Üniversite sınavına hazırlanırken koçluk alınmalı mı?

Hirowww

Hectopat
Selam. 11. sınıfım. Seneye YKS senem. Ben şimdiden başlamak istiyorum ama okul - TYT dengesini nasıl ayarlayacağımı, ne zaman AYT'ye başlayacağımı bilemiyorum, ayarlayamıyorum. Ailem beni dershaneye göndermek istiyor fakat ben hem pahalı olmasından dolayı (Samsun'da yaşıyorum ve en az 100 bin TL'den başlıyor burada) hem de istediğim yeri kazanma garantisi olmamasından dolayı... Yani ailem o kadar para verdikten sonra bir de üstüne kazanamazsam para çöp olacak, o sorumluluğu üstlenmek istemiyorum. Okuldaki rehberlik öğretmenimiz vurdumduymaz bizimle de pek ilgilenmiyor. Bana rehberlik edecek ne önerirsiniz?

Hayır. Evde çalışabilirim diyorsan kendini bizden daha iyi biliyorsun evde çalışabilirsin disiplin olması açısından dersanede olabilir.

YouTube'da tonla derece öğrencisi var kendi planlarını anlatıyorlar hepsini izle kendi planını az çok çıkar. Bence koçluğa gerek yok ama seni izleyen bir insan olmalı. Bu baban bile olabilir git "bu hafta burayı burayı yapacağım bak" de her hafta oraları kontrol etsin.

Arkadaşlar fazla kesin konuşmuşlar da eğer kendi disiplinini kendin sağlayamazsan almalısın.
Tabii etrafında seni yönlendirebilecek birileri yoksa.

Selam. 11. sınıfım. Seneye YKS senem. Ben şimdiden başlamak istiyorum ama okul - TYT dengesini nasıl ayarlayacağımı, ne zaman AYT'ye başlayacağımı bilemiyorum, ayarlayamıyorum. Ailem beni dershaneye göndermek istiyor fakat ben hem pahalı olmasından dolayı (Samsun'da yaşıyorum ve en az 100 bin TL'den başlıyor burada) hem de istediğim yeri kazanma garantisi olmamasından dolayı... Yani ailem o kadar para verdikten sonra bir de üstüne kazanamazsam para çöp olacak, o sorumluluğu üstlenmek istemiyorum. Okuldaki rehberlik öğretmenimiz vurdumduymaz bizimle de pek ilgilenmiyor. Bana rehberlik edecek ne önerirsiniz?

TYT için geç kalıyorsunuz diyebilirim. Bir an önce TYT'yi tamamlayıp AYT'ye yoğunlaşmanız gerekiyor.
Sınav için son yazınız. Bu yaz TYT tamamlanarak, 11. sınıf ve 12.sınıf AYT konuları okulla birlikte devam ettirilmeli.
Dershane akıllı öğrenci için güzel bir dönüm noktası, fırsatı değerlendiremeyen için güzel bir para tuzağıdır. Kişi kendini bilir. Siz faydası olmayacağını biliyorsanız daha fazla dershane fikrine yoğunlaşmanızı önermem.

Eğitimden pintilik etmeyin. 100k eğitim için para falan değil gidersin 3-4 ay part-time çalışırsın üniversitede o parayı çıkartırsın ailenden harçlık istemezsin olur biter. Bu online koçlukmuş online kurslar, eğitimler alayı saçmalığın daniskası. Sen o sınıfa oturup, güzel bir ortamda, hırslı insanlarla öğretmen eşliğinde ders çalışacaksın ki hırslanıp daha fazla zorla kendini.

TYT için geç kalıyorsunuz diyebilirim. Bir an önce TYT'yi tamamlayıp AYT'ye yoğunlaşmanız gerekiyor.
Sınav için son yazınız. Bu yaz TYT tamamlanarak, 11. sınıf ve 12.sınıf AYT konuları okulla birlikte devam ettirilmeli.
Dershane akıllı öğrenci için güzel bir dönüm noktası, fırsatı değerlendiremeyen için güzel bir para tuzağıdır. Kişi kendini bilir. Siz faydası olmayacağını biliyorsanız daha fazla dershane fikrine yoğunlaşmanızı önermem.

Hocam inanın ki kafam çok karışık 11 kimya gittikçe zorlaşıyor matematikte geometrideyiz halledebileceğimi düşünüyorum fizik neden bilmiyorum hiç anlamıyorum biyoloji çok hoşuma gidiyor insan vücudunu incelemek ezber yapması bile hoşua gidiyor e bir yandan TYT mat geometri paragraf dil bilgisine başlayın diyorlar önümüzdeki 1.5 ay Mat ve Türkçeyi yeterli bir seviyeye çıkartıp yazın ilk ayında Fen ve Sosyale odaklanmak istiyorum bu düşüncem doğru mu?

TYT için geç falan kalmıyor, şu an başlaması bile erken. 3 tane yakın çocukluk arkadaşım var. Hepsinden 1 yaş büyüğüm, onlar şu an 12.sınıfta ve fen lisesindeler. Yazın bir tanesi dershaneye başladı ve dershane dışında son 1.5 aya kadar ders çalışmayıp, eve gelip oyun oynadı. Birisi son 1.5 aya kadar hiç ders çalışmadı, diğeri ise yazın hiç ders çalışmadı. Hiçbirinin TYT temeli yoktu. Şu an MSÜ netleri sırasıyla 96, 91, 105; son AYT netleri de 74, 73, 65. Yani adam akıllı çalışacak olduktan sonra geri kalan her şey boş. Aynı şekilde dershane de. Ne dönüm noktası ne de verimli bir yer. Akıllı öğrencinin sadece vaktini ve parasını çalar. Hiç mi iyi dershane yok ? Var ama aşırı nadir. 10.sınıfta okul, ders, spor ve zaman kalırsa da oyun veya video izleyecek düzende ilerliyordum. 2.dönem kendi rızam dışında derslerim iyi diye dershaneye vermişlerdi kafalarına göre. İlk dönem 97 olan ortalamam sırf dershane yüzünden 91'e düştü. Gelen öğrenciler okumaya niyeti olmayan zengin çocuklarıydı. Hocalar sadece temel konu anlatımı yapıp seviyeni artırmaya yönelik adım atmıyordu. Başlama zamanı ve konumu da rezaletti. Kendim çalışsam yarım saatte öğrenebileceğim konu için 3-4 saat zaman kaybediyordum. Bunun dışında da 1 dershaneye daha kayıt oldum ve başka bir dershanenin de 1 günlük derslerine girdim, hepsi rezaletti. Dün gece dershaneye başlamış olan arkadaşım oyun çağırdı. Aklıma durup dururken dershanesi geldi. "Dershane nasıl gidiyor, verim alıyor musun ?" diye sordum. "Valla biyoloji ve kimya dışında pek verim aldığım söylenemez. Hocalar bana pek bir şey katmıyor hatta bazen soruları çözemiyorlar, ben anlatıp çözüyorum. Ben onlara daha çok bir şey katıyorum. " dedi. Biyoloji ve kimyayı da sözel olduğu için sevmiyor, çok çalışmıyor yoksa ondan da pek verim almazdı diye düşünüyorum.
Hocam inanın ki kafam çok karışık 11 kimya gittikçe zorlaşıyor matematikte geometrideyiz halledebileceğimi düşünüyorum fizik neden bilmiyorum hiç anlamıyorum biyoloji çok hoşuma gidiyor insan vücudunu incelemek ezber yapması bile hoşua gidiyor e bir yandan TYT mat geometri paragraf dil bilgisine başlayın diyorlar önümüzdeki 1.5 ay Mat ve Türkçeyi yeterli bir seviyeye çıkartıp yazın ilk ayında Fen ve Sosyale odaklanmak istiyorum bu düşüncem doğru mu?
Herkes kafasına göre ne yapacağını söylediği için kafan çok karışık. Benim de 11.sınıfta kafamı aşırı fazla karıştırdılar, hep yeni bir şeyler deneyip durdum. 11.sınıfın başında olsaydın sana çok güzel bir ilerleme planı oluştururdum fakat şu anki durumda yardım edebileceğimi düşünmüyorum. Bu yüzden eğer gerçekten yönlendirilmeye ihtiyacın varsa sadece 1 ay akıl almak için iyi, ilgilenen birisinden koçluk alman bence fena olmaz diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı