesi iyi midir sosyal imkanlar olarak ve ekonomik açıdan?

En iyi okul evine yakın olan okuldur. Denizli derim.
Evim Denizlide değil. Ailemden uzakta yaşıyorum. Fakat burada ödediğim kira ciddi anlamda çok düşük ülke şartlarına göre.

Konuna cevap değil ama bende bu sene sınava gireceğim ve Pamukkale inşaat istiyorum. Pamukkale Üniversitesi iyi midir sosyal imkanlar olarak ve ekonomik açıdan?
Ekonomik açıdan bence çok iyi. Ben Bursalıyım, Bursaya kıyasla çok daha ucuz. İstanbul, Ankara, İzmir ile kıyaslamaya bile gerek yok. Sosyal açıdan da bence iyi benim ama tek sıkıntım büyük şehirlerdeki gibi tiyatro, müzikal tarzı sanatsal etkinliklerin daha az olması. Bu arada Pamukkale üniversitesinin mühendislik fakültesi ciddi zordur haberin olsun.

Evim Denizlide değil. Ailemden uzakta yaşıyorum. Fakat burada ödediğim kira ciddi anlamda çok düşük ülke şartlarına göre.

Ekonomik açıdan bence çok iyi. Ben Bursalıyım, Bursaya kıyasla çok daha ucuz. İstanbul, Ankara, İzmir ile kıyaslamaya bile gerek yok. Sosyal açıdan da bence iyi benim ama tek sıkıntım büyük şehirlerdeki gibi tiyatro, müzikal tarzı sanatsal etkinliklerin daha az olması. Bu arada Pamukkale Üniversitesi'nin mühendislik fakültesi ciddi zordur haberin olsun.

Zorluk ders zorluğu mu yoksa hocalar sebebiyle ders geçememe falan işleri mi? Ayrıca hocaları ve eğitimi nasıl?

Zorluk ders zorluğu mu yoksa hocalar sebebiyle ders geçememe falan işleri mi? Ayrıca hocaları ve eğitimi nasıl?
Dersler zor genel olarak. Hocaların gıcıklık yaptığını pek görmedim ben. Eğitimin mühendislikte herkes iyi olduğunu iddia ediyor ama Türkiye düzeyinde iyiden kastın ne olduğuna bağlı. Hocaların çoğu derste slayt okuyor sadece. Bu kadar yani eğitim aşağı yukarı. Arada bazı iyi hocalar da var onların dersleri çok keyifli oluyor ama çoğunluğu ya slayt okuyor ya da tahtaya soru yazıp yazıp çözüyor pek konuşmadan. Bu sorun sayılır mı bilmiyorum çünkü çoğu yerde bu şekilde işliyor zaten dersler. İnsanlar iyi olmasından bahsederken genellikle zorluğunu iyi sayıyorlar. Hocalar sınavlarda az ve zor soru soruyor yani çok çalışmadan geçmen imkansız nerdeyse bu da öğrenciyi daha çok çabalamaya itiyor. Üniversite eğitimi okulun ne verdiğinden çok öğrencinin ne kadar uğraştığı ile alakalı bir şey. Mesela okulun roket takımı filan var sen bunlara girip projelerde yer alırsan, ortalamanı yüksek tutup erasmusa gidersen, bulduğun her türlü eğitime ve seminere katılıp ders dışı mesleki aktiviteler ile CV doldurursan verimli geçer elbet. Türkiyede belki İTÜ ve ODTÜ hariç hemen hemen her üniversitede hoca kalitesi birbirine yakın o nedenle okulun vereceği eğitime bel bağlamak hata olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı