Üniversite sınavından 400 almak çok mu zor?

Zor değil, şimdiden TYT matematik ve Türkçe çalışmaya başlarsan ileride faydası olur. Ayrıca 11 derslerini de aksatmazsan son sene iyi bir çalışmayla 500+ yapabilirsiniz.

OBP en az 50 kabul edilir.

Şimdi OBP puanın düşük olursa normalden fazla çalışman gerekiyor değil mi millet elemek için OBP'nin çok etkisi var mı çünkü ben hani bu yıl sadece TYT'ye gireceğim onu yüksek tutup seneyede AYT'yi yapıp
İyi bir üniversiteye kapak atmayı düşünüyorum.

Şimdi OBP puanın düşük olursa normalden fazla çalışman gerekiyor değil mi millet elemek için OBP'nin çok etkisi var mı çünkü ben hani bu yıl sadece TYT'ye gireceğim onu yüksek tutup seneyede AYT'yi yapıp
İyi bir üniversiteye kapak atmayı düşünüyorum.
OBP 0.6 ile çarpılıp sınav puanınıza eklenir ve yerleştirmede kullanılan sıralamanız oluşturulur. Sınavda 1000. olan birinin OBP'si 60 ise onu 5000-6000 gibi sıralamalara atabilirken 100 ise onu 800'lere çıkarabilir. Çünkü YKS'de bir sorunun puan değeri 2.8 ile 3.2 arasında değişiyor, OBP yüzünden 24 puan daha az alacağınız için 8 net az yapmış gibi oluyorsunuz 100 OBP'li birine göre sınavda. Sınavın zorluğuna göre ne kadar geri atacağı değişebilir tabi onu tam olarak bilemeyiz.

OBP 0.6 ile çarpılıp sınav puanınıza eklenir ve yerleştirmede kullanılan sıralamanız oluşturulur. Sınavda 1000. olan birinin OBP'si 60 ise onu 5000-6000 gibi sıralamalara atabilirken 100 ise onu 800'lere çıkarabilir. Çünkü YKS'de bir sorunun puan değeri 2.8 ile 3.2 arasında değişiyor, OBP yüzünden 24 puan daha az alacağınız için 8 net az yapmış gibi oluyorsunuz 100 OBP'li birine göre sınavda. Sınavın zorluğuna göre ne kadar geri atacağı değişebilir tabii onu tam olarak bilemeyiz.

Benim lise ortalamam 50 civarlarında çıkacak da çok geri atarmı işte çünkü bu OBP yüzünden istediğin okulu ve bölümü kazanamazsam gerçekten üzülürüm.

Benim lise ortalamam 50 civarlarında çıkacak da çok geri atarmı işte çünkü bu OBP yüzünden istediğin okulu ve bölümü kazanamazsam gerçekten üzülürüm.
Nereyi istediğinize bağlı. İlk 1000 için toplam 3-4 yanlışı geçmemeniz, ilk 5000 için ise 10 yanlışı geçmemeniz gerek idi sayısal için, eğer 2020 TYT'ye girmiş olasaydınız.
Puango gibi bir sürü site var internette, geçen sene sınava girmiş olsaydınız kaçıncı olacağınızı yaklaşık olarak hesaplıyor.

Nereyi istediğinize bağlı. İlk 1000 için toplam 3-4 yanlışı geçmemeniz, ilk 5000 için ise 10 yanlışı geçmemeniz gerek idi sayısal için, eğer 2020 TYT'ye girmiş olasaydınız.
Puango gibi bir sürü site var internette, geçen sene sınava girmiş olsaydınız kaçıncı olacağınızı yaklaşık olarak hesaplıyor.

Peki bir de TYT ve AYT için hangisi bilgiye hangisi yoruma dayalı çıkıyor ve TYT zamana karşı olup AYT de daha fazla süre oluyormuş bildiğim kadarıyla.

Peki bir de TYT ve AYT için hangisi bilgiye hangisi yoruma dayalı çıkıyor ve TYT zamana karşı olup AYT de daha fazla süre oluyormuş bildiğim kadarıyla.
TYT'de matematik ve fen sorularının neredeyse hepsinde ne anlatmak istediğini anlamanız gerekiyor, Türkçe ve sosyal kısmında ise biraz bilgi biraz da yorum gerekiyor. AYT'de ise eski nesil sayılabilecek ve bilgi içeren sorular çıkıyor.
Evet zaman olayı da doğrudur, zaten TYT'de 135 dakikada ( bizim 150 idi :D ) 120 soru çözerken bir soru üzerinde fazla duramıyorsunuz. AYT'de ise 130-140 dakikada bitirdikten sonra kontrol etmeye bayağı vaktiniz kalıyor.

TYT'de matematik ve fen sorularının neredeyse hepsinde ne anlatmak istediğini anlamanız gerekiyor, Türkçe ve sosyal kısmında ise biraz bilgi biraz da yorum gerekiyor. AYT'de ise eski nesil sayılabilecek ve bilgi içeren sorular çıkıyor.
Evet zaman olayı da doğrudur, zaten TYT'de 135 dakikada ( bizim 150 idi :D ) 120 soru çözerken bir soru üzerinde fazla duramıyorsunuz. AYT'de ise 130-140 dakikada bitirdikten sonra kontrol etmeye bayağı vaktiniz kalıyor.

Sınava hazırlık test kitapı çözüp YouTube'dan ders videosu seyreden birisi için yorum soruları daha mı zor bilgiye göre.

Zor olan 400 puan yapmak değil, 35 matematik/türkçe netini 40'a çıkarmaktır. Sınav yaklaştıkça belli tipler defalarca konu açıyor şu kadar ayda şu puan yapılır mı diye ve zaman geçtikçe aynı kişilerin açtığı konulardaki hedef puanlar da düşüyor. O yüzden buraya 400 puan zor mu kolay mı diye konu açmak yerine oturup çalışmaya başlarsan hayır, 400 puan çocuk oyuncağı.

Geri
Yukarı