Üniversitede rapor alınsa bile devamsızlıktan kalınıyor mu?

TheJovenshire

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Zonguldak
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şimdi ben ameliyat oldum. 4 hafta rapor almıştım, rapor alsan da yönetmelikte 5 haftadan sonra kalırsın dedi hoca bugün. Örneğin sınava girdim bir dersten ve hoca kaldın dedi. Raporlar geçersiz mi oluyor? Hocadan hocaya değişiyor mu? Bir de her dersin kendine özel devamsızlık durumu mu var, nasıl oluyor? Öğrenci işlerine mi gitmeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Üniversiteden üniversiteye değişiyor mu bilmiyorum ama bazen hocanın inisiyatifine göre değişiyor. Biz böyle durumlarda hocalar ile görüşüp inisiyatif gösterip gösteremeyeceğini soruyoruz ki inisiyatif bu durumda devamsızlık girmemesi oluyor. Yalnız bu durum yasak, yani sen resmiyette okulda gözüküyor oluyorsun ve başına bir iş gelirse onlarca kişi doğal olarak yasal çerçevede sıkıntıya giriyor. Çok fazla iplenmiyor diye pek ciddiye alınmıyor bu süreç fakat ciddi olmadığı anlamına gelmiyor.

normalde üniversitede rapor geçmiyor, devamsızlık hakkın var aşarsan kalıyorsun. Rapor aldım gitmiyim devamsızlık yazılmaz çünkü rapor aldım gibi bir durum yok çoğu üniversitede, lise değil burası MEB'e bağlı da değil.

Yani inisiyatif gösterilmezse biz de alttan alıyoruz dersi veya yaz okulunda falan veriyoruz mecburen. İnisiyatif göstermedi diye hocaya kızma hakkımız da pek yok kurallar belli. Önceden böyle bir durumun olabileceği bu durum hakkında ne yapabilir, gözardı eder mi devamsızlığı diye konuşmadıysanız zaten zor oluyor bir şeyler için ikna etmek. Üniversite ve okul yönetmeliklerini kimse size anlatmaz öğrenci olarak araştırmak öğrenmek sorgulamak bizim sorumluluğumuzda. İyi veya kötü, geçerli olan şey bu

Devamsızlığından kaldığınız hocalarla görüşüp yalvar yakar devamsızlığı silmesini isterseniz en azından bütünleme sınavlarına girersiniz

Her hocanın insiyatifine kalmış bir durum bununla birlikte yönetmelikte her ders için 4 hafta sınırı var. Mühendislikte ki hocalar gelmeyen zaten kalır mantığı ile yoklama almazdı ve hakikatten derslerini dinlemeyenler kalıyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı