Üniversitede arkadaş edinmek için geç mi?

351895

Hectopat
Selamlar herkese, İstanbul'da doğup büyüdüm, şu an Sakarya'da okuyorum ve 2. sınıfım. Geçen sene virüs sebebi ile Online geçirmiştik bundan dolayı sınıfta kimseyi tanımıyordum. Üniversiteye gelmeden önce çekingen ve öz güvensiz birisiydim. Bunda hem aile içi problemler, benim cesaret edemem gibi birçok neden var. Üniversiteye başlarken de kendi kendime tamamen değişmek istediğimi söylemiştim çünkü öncesinde çok büyük boşluktaydım, depresyonla mücadele ettim. Kendimi hem hobi olarak, hem kişilik olarak vs. geliştirmek istiyordum ve hala da istiyorum çünkü önümde 3 sene var. Şu an KYK yurdunda kalıyorum. Oda arkadaşlarım iyi insanlar ve hepsiyle arkadaşlık kurabildim. Fakat okulda bu böyle değil. Sınıfta bazı kişilerle tanışsam bile sadece merhaba merhaba muhabbetim var. Teneffüslerde genellikle yalnızım. Dersler bittikten sonrada başka bölümde okuyan liseden bir arkadaşımla takılıyorum. Onunla kütüphaneye gidiyoruz, takılıyoruz vs. fakat insan ister istemez farklı kişilerle de muhabbet kurmak istiyor. Okul başlayalı 8 hafta oldu ve bu durum normal mi? Yaşlarımız büyük olduğu için zamanla mi alışacağız yoksa böyle mi gidecek? Ayrıca okuldaki aktif bir kulübe de üye oldum. Fakat bir türlü ders saatlerimle uyuşmadığı için gidemedim. Ayrıca sınıfta artık millet az çok tanışmış durumda ve benim de arkadaşlık kurmak için zamanım geçti mi? Okulun sonuna kadar tek mi kalacağım? Açıkçası illaki arkadaş kurmak için etrafa saldırmak veya bu konuyu da fazla takmak istemiyorum. Zamana bırakmak da iyi olur gibi ama insan gene de kötü hissediyor. Benim gibi çekingen ve öz güvensiz birine tavsiyeniz nedir?

Dostum sınıfında büyük ihtimalle kafa dengi insan vardır. Konuşmaya çalış onlarla. Aynı sorun bende de var. 1.sınıfım 40 kişilik sınıfta 4 kişi ile aram iyi herkes gruplaşmış. Kötü durumunda yardım etmeyecek insan arkadaşın olsa ne yarar sağlar? Pek takılmayın böyle konulara okul bitene kadar arkadaşınız olucak.

Dostum senin ne eksiğin olabilir ki? Sende onlar gibi insansın seninde duygu ve düşüncelerin var. Mesela onların konuştuğu konulara kulak misafiri ol uzaktan, ilgili olduğun bir konuyu konuşuyorlarsa sende dahil ol bilgi ver bilgi al. Böyle böyle alışırsın. Sonuçta kimse sana negatif değil. Bizim lisede senin gibi arkadaşımız vardı ben ona biraz destek oldum arkadaş tanışmadığım insanlarla tanıştırdı beni o derece yani.

Yırtık olacaksın, efendi olan değil yırtık olan kazanıyor. Bu seçimi yapmak sadece senin elinde olan bir şey.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı