Üniversite Sınavı Çok mu Abartılıyor?

TYT çok kolay ancak özellikle matematikte yorum yeteneğinizin çok iyi olması gerekiyor. Soruyu yorumla çıkardıktan sonra dört işleme bakıyor. AYT'de çok zor değil, kolaylığı ise yoruma değil bilgiye dayalı olması. TYT'de ezberle hiçbir şey yapamazken AYT'de kuralı biliyorsanız o soruyu yapabiliyorsunuz. Sürpriz yok, biliyorsan yaparsın.

TYT çok kolay ancak özellikle matematikte yorum yeteneğinizin çok iyi olması gerekiyor. Soruyu yorumla çıkardıktan sonra dört işleme bakıyor. AYT'de çok zor değil, kolaylığı ise yoruma değil bilgiye dayalı olması. TYT'de ezberle hiçbir şey yapamazken AYT'de kuralı biliyorsanız o soruyu yapabiliyorsunuz. Sürpriz yok, biliyorsan yaparsın.
TYT'de konu bilgisi çok önemlidir AYT kadar olmassa konuyu bilemezsen sorusunu çözemezsin Matematik dahil sık tekrar etmen gerekiyor.

Sınav kime göre abartılıyor onu sorgulamak lazım.

Bu senenin geneli sınavın çok farkında olmayan kişilerdi zaten pandemiden dolayı mezuna bırakan sayısı çok. Arkadaşlar da var adam 65 AYT yapmış ama TYT kötü geldiği için şimdiden mezuna bırakmış mesela.

Bırakın Apotemi çözen adama Acil çözen adama bu sınav kolay gelsin. Zaten Apotemi ve Acilin olayı sınava göre daha zor soruları merkeze almak değil mi ? Adam Apotemi'yi çözmüş acili çözmüş sınav kolaydı heağğh... diyor. Ey canım kardeşim, adamlar sınavı o şekilde zaten zor bir şekilde sorsa sence ortalama öğrencilerin hangisi 25 AYT netini geçebilir ? Üniversiteler artık eksi net sıralamadan almaya mı başlasın ?

AYT'nin matematiği kolay değil geometrisi hiç kolay DEĞİL. Matematiği geçmiş senelere göre üst düzey bir sınavdı. Zaten herkes mezuna kaldığından dolayı artık üniversite kazanmak daha çok zorlaşıyor.

Bakın sınav genel olarak kolay bir sınav değil. Bu sene bizi kurum denemeleri olsun branş denemeleri olsun o kadar zor soruyla sınadılar ki AYT girdiğinde millete sorular kolay gelmedi yine. Ben bu sene dershaneye başladığım ilk .sınavın sonunda hocama, hocam bu sınavlar neden bu sene bu kadar zor? Geçen senenin sınavı bu kadar zor değildi dediğimi hatırlıyorum.

Bu sınav ve eğitim sistemi baştan aşağı saçmalık ki. Hiç kimse kendi istediği alanda eğitim görüp istediği mesleğe kolayca ulaşamıyor. "Türkçe öğretmeni mi olmak istiyorsun? Umurumda değil, hem kendi alanın olan sözeli hem de mesleğinde(tabii olabilirsen) hiçbir şekilde işine yaramayacak sayısal dersleri de yapman gerek." zihniyeti bitmeden hiç kimse ideallerine ulaşamaz, mutlu olamaz.

Üniversite sınavının gereğinden fazla abartıldığını düşünüyorum.
Milletimizin bir işi düzenli yapma alışkanlığı olmadığından dolayı ders çalışmıyor, sonucunda da çok zor vs. gibi söylemlerle abartılıyor. Sınav zor kolay demiyorum. Ancak çalıştıktan sonra yapılamayacak bir şey yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı