Üniversite sınavı için çalışmaya nereden başlamalıyım?

Makaleler
21
Sadece 9. sınıfı okuyup geri kalanları açık öğretimden bitirdim. 1-2 ay içinde de açık lise bitecek ve 1 yıl sonraki üniversite sınavlarına girmek istiyorum. Konu olarak neredeyse çok zayıfım sadece ingilizce biraz iyi ve çalışmaya başlamak istiyorum. Nereden başlamalıyım ve hangi kitapları almalıyım ? Konu anlatımı ve konu anlatımından sonra küçük test içeren kitaplar olması iyi olur.

Bende bir hafta sonraki sınav için taktik istiyorsun sandım başlıktan, çok yanlış gelmişsin diyecektim. :D
Konu olarak gerçekten kendini zayıf hissediyorsan, başlangıçta yardımcı olacak, fazla zorlamayacak kitaplar mevcut. Hala var mı bilmiyorum ama 3 sene önce ben Okyanus yayınlarının "Sıfırdan Matematik" kitabı ile bayağı bir şey öğrenmiştim. Aynı serinin diğer dersler için olanları da mevcut. Bir göz gezdirmen faydana olur.

Antrenmanlarla matematik 1 bu kitabı alarak matematiğe en baştan başlarsın bunu bitirdikten sonra 2. kitabını alırsın.

Son düzenleme:
Bu sene dershaneye gitmiş ve 5 gün sonra sınava girecek birisi olarak şunu söylemem gerek kendini çok iyi şartlamalısın. Düzenli çalışmak çok önemli. Hocalarım seneye sınav sisteminin yine değişeceğini ön görüyorlar. O yüzden konularda yine değişimler olabilir. Kitapları hemen alma. Bazı sitelerde indirime girebiliyor onları bekleyebilirsin. Bunlara ek olarak ben dershane kitaplarım (Kampüs Yayınarı) ve Okyanus Yayınları, FDD Yayınları, Fem Yayınları, Palme Yayınları, Karekök Yayınları, Sonuç Yayınları, Final Yayınları'nın kitaplarıyla hazırlandım. Yine destek olarak dershane fotokopileri, yaprak testler ve konu anlatımlarıyla devam ettim. Umarım seneye iyi hazırlanabilirsin. Dershanelerin fiyatları malesef şuan uçuk düzeylerde evde çalışmak daha mantıklı fakat daha zor bir alternatif bence.

Bu sene dershaneye gitmiş ve 5 gün sonra sınava girecek birisi olarak şunu söylemem gerek kendini çok iyi şartlamalısın. Düzenli çalışmak çok önemli. Hocalarım seneye sınav sisteminin yine değişeceğini ön görüyorlar. O yüzden konularda yine değişimler olabilir. Kitapları hemen alma. Bazı sitelerde indirime girebiliyor onları bekleyebilirsin. Bunlara ek olarak ben dershane kitaplarım (Kampüs Yayınarı) ve Okyanus Yayınları, FDD Yayınları, Fem Yayınları, Palme Yayınları, Karekök Yayınları, Sonuç Yayınları, Final Yayınları'nın kitaplarıyla hazırlandım. Yine destek olarak dershane fotokopileri, yaprak testler ve konu anlatımlarıyla devam ettim. Umarım seneye iyi hazırlanabilirsin. Dershanelerin fiyatları malesef şuan uçuk düzeylerde evde çalışmak daha mantıklı fakat daha zor bir alternatif bence.

Hocam dershaneye verilmez para falan yazık, zaten çokta zengin değilim. Evde düzgün bir çalışma planı oluşturup çalışacağım yeter ki düzgün kaynaklar olsun elimde. İnternet'den sipariş edebileceğim bir site var mıdır bunları ?

Son düzenleme:
2. sınıf tıp fakültesi okuyan bir abin olarak bi kaç tavsiyede bulunabilirim.
Ben ders ders çalışmayı severdim. Bir dersten bir derse veye bir konudan bir konuya atlamak benim tarzım degildi. Mesala diyordum önce matematigi bitiricem sonra geometri sonra biyoloji vs. Başlıyordum birine sıradan gidiyordum konulardan. İlk önce konu anlatımını iyice kavrayıp örnek soruları inceliyordum. Sonra 2-3 test çözüp geçiyordum konuyu. Daha fazla soru çözmeyi yanlış buluyorum. Bakın şöyle bir saçma bir algı var. Ne kadar çok soru çözdün o kadar çok çalışmışsın.
Lisede arkadaşlar arasında çok yaygındı bu hatta hocalar kızardı bana az soru çözüyorsun diye. Anadolu lisesindeydim. Arkadaşlarım 1200 civarı soru çözerdi günde ben ise anca 600-700. Fakata denemelerde hepsini geçerdim fen liseleriyle yarışırdım. Önemli olan konuyu kavramak. Adam daha konuların çogunu bilmeden deneme çözmeye kalkıyor. Çok yanlış bu. İlk önce konuların hepsi bitecek. Mesela matematigi bitirdiniz geometriye geçtiniz diyelim. Arada bir matematik denemesi çözün. Böylelikle hem konuları unutmazsınız hemde yapamadıgınız soruları görürsünüz hangi konuları unuttugunuzu farkedersiniz. Yapamadıgınız soruları açın bakın çözümüne. Konuyu hatırlamıyorsanız tekrar edin. Sonra tekrar geometriden devam edin. En son sınava yakın artık bütün konular bittikten sonra çılgınlar gibi soru çözün deneme çözün. Soru çözme vakti o vakittir işte. Yapamadıgınız soruları inceleyin. O sorunun konusu hatırlamıyorsanız açın konuyu tekrar çalışın ardından tekrar denemelere devam edin.

Biraz uzun oldu inşallah sıkmamışımdır. Sınavında başarılar dilerim. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı