Üniversite sınavı için çalışmaya nereden başlamalıyım?

Dilden girecekseniz Türkçe, Matematik, Geometri Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü, Fizik, Kimya, Biyoloji derslerinin ilk oturumlarından sorumlusunuz. Güvenilir bir internet sitesinden TYT konuları şeklinde aratırsanız konu konu karşınıza gelir. Matematikten başlamanı tavsiye ederim. 2. oturum için dil öğrencisi nasıl çalışır bilemiyorum.
Plan oluşturduktan sonra kitap alacağınız zaman kaynak önerisi için etiketleyebilirsiniz. İlk oturum adına yardımımın dokunacağına inanıyorum.

Arkadaşlarım 1200 civarı soru çözerdi günde ben ise anca 600-700. Fakata denemelerde hepsini geçerdim fen liseleriyle yarışırdım.
Doktor civanım, bu sene fen lisesini kenara attık. Zaman bulup da bırak 1200'ü 700 çözen görmedim. Siz cidden sevmişsiniz bu işi, TUS'ta da sağlamından 10 tekrar atarsınız umarım.

Dilden girecekseniz Türkçe, Matematik, Geometri Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü, Fizik, Kimya, Biyoloji derslerinin ilk oturumlarından sorumlusunuz. Güvenilir bir internet sitesinden TYT konuları şeklinde aratırsanız konu konu karşınıza gelir. Matematikten başlamanı tavsiye ederim. 2. oturum için dil öğrencisi nasıl çalışır bilemiyorum.

Doktor civanım, bu sene fen lisesini kenara attık. Zaman bulup da bırak 1200'ü 700 çözen görmedim. Siz cidden sevmişsiniz bu işi, TUS'ta da sağlamından 10 tekrar atarsınız umarım.
Bizim sınıf son sene ucuyordu ya sorma :D Günde 8-10 saat ders çalışıyorduk.

2. sınıf tıp fakültesi okuyan bir abin olarak bi kaç tavsiyede bulunabilirim.
Ben ders ders çalışmayı severdim. Bir dersten bir derse veye bir konudan bir konuya atlamak benim tarzım degildi. Mesala diyordum önce matematigi bitiricem sonra geometri sonra biyoloji vs. Başlıyordum birine sıradan gidiyordum konulardan. İlk önce konu anlatımını iyice kavrayıp örnek soruları inceliyordum. Sonra 2-3 test çözüp geçiyordum konuyu. Daha fazla soru çözmeyi yanlış buluyorum. Bakın şöyle bir saçma bir algı var. Ne kadar çok soru çözdün o kadar çok çalışmışsın.
Lisede arkadaşlar arasında çok yaygındı bu hatta hocalar kızardı bana az soru çözüyorsun diye. Anadolu lisesindeydim. Arkadaşlarım 1200 civarı soru çözerdi günde ben ise anca 600-700. Fakata denemelerde hepsini geçerdim fen liseleriyle yarışırdım. Önemli olan konuyu kavramak. Adam daha konuların çogunu bilmeden deneme çözmeye kalkıyor. Çok yanlış bu. İlk önce konuların hepsi bitecek. Mesela matematigi bitirdiniz geometriye geçtiniz diyelim. Arada bir matematik denemesi çözün. Böylelikle hem konuları unutmazsınız hemde yapamadıgınız soruları görürsünüz hangi konuları unuttugunuzu farkedersiniz. Yapamadıgınız soruları açın bakın çözümüne. Konuyu hatırlamıyorsanız tekrar edin. Sonra tekrar geometriden devam edin. En son sınava yakın artık bütün konular bittikten sonra çılgınlar gibi soru çözün deneme çözün. Soru çözme vakti o vakittir işte. Yapamadıgınız soruları inceleyin. O sorunun konusu hatırlamıyorsanız açın konuyu tekrar çalışın ardından tekrar denemelere devam edin.

Biraz uzun oldu inşallah sıkmamışımdır. Sınavında başarılar dilerim. :)

Zaten konuyu bilmedikten sonra test falan çözmem. Konu anlatımına çalışıp ondan sonra test çözülmeli.

Bir de herkese aynı soruları mı soruyorlar ? Bölüm seçme falan sınavdan sonraki sonuca göre mi yapılacak ?

Bu kimyadaki formüller nedir ya? Hiçbir derste böyle şeyler yok. Beni tek kurtaracak fizik ve biyoloji AYT'de.
Çıkmış sorulara göz at, genelde kimyadan zorlamazlar. YÖK Atlas sitesine bakarsan LYS fen derslerinin en yüksek ortalaması kimyanındır. Formüllere de aşina olursun gözünde büyütme. Canını sıkacak en büyük formül entropi, Gibbs olur.

Bizim sınıf son sene ucuyordu ya sorma :D Günde 8-10 saat ders çalışıyorduk.
Biz de uğraşıyoruz ama düştüğümüz hal kötü. Yeni bir sistemin kobaylarıyız.

Zaten konuyu bilmedikten sonra test falan çözmem. Konu anlatımına çalışıp ondan sonra test çözülmeli.

Bir de herkese aynı soruları mı soruyorlar ? Bölüm seçme falan sınavdan sonraki sonuca göre mi yapılacak ?
İlk oturum herkes için ortaktır. Üst mesajda saydığım derslerden total 120 soru çıkar. Hemen hemen hepsinin puan katsayısı da eşittir. İkinci oturumda AYT ve Dil Sınavı ayrı olur. AYT sınavında eski sistemin TM'si, MF'si, sözeli girer. Dil sınavına da her zamanki gibi dilciler girer. Sınav alanı seçmeyi diyorsanız Mart ayı gibi başlar; TYT, AYT ve dilden gireceğiniz oturumları seçersiniz.

Çıkmış sorulara göz at, genelde kimyadan zorlamazlar. YÖK Atlas sitesine bakarsan LYS fen derslerinin en yüksek ortalaması kimyanındır. Formüllere de aşina olursun gözünde büyütme. Canını sıkacak en büyük formül entropi, Gibbs olur.

Biz de uğraşıyoruz ama düştüğümüz hal kötü. Yeni bir sistemin kobaylarıyız.

İlk oturum herkes için ortaktır. Üst mesajda saydığım derslerden total 120 soru çıkar. Hemen hemen hepsinin puan katsayısı da eşittir. İkinci oturumda AYT ve Dil Sınavı ayrı olur. AYT sınavında eski sistemin TM'si, MF'si, sözeli girer. Dil sınavına da her zamanki gibi dilciler girer.
Bizim zamanınımızda YGS ve LYS idi. Temel mantıgı aynıydı ama. Gene mi adı degişti yav. :D

Bizim zamanınımızda YGS ve LYS idi. Temel mantıgı aynıydı ama. Gene mi adı degişti yav. :D
Maalesef. Soru sayısı gözle görülür şekilde düştü ve istiflenme sorunu olabilir. Örneğin size LYS'de 50 matematik ve 30 geometri sorulurken bu sayı yarısına düştü. Yani alan sınavında toplam 40 matematik+geometri sorulacak. İsim değişikliği devede kulak...

Maalesef. Soru sayısı gözle görülür şekilde düştü ve istiflenme sorunu olabilir. Örneğin size LYS'de 50 matematik ve 30 geometri sorulurken bu sayı yarısına düştü. Yani alan sınavında toplam 40 matematik+geometri sorulacak. İsim değişikliği devede kulak...
40 sorumu. :D MF sınavı yaklaşık 80dk da bitirilebilir o zaman.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı